Konečně trefa do černého, proti pánovi Rosický nepůjde, kvituje Luhový Vrbův příchod do Sparty. A jaký vzkaz má pro Hložka?

Konečně trefa do černého, proti pánovi Rosický nepůjde, kvituje Luhový Vrbův příchod do Sparty. A jaký vzkaz má pro Hložka?
ROZHOVOR

Za poslední roky byl zvyklý Spartu spíše kritizovat. A většinou právem. Při hodnocení příchodu Pavla Vrby na Letnou však uznávaný glosátor Milan Luhový zvolil tón plný chvály. „Sparta může být šťastná, že konečně získala trenéra, co rozumí fotbalu,“ uvedl Luhový v rozhovoru pro eFotbal. 

Sparta zažila ve středu vskutku velký třesk. Překvapilo vás, že byl trenér Kotal odvolán od týmu?

Nečekal jsem to. Na druhou stranu to však vnímám tak, že Venca Kotal už svou práci odvedl a vedení usoudilo, že je čas posunout se dál. A to není nic proti němu. Naopak si myslím, že jedna věc se Kotalovi upřít nedá. To on zastavil ten propad, který tam několik let byl a pod Václavem Jílkem se ještě prohloubil. Víc už ale tomu mužstvu dát nemohl. Stejná situace ostatně nastala i před pár lety ve Slavii, když odvolala Jardu Šilhavého. Také tenkrát se našli lidé, kteří tvrdili, jaká to je vůči němu neúcta. Jenže Slavia udělala na jeho místo Jindřicha Trpišovského, což se posléze ukázalo jako excelentní tah. Na Šilhavého si tak záhy nikdo ani nevzpomněl. A vlastně to samé teď může nastat ve Spartě. Navíc Kotal měl všechno krásně nastudováno, ale mohl tam být problém v tom, jakým způsobem to prezentoval dál. A přenést své myšlenky na 25 hráčů, navíc ještě ve Spartě, v tom já vidím to největší umění hlavního kouče.

zdroj foto: sparta.cz

Překvapilo vás, že se Kotalovým nástupcem stal právě trenér Vrba?

Nejvíc ze všeho mě překvapilo, že se uhlazený intelektuál (Daniel Křetínský) dohodl na spolupráci s někým, koho jsem já dříve nazval sedlákem (Pavel Vrba). Ale teď nechci, aby to vyznělo jako urážka. Na jedné straně zkrátka máte vyžehleného, navoněného člověka, jenž je ale fotbalovým analfabetem, a na straně druhé neupraveného trenéra, který o svůj zevnějšek moc nedbá. To však ještě nijak nesnižuje jeho profesní kvality. Svému řemeslu Vrba rozumí a podle mě se v jeho případě Křetínský konečně trefil do černého.

Je tedy podle vás Vrba tím správným mužem pro Spartu?

Nedávno jsem se bavil s jedním novinářem a ten mi říkal, že je Vrba už předdomluvený s ostravským Baníkem. Odvětil jsem, že to je podle mě ta správná volba. Charakterově by měl Vrba k tomu regionu hodně blízko, navíc by ho tam nikdo nehodnotil každý den, jako se mu to teď stane právě na Spartě. Myslel jsem si, že jen čeká na správnou chvíli, kdy Baník převezme. Nyní je však na Letné a mě tam zaráží jedna věc. Neumím si úplně představit situaci, že zrovna Vrba půjde nahoru na představenstvo, kde u jednoho stolu sedí všichni ti fotbaloví analfabeti, a teď se tam s nimi začne bavit o fotbale. Ona totiž debata o fotbale s někým, kdo mu vůbec nerozumí, je docela vysilující. Zvlášť pro člověka s egem jako Pavel Vrba. Asi ho to bude stát dost sil, aby se udržel a té druhé straně na rovinu neřekl, co to mele za nesmysly… I tak si ale myslím, že teď už Křetínský našel toho pravého.

Před čím dalším by se měl Vrba na Letné obrnit?

Jednou z nejdůležitějších věcí bude to, aby se konečně přestalo ve VIPU naslouchat těm bývalým hráčům, kteří trenéra jen kritizují, protože se sami chtějí dostat na jeho místo. Tedy těm všem Chovancům a podobně. Jejich názory totiž samozřejmě slyší ti fotbaloví analfabeti, kteří je pak na schůzi prezentují za názory své. Ale s tím by zrovna u Vrby mohli tvrdě narazit. On je ten typ, který těmhle lidem dá jasně najevo, jak moc jsou fotbalově hloupí. A přesně z toho by pak mohla vzniknout nenávist. Aby se tomuto intrikánství uvnitř klubu Vrba vyhnul, je už čistě na Křetínském. To on musí utnout hlasy, které klubu jenom škodí. Když tak učiní, může být Vrba ve Spartě fakt hodně úspěšný.

zdroj foto: sparta.cz

Zmínil jste, jak zásadní je pro práci trenéra schopnost přenést svou vizi dál na hráče. Je právě v tomhle největší síla Pavla Vrby?

Přesně tak. Tohle je strašně důležitá vlastnost. A je jasné, že nejdříve ze všeho musí Vrba najít podporu v kabině. Bude ji hledat hlavně u Bořka Dočkala, který to tam ovlivňuje ze všech nejvíc. A když mu Dočkal nepomůže, tak se ho Vrba jednoduše zbaví a najde si lídra jiného.  V tomhle si myslím, že je Vrba velmi vnímavý. I v Plzni se obklopil hráči, jako byli Limberský s Horváthem, kteří mu byli charakterově hodně blízko. Vycítit, kde je síla kabiny a jak na ni působit, to je Vrbova silná vlastnost, která dle mého naopak scházela Vašku Kotalovi. Ale nejen jemu. Podívejte se třeba na Jaroslava Hřebíka. I ten měl všechno poctivě nastudované, ale problém byl v tom, že to hráčům neuměl absolutně sdělit. Navíc jeho intonace hlasu byla taková pisklavá, což mu směrem k týmu asi také dvakrát nepomohlo. Přitom právě verbální komunikace je často klíčová a ve fotbale hraje fakt zásadní roli. Mnohem větší, než si někteří lidé myslí. A právě Vrba je ten, kdo své myšlenky dokáže vysvětlit. Navíc úplně jednoduše, aby tomu všichni hráči pochopili. V tomhle vidím velkou podobnost mezi Vrbou a Karlem Brücknerem. Ten to totiž uměl taky.

Je ale současný kádr Sparty stavěn na to, aby s ním mohl Vrba praktikovat svůj zajetý fotbalový styl?

Do žádného rizika Vrba určitě nepůjde. On nebude hrát styl se třemi obránci, když by mu měl nalevo hrát v roli falešného záložníka Matěj Hanousek, který na to prostě nemá. Vrba umí velmi dobře přečíst kvalitu jednotlivých hráčů a podle toho je i využívat. Teď se řeší hlavně to, jak mu bude chutnat práce s mladými. Byl by ale jen sám proti sobě, kdyby třeba tolik nevyužíval Hložka s Karabcem. Naopak jsem přesvědčen o tom, že až se Hložek uzdraví, tak pod Vrbou půjde ještě nahoru. Vrba se postará o to, aby právě on v jeho systému ještě více vynikl. A že v Plzni na mladé moc nesázel? To je možné, ale tam přece ti mladí nebyli tak kvalitní, jako jsou teď ve Spartě. A Vrba tohle moc dobře ví.

Sparta je dlouhodobě právem kritizována za neatraktivní herní projev. Může ji právě v tomhle Vrba posunout dál?

Podle mě ji posune. Fotbal vnímá komplexně a umí si vyhodnotit, na jaké pozici bude daný hráč pro mužstvo nejplatnější. Hra Sparty teď bude roztažená hodně do šířky, z čehož bude po svém uzdravení těžit třeba právě Hložek. Ve středu útoku už to nebude tak namačkané jako dřív, což mu může jenom vyhovovat. Fakt si myslím, že právě on bude z Vrbova pohledu na fotbal těžit ze všech nejvíc. Vrba je schopen z něj udělat megahvězdu.

Jak ale Vrba vyjde se sportovním manažerem Tomášem Rosickým? Spolupráce těch dvou bude asi stěžejní, aby to Spartě mohlo do budoucna šlapat…

Podívejte, Vrba je znalostně i argumentačně ve fotbale hodně silný. Což je věc, ve které Rosický ještě trochu plave. Nějakou debatu ve stylu, proč hrál ten a ten, by s Vrbou vůbec neustál. A ani do ní nepůjde. Spíš se bude modlit, aby všechno klaplo a on nemusel řešit žádnou kritickou situaci. Navíc Vrba má fakt velké ego, což může sklouznout k tomu, že by názorem druhých začal trochu opovrhovat. A tam by mohl vzniknout problém. Navíc když si Rosický Pavla Vrbu nevybral. I z toho, jak ta volba dopadla, však Rosický ví, kdo je teď na Letné pán. A proti pánovi on nepůjde.

A jak přijmou Vrbu fanoušci? Je jeho výhodou, že jsou zavřené stadiony, takže případné protesty proti němu vlastně nemají kde proběhnout?

Podle mě by každý, kdo se bije do prsou, jaký to je sparťan, měl teď být spíš nadšený, že se takového trenéra povedlo na Letnou přivést. A že Vrba byl ochotný jít do Sparty. Předtím se toho nejspíš bál, ale teď se rozhodl, že to zkrátka riskne. Podívejte se třeba do Itálie. Tam je běžné, že trenéři přecházejí sem a tam, vždyť fotbal je koneckonců jejich práce. Dnes to nefunguje tak, že celý život vedete jen jedno mužstvo. Otázka spíš je, proč teď Vrba Spartu vzal. Třeba do Machačkaly šel jen kvůli penězům a dopadlo to špatně. Ani v Bulharsku moc neuspěl. Důvodů tam mohlo být víc včetně jazykové bariéry, ale to už teď není třeba řešit. Já každopádně doufám, že ve Spartě Vrba uspěje. A to už jen proto, aby tím přibyl vážný konkurent Slavii, což pozvedne celý český fotbal. Sparta tak může být jen šťastná, že konečně získala trenéra, co rozumí fotbalu.

zdroj foto: sparta.cz