Trojan: "Bylo by dobré, kdyby se pan Tvrdík vrátil ke svým původním postojům". Malík čistí fotbal jako Berbr: Řepka ven!

Trojan: "Bylo by dobré, kdyby se pan Tvrdík vrátil ke svým původním postojům". Malík čistí fotbal jako Berbr: Řepka ven!
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Předseda FAČR Martin Malík po říjnovém zatčení svého expředsedy Romana Berbra oznámil, že bude český fotbal od nekalých živlů čistit sám se svým současným výkonným výborem, mimochodem až na pár výjimek plným samých kovaných berbrovců. Dělají to za „taktického“ mlčení většiny profiklubů přesně ve stylu „Náčelníka“. Jak už se objevilo v deníku Sport či na serveru ruik.cz, naposledy prošel na zasedání VV FAČR návrh již dále nezařadit bývalého generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepku (navíc člena disciplinární komise UEFA) na listinu delegátů UEFA. Řepka je nyní „čirou náhodou“ jednou z hlavních postav opoziční skupiny Fevoluce. 

Ta teď v pondělí představila svůj nový videoklip proti „pijavicím“ v českém fotbale, v němž kromě internacionálů a tváří Fevoluce Vladimíra Šmicera, Jana Kollera a Tomáše Ujfalušiho vystupuje i mistr Evropy z roku 1976 Antonín Panenka, herci Ivan Trojan a Petr Čtvrtníček a hudebník David Koller. 

Trojan: „Není to normální!“

Ivan Trojan, který mimochodem v sobotu obdržel prestižní Cenu české filmové kritiky 2020 za svou roli ve filmu Šarlatán, k tomu mj. řekl: „Stát tu řídí bývalí komunističtí aparátčíci a estébáci. A to samé se děje ve fotbale. Nejhorší na tom je, že se jim daří vytvářet dojem, jako že je to celé normální. Já za sebe otevřeně říkám, že s tím nesouhlasím, protože je to cesta do pekel. A má podpora Fevoluce? Nejsem naivní. Ty tlaky proti snahám o zavedení změn budou silné a velké. Ale prostě se to musí přinejmenším zkusit.“

Trojan říká, že nebýt jeho lásky k Bohemce, tak už se na český fotbal ani nedívá. „Nebaví mě totiž zápasy, u kterých je předem jasné, jak asi dopadnou. Lidi, pojďme si zase vrátit tu krásnou hru, kterou jsme si tak zparchantěli, vždyť to je hrůza. Jsem hrdý na to, že právě Bohemka je mezi těmi čtyřmi profesionálními kluby, který projekt Fevoluce veřejně podpořily. Před časem vystupoval proti Romanu Berbrovi a jeho praktikám i šéf Slavie Jaroslav Tvrdík. Pak ale svou strategii změnil. Myslím, že by nyní mohl dostat šanci, aby se zase vrátil ke svým původním postojům,“ konstatoval Ivan Trojan. 

Přidává se k němu i Vladimír Šmicer: „Myšlení se musí změnit i v klubech. Ne všechny se chovají v duchu fair play. Je na nich, jestli u nich proběhne nějaká sebereflexe. I to mohou vyvolat změny na okresech a krajích.“

Proč se nejedná o Blaschkeově vyloučení z vedení FAČR?

Pokud se vrátíme k Řepkově vyřazení z listiny českých delegátů UEFA, měli pro něj mj. hlasovat i Berbrovi vyvolenci Miroslav Liba a Michal Blaschke. Přitom o Blaschkeově vyloučení z výkonného výboru FAČR se opětovně nejednalo, přestože se o tomto předsedovi Pardubického krajského fotbalového svazu a šéfovi Okresního fotbalového svazu v Ústí nad Orlicí píše v policejním spise „kauzy Berbr“ v souvislosti s korupčním jednáním při zařazovaní vyvolených rozhodčích na ligovou listinu. 

„Rozhodli jsme se Rudolfu Řepkovi pozici českého delegáta na listině UEFA neprodloužit, to je pravda. Ale důvody jsou jiné, není to nic osobního,“ „vysvětlil“ deníku Sport předseda FAČR Martin Malík.

Tak určitě. Jak píše Stanislav Hrabě na serveru ruik.cz: „Znalci zákulisí českého fotbalu nechť posoudí, zda jde o očistu, či pomstu.“

Mimochodem, pokud je mi známo, tak z české listiny delegátů UEFA před časem zmizel i Petr Fousek, který v roce 2017 kandidoval na předsedu FAČR proti Martinu Malíkovi. Delegátem UEFA však zůstal, protože si jej zvolilo vedení Evropské fotbalové unie a zařadilo jej do své vlastní evropské delegátské kvóty.

Opozici přibývají noví sponzoři

Strahovské staré struktury kolem sebou sice kopou, opozičním skupinám však přibývají příznivci. A to i z řad sponzorů.

„Mně ten probíhající demokratizační proces v českém fotbale přijde skvělý. Stovky klubů po celém Česku se postupně přidávají k našim principům,“ říká Milan Kratina z firmy Accolade, která se rozhodla sponzorsky podpořit Fevoluci. Stejně jako Livesport, Vekra, Rohlík.cz, M&T, Palefire Capital, Únětický pivovar nebo Erdinger.

„Ukazuje se, že fotbal může mít skvělé partnery, mladé miliardáře, kteří se stávajícím vedením fotbalu nechtějí nic mít. Ale do toho nového, ve kterém by se objevily jiné, čistší myšlenky a hlavně nová, nezkažená krev, by je třeba rádi vložili,“ dodává Kratina.

Jak už zdůraznil server Seznám Zprávy, právě tlak sponzorů na to, jak se v Česku bude nadále fotbal dělat, vidí herec Ivan Trojan jako velmi důležitý faktor. 

„Oni do celého toho balíčku patří taky. Když se stane, že sportovce přistihnou při dopingu, je pro firmy velmi jednoduché se od jeho sponzoringu odstřihnout. Jsou tu firmy, které FAČR sponzorují i poté, co se teď provalilo kolem pana Berbra a spol. Ty firmy mohou říct: Podvádíte, nebudeme vás sponzorovat. Ale nechce se jim od fotbalu odtrhnout. Mám osobní zkušenost: Ptal jsem se zástupce jednoho gigantického sponzora, proč tam zůstávají. A on mi odpověděl: Když skončíme my, naskočí tam hned náš konkurent z branže. Jak říkám, i tyhle velké firmy by se měly zamyslet, co svými penězi vlastně podporují,“ konstatoval Ivan Trojan při pondělní prezentaci nového videoklipu Fevoluce. 

Přitom se to v případě sponzorů jeví zdánlivě jednoduše. Stačilo by před volební valnou hromadou FAČR veřejně prohlásit: „Pokud si zvolíte do vedení fotbalu zase staré berbrovské struktury, nepočítejte, že vám pak dáme jedinou korunu. Nechceme si naši značku pošpinit.“

Čistý fotbal: „Na nešvary upozorňujeme už šest let“

Kromě Fevoluce aktivně podporují změny v českém nejpopulárnějším sporu i další opoziční aktivistické skupiny, jako Výzva 2021 v čele s respektovaným mezinárodním rozhodčím Ivanem Grégrem nebo Čistý fotbal. Ty shodně do vedení FAČR navrhují duo Petr Fousek (jako předseda) plus Vladimír Šmicer (coby místopředseda).

„Předseda FAČR Martin Malík by měl do volební valné hromady rozhodně odstoupit. Je to ostuda, že předseda a další někteří členové výboru ještě neodstoupili. Samozřejmě se musí ctít presumpce neviny, ale kdo říká, že pan Malík nevěděl o tom, co pan Berbr dlouhodobě prováděl, tak lže. My jsme s Čistým fotbalem na to upozorňovali dlouhodobě, často jsme o tom psali i na FAČR nebo do krajů a okresů. Ale odezva nebyla skoro žádná,“ řekl pro server ruik.cz David Anděl, jeden z čelných představitelů spolku Čistý fotbal.

Ten v Česku aktivně působí už šest let od roku 2015. Kluby z nižších soutěží, jež se odvážily Čistý fotbal veřejně podporovat a přihlásily se k jeho myšlenkám, třeba jen jeho logem na svých dresech, byly opakovaně berbrovským vedením FAČR perzekuovány. 

Kdo tvrdí, že Souček neměl být vyloučen, měl by i uznat, že Sparta neměla kopat penaltu za to, že se Zmrzlý ukopl