Trenér Dynama Horejš: Já a Slavia? Asi známka toho, že to tu neděláme úplně špatně

Trenér Dynama Horejš: Já a Slavia? Asi známka toho, že to tu neděláme úplně špatně
ROZHOVOR

Deset bodů ze čtyř zápasů a hokejové skóre 6:1. Taková je zatím jarní bilance Českých Budějovic, na kterých si naposledy vylámalo zuby i rozjeté Slovácko. Jak se na jihočeské povstání dívá trenér David Horejš, který lavičce Dynama šéfuje už od roku 2015? A je smířen s tím, že mu v zimě odejde z kabiny ten nejzkušenější, tedy gólmanský veterán Jaroslav Drobný? 

Tak skvělý vstup do jara jste možná ani vy sám nečekal, mám pravdu?
Mohlo to být ještě lepší. Ale ne, samozřejmě jsme spokojení. Ustálili jsme se bodově i herně. Je vidět, že máme na čem stavět. Hlavně obrana nám šlape tak, jak by měla.

Jen jeden inkasovaný gól od úvodu jara je vskutku skvělá vizitka. Vnímáte i vy defenzivu jako aktuálně největší zbraň mužstva?
Asi ano. Ze začátku soutěže jsme v ní přitom měli velký problém, protože z minulé sezony zůstal v obraně jen Čolič. Postupně se ale sehrála nová stoperská dvojice Králik – Talovierov, která teď předvádí velmi dobré výkony. Bylo to o tom získat různé automatismy a zvyknout si na sebe. Od té doby, co obranu řídí tihle dva, jsme prohráli jen jedno utkání.

Právě Talovierov udělal během sezony možná vůbec největší výkonnostní progres. Souhlasíte s tím? Roste pro Spartu či Slavii?
Je to kluk, který má před sebou určitě velkou budoucnost. Navíc ryzí profesionál, celkový přístup k fotbalu má na svůj věk až výjimečný. Ale musím pochválit i Martina Králika, jehož letní příchod ze Žiliny byl jeden z nejlepších přestupů Dynama za poslední léta. Je to nesmírně kvalitní stoper s výbornou rozehrávkou. A přesně to je pro naši hru velmi důležitá věc.

Loni v létě přitom Dynamo opustil velezkušený dirigent defenzivy Tomáš Sivok. Neměl jste obavu, jak těžké bude ho nahradit?
Je jasné, že Tomáše Sivoka zkrátka hned nenahradíte dalším Tomášem Sivokem... To v podmínkách Dynama prostě ani nejde. Už na konci minulé sezony jsme ale na stoperu nechali hrát hlavně Lukáše Havla s Maksymem (Talovierov), navíc jsme věděli, že budeme chtít přivést Maťa Králika. Od začátku jsem byl přesvědčený, že právě on je ten, kdo by mohl zacelit díru po Tomášovi. Jenže přišlo první kolo a výuka od Slavie, která nám u nás doma nadělila šest gólů a pár branek šlo i přes Maťa. To samozřejmě nebylo nic příjemného, ale Maťo se z toho dokázal oklepat a znovu říkám, že pro mě je určitě jednou z nejlepších posil za dobu, co jsem tady. Jsem moc rád, že ho máme.

Přitom úvod sezony Dynamo opravdu nemělo nic moc. V jednu chvíli se dokonce mluvilo i o vašem možném konci, pak ale přišla výhra 4:2 na Spartě. Že by zlomový moment sezony?
Asi ano. On je ale trochu rozdíl v tom, co lidé vidí navenek a co se pak děje tady uvnitř. My každý rok přebudováváme mužstvo. Minulý ročník jsme sice skončili sedmí, ale pak z něj odešli klíčoví hráči jako Schranz se Sivokem. Museli jsem udělat zcela novou obranu a poskládat to celé znovu. Do toho přišla různá zranění i neplánované pauzy způsobené covidem… Když se ale ohlédnu zpět, tak jediný zápas, který jsme na podzim fakt nezvládli, byl kromě té Slavie souboj se Zlínem. Po něm jsme se dostali pod tlak a i má pozice pak byla nejspíš ohrožená. Najednou ale přišla výhra na Spartě a začalo to šlapat. Navíc se nám uzdravili Van Buren se Šulcem, tedy kluci, kteří pro nás byli směrem do ofenzivy klíčoví. Oba ale v zimě odešli a tu útočnou sílu jsme museli zas hledat. Ale tohle už bohužel patří k naší pozici. Zvlášť když se opíráte o hráče na hostování.Pomoct Dynamu dorazil třeba Chorvat Marko Alvir, jenž se příliš neprosadil ve Slavii ani v Plzni. Jak ho zatím hodnotíte?
Zatím jsem s ním maximálně spokojený. Bylo vidět, že na podzim v Plzni moc šancí nedostal, ale to nechci moc hodnotit. Marko je kluk, který naší hře dodává přidanou hodnotu. Už když přišel, jasně jsme si řekli, že žádný hráč u nás nesmí být víc než klub. Myslím, že to pochopil a pro nás je velice platným hráčem.

Není žádným tajemstvím, že v létě nejspíš skončí brankář Jaroslav Drobný. Jste už smířen s tím, že o něj přijdete?
Musím říct, že ze všech možných odchodů mě ztráta právě Jardy bude bolet ze všech nejvíc. Je to kluk, co nám za ty dva roky neskutečně pomohl. A to na hřišti i mimo něj. I nás trenéry dokázal svými poznatky z ciziny ohromně obohatit. Pro nás to bude obrovská ztráta. Ale jsme na ni připravení. I proto jsme do brány udělali Vojtu Vorla, který postupně dostává víc šancí. Jarda ale každopádně zaslouží absolutorium. Vlézt ve 41 letech mezi tyče a odvádět tam víkend co víkend to, co odvádí on, je zkrátka něco neskutečného. Já jen hrozně doufám, že mu v jeho posledním zápase budou moci zatleskat fanoušci. On je ten, kdo by si to hrozně zasloužil.

Existuje nějaká, byť jen minimální šance, že by si svou kariéru ještě o rok prodloužil?
Já bych si to samozřejmě velmi přál. Stát se může ještě cokoliv, ale jelikož s Jardou hodně komunikuji, tak počítám spíš s tím, že tu v létě skončí. Vím, že má nabídku od top klubu z Německa (Bayern Mnichov) na trénování mladých brankářů. I proto je možnost, že od nás v létě odejde, bohužel pravděpodobnější než loni.

A jak to bude s vámi? Zůstanete v Dynamu i pro příští sezonu?
Smlouvu mám ještě na jeden ročník. A jak to bude dál, to teď vůbec neřeším. Dělám práci, která mě fakt baví a kterou se snažím dělat na sto procent. Máme to nastavené tak, že nikdy nejde naplánovat výsledek. Ale určitě jde naplánovat hra, což je pro nás to nejdůležitější. To je takové mé krédo, jehož se chci držet.

Možná i proto jste občas zmiňován jako zajímavá volba za Jindřicha Trpišovského, až se rozhodne opustit lavičku Slavie. Co na tohle říkáte?
Jestli se mé jméno někde spojuje v souvislosti s někým, jako je Jindra, tak mě to samozřejmě hodně těší. Jeho výsledky i náročná hra, kterou naučil Slavii, si zaslouží velké uznání. Jestli se o mně fakt mluví jako o jeho možném nástupci, je to asi známka toho, že to tu neděláme úplně špatně.

Pohádkové hostování: Trefí Musa v Berlíně jackpot pro sebe i Slavii?