I sparťané vědí, že titul získá Slavia, má jasno Vízek. Co soudí o Guľovi a koho vidí na sestup?

I sparťané vědí, že titul získá Slavia, má jasno Vízek. Co soudí o Guľovi a koho vidí na sestup?
PŘED SEZONOU

Soubojem dvanáctých Teplic s druhým Jabloncem se dnes rozjíždí jarní část FORTUNA:LIGY, jež přinese rozuzlení mnoha zásadních otázek. Kdo se stane mistrem, které tři týmy sestoupí nebo jak moc se zvedne či nezvedne až devátá Plzeň? I na to jsme se zeptali známého fotbalového kritika Ladislava Vízka.

Je to tu! Po rekordně krátké pauze dnes opět startuje česká nejvyšší fotbalová soutěž, která usnula na pouhých 23 dní. „Tohle ani nebyla žádná zimní přestávka. Spíš to beru tak, že se ten ligový vlak jen chvíli zdržel v zastávce a teď zas jede dál. Na krátkou pauzu se však v klubech nesmí nijak vymlouvat. Ta situace je pro každého stejná a týmy se s ní musí nějak vypořádat. Já jsem hrozně rád, že to opět začíná,“ raduje se Vízek.

O tom, kdo na konci května pozvedne pohár pro mistra ligy, nemá téměř žádné pochybnosti. „Bude to Slavia. Daří se jí, na co sáhne, navíc má ve vedení twitterového ďábla Jardu Tvrdíka. Podle mě svou práci dělá dobře. Jen doufám, že i v kolejích, ve kterých by měl. V zádech má navíc výborného trenéra Jindřicha Trpišovského, který přivádí jednu podařenou posilu za druhou. Pro mě je tak Slavia jasným mistrem ligy. Nevidím tam nikoho, kdo by ji na jaře mohl vážně ohrozit. A vědí to i sparťané, byť to samozřejmě odmítají přiznat,“ usmívá se populární glosátor.

Druhou příčku drží Jablonec, jemuž však Vízek na jaře moc nevěří. „Že právě Jablonec skončil podzim na druhém místě, je prostě neuvěřitelné. Podle mě teď začne klesat, ale tohle jsem už jednou říkal, a on místo toho stoupal vzhůru. Každopádně si myslím, že úspěchy tohoto týmu jdou hodně za trenérem Petrem Radou. Znal jsem ho už jako kluka a vím, že je to horkokrevný, ale spravedlivý člověk. Je obdivuhodné, co s tím mužstvem dělá,“ chválí zkušeného lodivoda.

Svůj vlastní příběh pak během jara napíše aktuálně devátá Plzeň, jež se za každou cenu hodlá probít vzhůru. „Plzeň bude hrát o život. Asi tam už trochu docházejí peníze, které vydělali v Champions League. Pokud se ani letos nedostanou do pohárů, dá se tam čekat velké zemětřesení,“ tuší správně Vízek, který se nikdy netajil tím, že má pro hru Viktorie slabost.

„A líbí se mi stále. Pořád tam jsou hodně dobří fotbalisté, jen už trochu stárnou a je třeba je průběžně doplňovat mladšími. Navíc mají zajímavého trenéra, který na to jde dost vědátorským způsobem. Mně tenhle styl zas až tolik nesedí, pana Guľu však osobně neznám a nemyslím si o něm nic špatného. Teď bude každopádně pod tlakem. Tak ať ukáže, co umí,“ vzkazuje mu majitel oblíbené Kozlovny.

Že je Guľa stále hlavně koučem týmu, připisuje slavný internacionál tomu, že by v případě vyhazovu dostal on i jeho realizační tým zlatý padák údajně ve výší až pěti milionů korun. „Tohle je ten hlavní důvod. Plzeň si už zkrátka nemůže dovolit měnit trenéry ve stejném tempu jako dřív. I můj kamarád Ivan Hašek mi však říkal, že každý jiný kouč by už s takovými výsledky z Plzně dávno letěl. Jenom Guľa ne, protože jde o peníze. A já to vlastně chápu, i když dříve to tak absolutně nebylo,“ zdůrazňuje Vízek.

„Guľa je inteligentní a sympatický člověk, ale začal trochu jako mistr světa a pak to šlo dost dolů. Jeho současnou pozici mu ani trochu nezávidím. Bude to mít hodně těžké, protože jeho práci teď bude každý sledovat. Ocitne se pod tlakem, na který zatím nebyl vůbec zvyklý. Uvidíme, jak to dopadne,“ podotýká tchán Vladimíra Šmicra.

Vůbec nejvíc se však těší na lítý boj ve spodku tabulky. Samozřejmě proto, že letos spadnou hned tři týmy. „Tam to bude vyloženě masakr. Je spousta mančaftů, které mohou klesnout o soutěž níž. A i když mám Jardu Starku rád a vůbec mu to nepřeji, myslím, že jedním ze sestupujících bude jeho Příbram,“ tipuje s tím, že dalších adeptů na FNL vidí až moc.

„Dokonce mám pocit, že od šestého místa kouká každé mužstvo dolů. Jsem opravdu moc zvědavý na to, jak tohle skončí. Boj na chvostu tabulky však bude pro mě osobně ještě zajímavější než ten na špičce, kde očekávám dominanci Slavie,“ uzavírá Vízek.

Pustili ven zlo. A to v době, kdy se čistí fotbal, nechápe Vízek propuštění Berbra

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.