Chceme posilu do každé řady, říká Zavadil z Opavy. Svou kariéru pokládá za uzavřenou

Chceme posilu do každé řady, říká Zavadil z Opavy. Svou kariéru pokládá za uzavřenou
ROZHOVOR

Až se v půlce ledna opět naplno rozjede česká nejvyšší fotbalová soutěž, jedna z jejích největších hvězd to s velkou pravděpodobností bude sledovat jen zpovzdálí. Řeč je o opavském veteránovi Pavlu Zavadilovi, který se přesunul z role hráče do pozice sportovního manažera. Rozlučkový zápas zatím neplánuje. „Jak tiše jsem do ligy přišel, tak tiše z ní i odcházím,“ uvedl legendární středopolař v rozhovoru pro eFotbal.

Oficiálně od prvního ledna bude Zavadil na výplatní pásce slezského FC uváděn jako sportovní ředitel klubu. Nové funkce se však ujal už ke konci podzimní části. „Již nějaký ten pátek jsem věděl, co se chystá, takže jsem se na to mohl aspoň trochu připravit. A jsem hrozně rád, že jsem dostal od vedení důvěru, protože podle mě jde o velmi důležitou roli. Troufám si říct, že vzhledem k mé dlouhé kariéře mám snad veškeré předpoklady ji  zvládnout,“ věří jeden z nejlepších defenzivních záložníků v historii FORTUNA:LIGY.

Jeho prvním krokem v nové funkci bylo, že se dohodl na pokračování se stávajícím realizačním týmem v čele s trenérem Radoslavem Kováčem. „Tohle vnímám hrozně pozitivně, protože ti kluci fotbalu fakt rozumí. Společně máme jasně nastavený směr, kterým bychom se chtěli jako mužstvo ubírat. A to je základ všeho. Bodů si sice všichni přejeme mít víc, i tak ale věřím, že nastolená cesta je ta správná. Když se jí budeme držet, výsledky se dostaví,“ říká přesvědčivě Zavadil.

S Kováčem už samozřejmě intenzivně řeší složení kádru pro jarní část sezony. V ní čeká Opavu hodně náročná práce, neboť v tabulce je se šesti body poslední. „S Radkem se známe hrozně dlouho a máme podobný pohled na život i na fotbal. V něčem se samozřejmě také neshodneme, ale to je zcela normální. Každopádně než někoho získáme, musí na něm být shoda nás všech. Nikdy bych do týmu nepřivedl hráče, o němž by trenér nebyl stoprocentně přesvědčený, že nám může pomoci,“ konstatuje dvaačtyřicetiletý záložník, který se pyšní vizitkou nejstaršího hráče v dějinách české ligy.

Mluví se o tom, že by Opavu mohli posílit liberecký středopolař Aleš Nešický, olomoucký stoper Jan Štěrba či bývalý střelec Slezanů Tomáš Smola. „Usilovně jednáme, ale konkrétní jména i posty si nechám ještě pro sebe. Můžu ovšem říct, že potřebujeme posílit útok i obranu. Chceme získat hráče do každé řady. Dobře vím, že čas na to někoho přivést je hodně krátký, takže musíme jednat rychle. Ale je to těžké. I kvůli covidu si každý klub ještě více hlídá vše, co má,“ podotýká Zavadil.

Jeho dlouhodobá vize však tkví v něčem zcela jiném než v nákupu drahých hráčů. „Je jasné, že Opava musí jít cestou svých mladých odchovanců. Na jednu stranu je to jenom dobře. Na stranu druhou je ale jasné, že ne všichni už mají na nejvyšší soutěž odpovídající kvalitu. Některé tak pošleme na hostování, spoustu dalších si necháme. A chceme jim pomoct tím, že k nim přivedeme hráče, kteří by nám dokázali okamžitě pomoci,“ říká s tím, že jednou z cest je i lepší skauting v mládežnických kategoriích.

„Je to jedna z možností, kudy se dlouhodobě ubírat. Vždycky ale platí, že i v mladém věku musí být hráč lepší než ten, kterého tu máme. Jinak do jeho přestupu nikdy nepůjdeme. Navíc je tady Baník, což je největší moravský klub. Ten má samozřejmě větší záběr než my, ale tak to prostě je,“ nedělá si těžkou hlavu.

Nevylučuje přitom možnost, že by Opavě pomohl na jaře v roli hráče i on sám. „Je pravděpodobné, že si s týmem půjdu v lednu párkrát týdně zatrénovat. Ale nechci dělat věci napůl, takže na hřiště bych šel jen v případě nejvyšší nouze. Teď ovšem nepředpokládám, že něco takového nastane. V podstatě tak vnímám svou kariéru za uzavřenou,“ zdůrazňuje Zavadil.

Rozlučkový zápas zatím neplánuje. „Přiznám se, že asi ne. Samozřejmě bych se chtěl rozloučit přímo na hřišti, ale když se tak nestane, nic hrozného se neděje. Do své kariéry jsem dal úplně vše, co bylo ve mně. Vydržel jsem strašně dlouho a myslím, že teď už zkrátka nastala ta správná chvíle odejít,“ přemítá dlouholetá opora brněnské Zbrojovky.

Za svou náhradu v srdci opavské zálohy považuje talentovaného Francouze z Pobřeží slonoviny Christa Tiéhiho, jenž na podzim stihl za Opavu odehrát už pět ligových klání. „Z mého pohledu je to velmi kvalitní hráč, kterému prorokuji velkou budoucnost. Je to naprostý profík a přesně splňuje to, co jsme si od něj slibovali,“ chválí ho Zavadil.

Větší prostor by na jaře měl dostat i nadějný brankář Mikuláš Kubný. Ten se v 16 letech stal vůbec nejmladším gólmanem, jenž kdy nastoupil v utkání FORTUNA:LIGY. Porážku 0:2 na půdě Liberce však neodvrátil. „Mikuláše dobře znám. Chytal v kategorii, za kterou hrál i můj syn. Vidím v něm obrovský potenciál a to, jak zvládl utkání v Liberci, bylo skvělé. Už v první minutě musel čelit penaltě, ale měl tam skvělé zákroky a celkově to zvládl hodně dobře. Už trénuje s áčkem a do budoucna s ním určitě počítáme,“ uzavírá Zavadil.