Modrić vzpomíná: Potřeboval jsem Mourinhovu pomoc, abych mohl uniknout z „Kohoutí“ agónie

Modrić vzpomíná: Potřeboval jsem Mourinhovu pomoc, abych mohl uniknout z „Kohoutí“ agónie

Čtyřnásobný vítěz Ligy mistrů, dvojnásobný mistr LaLigy a zároveň držitel prestižní ankety Zlatého míče, to je Luka Modrić. Na žádný z těchto úspěchů by však zřejmě nedosáhl, kdyby se v létě roku 2012 nepřesunul do Realu Madrid.

Luka Modrić je sám o sobě fenomén, jenž na sebe poutal velkou pozornost už během svého času v Tottenhamu. Obdiv mu dokonce vyjádřil i Sir Alex Ferguson, jenž si přál, aby takového kouzelníka mohl mít ve svém kádru. Hráčovo srdce však bilo pro jiný klub, a tím byl Real Madrid.

Když nastalo léto onoho klíčového roku 2012, Bílý balet (tehdy ještě v čele s Josém Mourinhem) se pustil do jednání s výkonným ředitelem Tottenhamu Danielem Lewym. Nikdo ze Španělska však ještě netušil, o jak obtížnou komunikaci půjde.

„Ta jednání byla velice náročná,“ uvedl dnes už čtyřiatřicetiletý záložník, jenž ani v pokročilém fotbalovém věku neztrácí na svém lesku. „Celou svou kariéru se snažím vystupovat jako profesionál, ale teď jsem neměl jinou možnost, než něco změnit, abych mohl přinutit Levyho dodržet slib, že pokud se objeví vhodná nabídka, dovolí mi jít,“ přibližoval.

„Kdykoliv jsem se mu připomněl ‚Šéfe, a co ten slib?‘, tak jenom odvětil, že se k tomu dostaneme. Pokaždé si však našel výmluvu, jak se tomu vyhnout. Moji zástupci mě informovali o tom, jak i Real z něho šílí. Vždy, když se zdálo, že dosáhli dohody, tak něco změnil,“ vzpomínal Modrić.

„V té době jsem byl pod spoustou tlaku. Dvakrát mě mí zástupci kontaktovali, že je dohoda na světě a mohu odletět do Madridu, ale když jsem byl konečně na letišti, tak jsem náhle obdržel zprávu, že to opět musíme pozdržet, protože se objevil nový problém,“ štvalo ho.

„Když se něco podobného stalo podruhé, byl jsem na pokraji zhroucení. Ničilo mě, jak se jednání nevyvíjela. Po celou dobu vyjednávání jsem se bál, že to Real jednoho dne vzdá. Už jen ta myšlenka mě zneklidňovala,“ odhaloval.

„Kdo mě ovšem zachránil, to byl José Mourinho. Ten byl natolik odhodlaný mě přinést do Madridu, že i když všichni jeho kolegové ztratili trpělivost, on stále hledal způsob, jak to zařídit. Pamatuji si, jak jednou volal i Levymu a pokoušel se ho přesvědčit, aby přijal aktuální nabídku,“ popisoval Modrić události, které se staly těsně před jeho podpisem Bílému baletu.

„Nikdy předtím jsem s Danielem Levym neměl potíže, až najednou nyní, když jsem měl přestoupit. Nenáviděl jsem ho za to, co mi slíbil a jak se mnou jednal, když to měl naplnit. Podle mě je slib mnohem více důležitý než osobní zájmy nebo zájmy klubu,“ dodával zarmouceně.