Strahovská tradice: Když se losuje Český pohár, hraje Slavia doma a často s tím nejslabším soupeřem v osudí

Strahovská tradice: Když se losuje Český pohár, hraje Slavia doma a často s tím nejslabším soupeřem v osudí
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

V těchto dnech sice zajímá slávistickou veřejnost úplně jiný pohár – dva duely o účast v osmifinále Evropské ligy s Leicesterem City – ovšem pozornost si zaslouží i poněkud utajený strahovský los osmifinále Českého poháru/MOL Cupu. Ten se odehrál v pondělí před polednem, šlo ho sledovat přes YouTube a hlavním aktérem byl opět z minulosti osvědčený generální sekretář FAČR Jan Pauly mladší. Ten se proslavil už předloni při losování semifinálového poháru, kde roztomile, jaksi pokarlovarsku, hledal míčky v osudí, až mu vyšly dvojice Slavia – Sparta a Baník Ostrava-Bohemians 1905.

Shodou okolností pár hodin před losovacím aktem přišla autorovi tohoto článku z anonymního čísla SMS zpráva, která tvrdila, že Baník bude hrát doma s papírově nejslabším týmem v osudí, tedy s Bohemkou. A jiná zpráva zase říkala, že Slavia chce vzhledem ke svému náročnému jarnímu programu hrát domácí pohárové duely doma v Edenu. I to se povedlo, byť šlo o derby, Sparta tenkrát nebyla mistrovskému celku soupeřem. Jistě to byla pouhá shoda náhod a výrobcům fám to zkrátka jen vyšlo. 

Stejně jako teď v pondělí. Když v závěru osmifinálového losu zbyla poslední osmá dvojice, bylo jisté, že půjde o další derby, tentokrát slávistické, kdy se ligový mistr utká se svou třetiligovou jmenovkyní z Karlových Varů. Zkušené statistiky nepřekvapilo ani pořadatelství zápasu, který má zatím oficiální termín ve středu 3. března. Bude se hrát zase v Edenu. Nevěřící Tomášové z řad fanoušků jiných klubů si z toho dělali v internetových diskuzích nejapnou legraci a přisuzovali bossovi mistrovského celku Jaroslavu Tvrdíkovi jakousi tajemnou moc. Ten zachoval klid a vzal to na Twitteru s nadhledem a úsměvem.  

Český los nemá logiku

A tak to má být. Že to není možné, že existuje nějaká Gaussova křivka pravděpodobnosti, o níž tak rád mluvil trenér Jaroslav Hřebík, ještě když Slavii trénoval? 

Ale kdeže. Fotbal, zvlášť ten český, přece nemá logiku. A pohárový los zvlášť ne. 

Zkrátka jsou tu jistá specifika a nějaké strahovské povídačky o tom, že snad losující hledá jakési hrbolky na míčcích, v nichž jsou ukryta jména pohárových účastníků, jsou k smíchu. Fake news. 

Jsou tu přece i nějaké ty tradice. 

Škoda ovšem, že se na los Českého pohár nedá sázet. Před pondělním osmifinálovým losem jsem totiž předpověděl, že Slavia bude hrát s Karlovými Vary a že tento třetiligový tým přivítá v Edenu. 

Ale že si dvě Slavie v osudí na sebe zbydou jako poslední, to by mě nenapadlo, člověk se holt stále učí.

Z patnácti utkání třináctkrát doma

Jinak to není moc těžké. Když se podíváte na posledních pět ročníků Českého poháru, tak zjistíte, že kromě dvou finále na neutrální půdě (2017/2018: Jablonec nad Nisou: Slavia – Mladá Boleslav 3:1 a 2018/2019: Olomouc: Slavia – Baník Ostrava 2:0) a jednoho zápasu 3. kola v sezoně 2016/2017 (Chrudim – Slavia 1:3), kdy ligové týmy ještě povinně musely nastoupit na hřišti protivníka z nižší soutěže, červenobílí z patnácti losovaných zápasů hráli třináctkrát doma, z toho ve více než polovině utkání (v sedmi) se soupeřem z nižší soutěže.  Od té doby, co se losuje i pořadatel utkání bez ohledu na soutěž, kterou hraje, je to možné.

Takže v sezoně 2016/2017 hrála Slavia v Edenu postupně s Litoměřickem, 7:0, osmifinále, s Karvinou, čtvrtfinále, 5:2 a se Zlínem, semifinále, 0:1. 

Ve vítězném ročníku 2017/2018 to (už s trenérem Jindřichem Trpišovským na jaře 2018) postupně bylo s Třincem, 5:1, 3. kolo, pak výjimečně v Jihlavě, 3:1, osmifinále, poté již zase doma s Libercem, čtvrtfinále, 2:0 a s Mladou Boleslaví, semifinále, 2:0. 

V další vítězné sezoně 2018/2019 slávisté až do olomouckého finále Eden vůbec neopustili: vyhráli tu postupně nad Ústím nad Labem, 3. kolo, 2:0, nad Chrudimí, 3:1, osmifinále, nad Karvinou, 5:0, čtvrtfinále a nad Spartou, 3:0, semifinále. 

V ročníku 2019/2020 začala Slavia ve 3. kole opět doma s Vyšehradem, 8:0. Pak se o tom začalo trochu psát, ovšem škarohlídi záhy zmlkli, protože v osmifinále museli slávisté do Ostravy, kde v prodloužení po bezbrankové remíze prohráli 0:2 a byli vyřazeni. 

V současném ročníku 2020/2021 Slavia zatím ale Eden opět neopouští, nejprve ve 3. kole hostila druholigovou Duklu (4:1) a nyní tedy v osmifinále třetiligovou Slavii Karlovy Vary. Jak už bylo řečeno, 13 domácích střetnutí z celkových 15 utkání, zatím 11 výher a dvanáctá očekávaná v duelu s Vary.

Kdo umí, ten umí.  A nic bych v tom už nehledal. Je to zkrátka štěstíčko. Pravděpodobnost, že Slavii v osmifinále MOL Cup vylosují Karlovy Vary je sice 1:15, a že se bude hrát v Edenu ještě dvakrát větší, ale první cenu ve Sportce přece také lidé vyhrávají. 

Bývalý dlouholetý tiskový mluvčí ČMFS a FAČR Jaroslav Kolář napsal pro nakladatelství Olympia velice pěknou knihu o historii Československého a Českého poháru s jednoduchým názvem „Pohár“. Je v ní i dokonalý statistický přehled, z něhož lze leccos vyčíst.

Dříve se vesele handlovalo

Oblíbené handly v případě, když se na jaře sešly ligové a pohárové zápasy stejných soupeřů, kteří se o výhry „gentlemansky“ podělily podle toho, v které soutěži to pro ně bylo zrovna výhodnější, jsou snad už minulostí. 

Ostatně z Českého poháru se dá stále postoupit do Evropské ligy, zatímco vzhledem k horšímu českému pohárovému koeficientu přední ligové příčky kromě prvního místa budou tuzemským klubem brzy nabízet kvalitativně i finančně až třetí mezinárodní soutěž, nově vzniklou Evropskou konfederační ligu. 

Ovšem mezi námi, organizaci toho místního pohárového losu bych přece jen nějak změnil. Už kvůli těm řečem.

Opozice v parlamentu pomohla v boji proti Berbrovým pijavicím. Valné hromady se smějí konat: přijde změna?