Řepka: „Duo Fousek+Šmicer? Neporazitelné.“ Od Malíka se distancují i na Moravě. Berbrovce drží u moci jen covid

Řepka: „Duo Fousek+Šmicer? Neporazitelné.“ Od Malíka se distancují i na Moravě. Berbrovce drží u moci jen covid
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Zdá se, že staré (pro)berbrovské struktury v českém fotbale drží v této době u moci už jen covid-19 a epidemická situace, která zatím nedovoluje pořádat okresní volební valné hromady. Po Spartě a Slavii se totiž od předsedy FAČR Martina Malíka, alespoň co se týče kauzy „Hnilička a spol.“, odvrátili i na Moravě. Výkonný výbor Jihomoravského krajského fotbalového svazu se jednomyslně distancoval od účasti předsedy FAČR na „Společném prohlášení představitelů českého sportovního prostředí k situaci kolem předsedy NSA Milana Hniličky“ a odmítl, že by toto stanovisko vyjadřovalo názor VV JmKFS na celou kauzu. A pokud jde o možné nové vedení českého fotbalu, docela reálně se jeví spojení respektovaný fotbalový diplomat Petr Fousek+internacionál Vladimír Šmicer.

To by podle čelného představitele opoziční Fotbalové evoluce (Fevoluce) Rudolfa Řepky, bývalého generálního sekretáře FAČR, jenž Strahov opustil na protest proti praktikám asociačního exmístopředsedy Romana Berbra, bylo v českém fotbale praktiky neporazitelné. Šestačtyřicetiletý Řepka to řekl v sobotním rozhovoru pro Deník. 

Šmicer by předsedu Fouska respektoval

Petr Fousek? Vidíme, co za ním historicky je, co ve fotbale dokázal. Čeká na své rozhodnutí znovu kandidovat na předsedu FAČR relativně dlouho, myslím, že by se měl brzy vyjádřit. Když řekne, že má zájem být předsedou, Fevoluce půjde za ním,“ vyjádřil se jasně Rudolf Řepka pro sobotní Deník a zásadním způsobem tak vyjasnil situaci, různé dohady a spekulace. 

„Myslím, že spojení Petr Fousek a Vladimír Šmicer by bylo neporazitelné, Vláďa by se dokázal vžít do role místopředsedy a Petra by respektoval,“ dodal Řepka. 

Jak známo, Fouskovi vyjadřují podporu i další iniciativy, jako Čistý fotbal v čele s Lukášem Říhou, či Výzva 2021 s bývalým uznávaným mezinárodním rozhodčím Ivanem Grégrem. A také, což je velmi důležité, i větší část moravské komory FAČR.

Jak už jsem zde psal, Petr Fousek, pracující nyní ve službách UEFA (naposledy v Řecku), své rozhodnutí nechtěl uspěchat, volební valné hromady okresních fotbalových svazů mu měly dát odpověď na to, zda snaha o zásadní změny v českém fotbale není pouze proklamativní, ale skutečná. 

Řepka: „Zažehli jsme v Čechách plamínek“

„S Fevolucí jsme se zaměřili hlavně na okresy v Čechách. Víme, že se něco začalo hýbat ve dvaatřiceti ze čtyřiceti devíti okresů. Ne že bychom všude zažehli oheň, ale snad plamínek. Podle mě je to obrovský úspěch,“ upřesnil v Deníku Rudolf Řepka.

Velkou roli v přesvědčování okresních a klubových funkcionářů, aby se nebáli a šli do toho, mají bývalí úspěšní reprezentanti Jan Koller (kandiduje do výkonného výboru okresního fotbalového svazu v Písku) a především Vladimír Šmicer.

„Jsme s Vláďou hodně nablízku, v kontaktu jsme prakticky každý den. Překvapuje mě, s jakou vervou se do toho dal. My jsme mu na začátku řekli, co bude jeho práce vyžadovat. On nezaváhal a řekl: Chci pomoci, chci změnit fotbal, čtyři roky tomu obětuju. Teď s námi jezdí po všech okresech. A že je Šmicer coby bývalý hráč funkcionářsky nezkušený? Jenže on velice dobře nasává informace, když někdo mluví, sleduje situaci. Pak si vše vyhodnotí a použije. Zabejčil se, že bude pomáhat okresům a krajům. Navíc o přesahu do zahraničí ani nemusíme mluvit. Mám z něj fantastický dojem,“ chválí Vladimíra Šmicera Rudolf Řepka.

Podle bývalého generálního sekretáře by v případě nutnosti Šmicer zvládl i funkci předsedy. „Musel by ale mít kolem sebe tým, který mu připraví agendu. Bez toho se nehne,“ dodal Řepka pro Deník.

Proč dělají ligové kluby až na čtyři výjimky mrtvé brouky?

Na cestě za zásadní a potřebnou změnou jsou ale samozřejmě ještě velké balvany. Kromě Teplic, Opavy, Bohemians a Dukly se zatím z profesionálních klubů k myšlenkám Fevoluce a dalších opozičních skupin dosud veřejně nikdo nepřihlásil. Je to pravda, nikdo z nich s námi nekomunikuje. Asi mají jinou vizi,“ konstatoval Rudolf Řepka.

Podle všeho v klubech stále panují obavy z toho, co ještě může vyšetřování kauzy Berbr a spol. objevit, máslo na hlavě má v českém profesionálním fotbale leckdo. Systém „Když budeme potřebovat, Roman to zařídí“ leckomu v podstatě vyhovoval, teď v některých klubech panuje nejistota. Ovšem odklon Sparty a Slavie od předsedy FAČR Martina Malíka, byť zatím jen v Hniličkově Sparty a Slavie od Malíka, byť zatím jen v „Hniličkově případu“, může leccos naznačit. Ostatně i autor těchto řádek se dozvěděl, že už mělo dojít k některým předběžným schůzkám důležitých aktérů.

Vyhrožování, anonymy, udávání…

Dalším problémem je aktivita starých (pro)berbrovských struktur od okresů až po Strahov, zvláště po Berbrově lednovém propuštění z vazby, a některé známé zastrašovací manýry, anonymy z uměle vytvářených e-mailových adres, udávání, a to i „epidemického“ typu atd.

Třeba na Pardubicku, kde mimochodem stojí v čele krajského fotbalového svazu člen výkonného výboru FAČR a Berbrův letitý spojenec Michal Blaschke (i jeho jméno se bez jakéhokoli zájmu Strahova objevuje v negativní souvislosti s činností Romana Berbra v policejním spise k tomuto případu) bylo podporovatelům Fevoluce velmi nepříjemně vyhrožováno.

„Ano, to se stalo. Je vidět, že kde jsou opravdu problémy, tam se lidé mobilizují. Pardubicko je důkazem, kluby se dávají dohromady v každém ze čtyř okresů,“ potvrdil alarmující informace Rudolf Řepka v Deníku.

Ovšem nejde jen o Pardubicko, s různými výhrůžkami se setkávají opoziční kandidáti toužící po očistných změnách v českém fotbale napříč Čechami.

I tohle by mohlo být pro policisty podnětem k jejich dalším krokům. A to přesto, že Roman Berbr docela často a rád využíval ke spojenectví fotbalové funkcionáře právě z řad starých policistů (rovněž obviněný rozhodčí Robert Hájek byl například instruktorem ve Školním policejním středisku v Brně).

a Sparta je snad prokletá?!

Nestává se Dočkal vší ve sparťanském kožichu? Možná ho čeká stejný osud jako Matějovského...