Glosa Honzy Rajnocha: Z Karlssona je teď nejlepší hráč ligy, Plzni se vyplácí odchovanci. Kdo vypadal jako Mickey Mouse?

Glosa Honzy Rajnocha: Z Karlssona je teď nejlepší hráč ligy, Plzni se vyplácí odchovanci. Kdo vypadal jako Mickey Mouse?
GLOSA

Tak nám na Česko a jeho fotbal dopadly holomrazy. V součtu s důležitostí některých utkání minulého ligového kola to bohužel znamenalo, že hned čtyřikrát skončil zápas 0:0. Pevně ale věřím, že až bude tepleji, začne se hrát mnohem útočněji. Třeba jako v neděli na Spartě, která přestřílela Karvinou 4:3. A za tři body vděčí hlavně králi Davidovi, jenž si připsal hattrick. Já se jen ptám, proč takhle nehrál už dřív?

Hned čtyři bezgólové plichty z osmi zápasů, to fakt není nic moc na koukání. Dopadlo to takhle třeba v Opavě, která proti Příbrami hrála o šest bodů, ale nevytěžil z toho nikdo nic. A stejným výsledkem to skončilo i na Bohemce, kde se ale při znalosti toho terénu dalo tipovat snad za barák, že branka tam nepadne. No a posledními do této výsledkové party pak byla střetnutí Liberce s Českými Budějovicemi a Brna se Zlínem, kde si ale myslím, že vyhrát měla Zbrojovka. Ta v závěru vstřelila vítězný gól, který jí však sudí neuznal. Podle mě nesprávně. Došlo tam sice ke střetu dvou hráčů před bránou, ale já bych to bral zkrátka jako velký důraz a tu trefu bych posvětil.

Každopádně si myslím, že bychom těch gólů viděli mnohem víc, nebýt těch terénů a velkých mrazů, které provázely celé kolo. Hrát v tomhle počasí fotbal totiž fakt není nic jednoduchého. Pamatuji si, jak jsem nastupoval za turecký Sivasspor, který leží v horách a v zimě tam bylo mínus 17 stupňů Celsia. Milan Černý s Kubou Navrátilem by asi potvrdili, že to tam pak bylo prostě šílený. Člověk se maže hřejivkou už o den dřív, aby pak při fotbale nezmrzl. Navíc já byl zvyklý hrát v kopačkách o půl čísla menší, takže zmrzlé nohy jsem měl už po pár minutách. To bylo něco šíleného. Ostatně stejně jako to, že jsme už o den později  letěli k zápasu do Mersinu, který leží naopak leží u moře a tam zase bylo plus 15 °C…

Dokonce si pamatuji jednoho spoluhráče, kterému normálně zamrzly uši a do druhého dne mu šíleně natekly! Když pak ráno přišel na trénink, tak vypadal jak Mickey Mouse.
To bylo fakt vtipný. Šlo o Ermana Kiliče, jenž byl takový náš vůdce. Říkalo se mu sivassporský Messi a svým vzezřením byl hodně podobný Tomáši Poláchovi, tak jsem mu říkal „Polon“.

Kdo si ale v těchhle mrazech nejspíš libuje, to je sparťan David Moberg Karlsson. Ze Švédska je na tohle počasí zvyklý a asi se v něm cítí jako ryba ve vodě. Jen tak si totiž vysvětluji to, co aktuálně předvádí. Dát pět gólů za dva zápasy je na záložníka fakt úctyhodný počin. Na Spartě si prošel těžším obdobím, ale teď pod taktovkou Pavla Vrby naplno ukazuje své kvality. Pomohla mu ta volnost směrem dopředu, protože Vrba je známý tím, že zkrátka chce hrát ofenzivně. Praktikoval to tak v Plzni, stejně jako nyní na Spartě.

A těží z toho i právě Karlsson, jenž podle mě teď není jen nejlepším hráčem Sparty, nýbrž rovnou celé ligy. Také si však počkejme na utkání, ve kterých bude od něj potřeba víc bránit, což proti Olomouci ani Karviné asi dvakrát tolik nemusel. Ale jak řekl trefně trenér Vrba: “U těchto hráčů, pokud dokážou v ofenzivě táhnout mužstvo, nemusíte tolik tlačit na to, aby byli důslednější v jiných věcech...”

Každopádně se ukazuje, že Tomáš Rosický má na hráče čich. Což je logické vzhledem k tomu, co všechno ve fotbale dokázal. To Rosa si ho přivedl a je spíš s podivem, že jeho potenciál neobjevil už trenér Václav Jílek, jenž ho naopak zametl do B-týmu. Možná se mu nehodil do koncepce, možná si nesedli lidsky, kdoví. Tak jako tak ale musel přijít až Václav Kotal a zase ho oživit. Co v něm je, ovšem Karlsson naplno ukazuje až teď pod taktovkou Pavla Vrby. A je jen škoda, že takto neútočil dřív…To Plzeň může zase trochu litovat, že už o něco dříve nezačala nasazovat svoje vlastní odchovance Pavla Šulce s Lukášem Matějkou. Mluvil jsem o tom ostatně už na podzim, že právě tohle je cesta, kudy by se měla vydat. Zvlášť když už nechce vynakládat tolik peněz na nové nákupy a ani ten současný hráčský trh pro ni nejspíš není až tak zajímavý. Proti Mladé Boleslavi se jí pak právě tito dva odměnili za důvěru dvěma góly, které vynesly konečnou remízu 2:2. Když k tomu připočteme ještě stoperu Vaška Míku, tak nastoupili hned tři fotbalisté z té plzeňské líhně. A přesně toto je věc, jež může pozvednout nejen Viktorii, ale potažmo i celý český fotbal.

Mimochodem, zaujaly mě slova Michala Škody, že prý z Plzně nejde strach. Nic proti Michalovi, ale já bych tahle slova nikdy nepoužíval. Viktoria si teď prochází jistým vývojem a o titul už v této sezoně hrát nebude, svou sílu má však pořád. Jen teď musí hlavně konsolidovat kádr. I proto jsem tvrdil, že nevidím žádný důvod odvolávat Adriana Guľu. Přebudovat mužstvo je teď jeho hlavní práce, a když se to podaří, výsledky se určitě dostaví.

Kdo teď může být trochu klidnější než dřív, to je trenér Ostravy Luboš Kozel. Po prohře v Českých Budějovicích byl asi nucen malinko změnit systém hry, takže proti Jablonci už hrálo jeho mužstvo mnohem jednodušeji. A výsledek se dostavil, byť v těch příštích zápasech se už nejspíš Baník zase vrátí k tomu, na co jsme u něj byli zvyklí, tedy k výstavbě hry směrem odzadu. Druhou porážku v řadě si každopádně připsal Jablonec, ale o nějakém poklesu formy nebo snad krizi bych určitě nemluvil. Hlavně v první půli ten tým prokázal, že fotbal hrát umí. Jen měl teď trochu smůlu, že hrál zrovna na Slavii a právě Baníku, což jsou dva hodně těžcí soupeři.

Kdo však v krizi je, to jsou hráči Opavy. V klíčovém utkání zase nevstřelili ani gól a s Příbramí jen remizovali, co je pro ně samozřejmě málo. Četl jsem to pozápasové vyjádření Radka Kováče, že jsou jako zmoklé slepice, což asi docela sedí… Ale nedá se nic dělat. Doporučil bych jim teď konsolidovat svůj kádr, a pokud spadnou, tak se soustředit na co nejrychlejší návrat do první ligy. Za mě tam totiž Opava jednoznačně patří.

Možná by ale Opavě pomohla i léčba šokem. A kdo jiný by se o ni měl pokusit než sportovní ředitel Pavel Zavadil, který by mohl sejít z kanceláře zpátky na hřiště. Sice samozřejmě nevím, jak má natrénováno, ovšem třeba by to zvládl a s ním celá Opava. Něco podobného už ostatně před lety udělala Sparta s Jozefem Chovancem a byla z toho výhra v pražském derby, tak třeba by teď byl efekt stejný...

Na závěr bych chtěl Slavii popřát hodně štěstí ve čtvrtečním duelu Evropské ligy proti Leicesteru. Moc bych si přál, aby v něm Slavia potvrdila famózní formu a kvalitu, kterou převyšuje české fotbalové prostředí i přesto, že úroveň naší ligy má vzrůstající kvalitu. A já už se opět těším na to, co nám další ligový víkend přinese.

Vrbu na Letné, kam se vrátil Eman, zase zachránil gólman. Trpišovský do půl těla, šaškoval by takhle Klopp?

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.