Nestává se Dočkal vší ve sparťanském kožichu? Možná ho čeká stejný osud jako Matějovského...

Nestává se Dočkal vší ve sparťanském kožichu? Možná ho čeká stejný osud jako Matějovského...
BODLO ROBERTA ROHÁLA

O tom, že se musela Sparta na Letné po čtvrtstoletí sklonit před Bohemians Praha 1905, už řeč byla. V základní sestavě slavného "S" již podruhé za sebou nefiguroval reprezentační kapitán Bořek Dočkal (32), jenž stejně jako proti Mladé Boleslavi mezi šedesátou a sedmdesátou minutou nahrazoval o patnáct let mladšího Adama Karabce.

Byť zatím v rozehraném ročníku Fortuna:ligy naskočil do všech sedmnácti duelů, aktuálně to vypadá, že se bohužel stává vší ve sparťanském kožichu, což je tak trochu klasické dilema stárnoucí hvězdy týmu.

Na Stamford Bridge to potkalo Lamparda s Terrym, na San Bernabéu zase Casillase s Raúlem a na Anfield Road něco takového zažil Gerrard. Příkladů by se pak našlo ještě více...

Takového Pirla ve své době vyhnali ze San Sira jako prašivého psa a on pak ještě snad čtyři další sezony zářil v dresu konkurenčních Bianconeri, s nimiž si připisoval Scudetto za Scudettem.

Marek Matějovský byl neperspektivní a pomalý již pro posledního držitele titulu Vítězslava Lavičku. O sedm osm let a dvě operace achillovky později si v trikotu Mladé Boleslavi nedávno vodil celé slavné "S"...

To, že je bývalý záložník Konyasporu, Trondheimu či Philadelphie Union hromosvodem pro vše, co se národnímu mužstvu i Spartě nepodaří, však není fér a ten mediální odstřel a "hon na čarodejnici" si určitě nezaslouží.

Ostatně i v sobotu přišel na plac a hned poslal kolegu Plavšiče z jedničky levandulí do průniku jako hrom. Zároveň byl v akci něco málo přes 20 minut a stejně chodil...

Už když kdysi Křetínského značku posílil, vzpomínal na angažmá v Norsku a říkal něco v tom smyslu, že "když nejprve hrál na místě, kde je dobrý, měl čísla a vše bylo ideální. Pak ale přišel kouč, který tomu nerozuměl, stavěl mě na blbou pozici a vše šlo do kopru."

Když někdejší kouč Sparty David Holoubek řekl do novin, že by Pirla do svého týmu nechtěl, protože je pomalý, Dočkal onen článek vystřihnul a v kabině ho pověsil na nástěnku. On a David Lafata otevřeně nebrali Holoubka jako trenérskou autoritu.

O špílmachrovi s desítkou na zádech se traduje, že ve Spartě uznával pouze jediného trenéra, a to Zdeňka Ščasného. A proč? Neboť mu vycházel ve všem vstříc a neudělal by nic, co by se jeho svěřenci nelíbilo.

Ano, fanoušci chtějí mít Spartu plnou srdcařů a Dočkal je srdcařem až za hrob. Nicméně to byli Blažek s Řepkou také a i v jejich případě uzrála doba, kdy už s nimi hrát nešlo. Vzpomeňte si i na případ Švancary, když končil ve Zbrojovce a šel na lavici náhradníků. Ani on se tenkrát nechoval zrovna vzorově.

Dočkalovi je 32 let a pořád je to jeden z nejlepších zdejších hráčů. O tom není sporu a nic na tom nemění ani jeho letošní čísla v podobě tří branek a stejného počtu asistencí. Je to ovšem hráč, jehož chcete mít v týmu? Je to hráč, který sám sebe nestaví nad cokoliv a kohokoliv? To už jsou úplně jiné otázky a odpověď na ně neznáme.

Středopolař se zkušenostmi z čínské Super League je mimochodem ze všech soudobých ligových hráčů v čele tabulky nejlepších asistentů a v historickém pořadí mu patří díky 69 přihrávkám třetí pozice. Ještě nedávno jsme měli za to, že absolutní rekord Pavla Horvátha může překonat. Rozdíl 37 gólových vybídnutí však nakonec přeci jen může být nad jeho síly. Tím spíš, kdyby měl Prahu 7 po vypršení stávajícího kontraktu (30. 6. 2022) opustit.

Sparťanská priorita? Začít jednat s Nitou. Téma Vaclík by ještě v létě 2021 nemělo být aktuální...