Pustili ven zlo. A to v době, kdy se čistí fotbal, nechápe Vízek propuštění Berbra

Pustili ven zlo. A to v době, kdy se čistí fotbal, nechápe Vízek propuštění Berbra
ROZHOVOR

Fotbalový černokněžník a šedá eminence tuzemské kopané je zpátky mezi živými. Tedy pardon, na svobodě. Hodně lidí však nad propuštěním Romana Berbra z vazby zrovna nejásá. Je mezi nimi i slavný internacionál Ladislav Vízek, který o svých pocitech promluvil v rozhovoru pro eFotbal.

Co říkáte na to, že je Roman Berbr z vazby venku?
Že to není dobře. Pořád je tu spousta lidí, které na svobodě může ovlivnit. Podle mě je velká chyba, že ho pustili. A nemyslím si to jen já sám. Pustili ven zlo. A to v době, kdy se čistí fotbal. Blíží se fotbalové volby a tohle jim fakt nepomůže. Jsem přesvědčen o tom, že když bude Berbr chtít, tak pořád může mít velké slovo. Tohle zkrátka není dobře. A neříkám to proto, že bych mu přál nějak extra dlouhý kriminál.

Podle soudu ale všichni klíčoví svědci už vyslechnuti byli.
To možná byli. Ale blíží se fotbalové volby, které zase budou rozhodovat ti jeho žoldáci. Už jich třeba není tolik, jenže kdo ví. Rozhodně je teď může opět ovlivnit. Tedy pokud neuteče. Hrozí mu šest let a tihle lidi mají své peníze často schované někde venku. Je to prostě špatně.

Až jste se z toho viditelně rozčílil...
Možná jsem k němu až moc krutý, protože ve vazbě asi není dobře nikomu. Ale on nějak žil a ten trest si zasloužil. Tak se na to musí koukat. A když někde čtu, že je psychicky unavený… Já snad nebyl, když jsem byl kvůli němu poprvé v životě obžalovaný? A ještě takhle nespravedlivě?! Pokud se chtěl Berbr těmto těžkostem vyhnout, tak měl žít jako slušný člověk. Každý lump patří ale za mříže. A Berbr lump je, to se nedá nic dělat.

Myslíte si, že by se s takovou pověstí ještě mohl vrátit do fotbalu?
To snad nepřipadá v úvahu! Ale do fotbalu se neměl vracet už pan Pelta, který teď snad ještě tvrdí, že bude ve volbách podporovat pana Malíka. Kde to jako jsme? Peltovi ještě neskončil ani jeho soud a už by chtěl někoho podporovat... Aspoň vidíte, co jsme za společnost. Pak má ten fotbal nějak vypadat. Přitom fotbal má teď naději, že do něj přijdou zcele noví lidé. Takoví, kteří ho chtějí vážně očistit. Pan Malík není zlý, ale on by to vést neměl.

Vladimír Šmicer vás na podzim varoval, ať se k Berbrovi raději moc nevyjadřujete, že ho pustí a bude se chtít pomstít. Nemáte teď z toho trochu obavu?
Tak snad nežijeme někde v Bronxu… Ten člověk mě dal za nic k soudu a já se ho mám bát? Navíc si myslím, že proti němu ani v ničem nejdu. On byl zkrátka podvodník, tak to prostě je. A já to jen řekl, byť trochu víc zaobaleně. Ale bát se ho snad nemusím. Tady nejsme v Mexiku, kde se účty vyřizují jinak. Potkat ho však nechci. Když ho uvidím stát na chodníku, tak nejspíš přejdu na jinou stranu.

A jak to vlastně vypadá s tím obviněním proti vám?
Je to ukončené, Berbr to obvinění stáhl. Nic jiného mu už ani nezbývalo. Vždyť by před tím soudem byl za šaška. To snad nejde ani u nás, aby zločinec žaloval poctivého člověka, který nikomu nic neudělal. Dagmar Damková už mému advokátovi proplatila všechny výlohy s tím spojené. A já jsem rád, že to pro mě tímhle skončilo.

Limberského nadvláda. Jaký je osud beků, kteří se ho marně pokoušeli nahradit?