Opozice v parlamentu pomohla v boji proti Berbrovým pijavicím. Valné hromady se smějí konat: přijde změna?

Opozice v parlamentu pomohla v boji proti Berbrovým pijavicím. Valné hromady se smějí konat: přijde změna?
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Jsou to paradoxy. Čtvrteční jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která zamítla prodloužení nouzového stavu, významně pomohlo bojovníkům proti starým berbrovským strukturám a pijavicím v tuzemském fotbale. Vláda sice s pomocí hejtmanů nouzový stav v neděli zase vyhlásila, ovšem v souvislosti s tím vydala i několik dalších nových opatření. 

Mimo jiné to, že se už zase mohou konat valné hromady spolků. Tedy i volební valné hromady okresních fotbalových svazů, jež musely být v lednu a v první polovině února kvůli epidemické situaci v Česku odloženy. Tím vzrostly naděje opozičních skupin, Fevoluce, Čistého fotbalu a Výzvy 2021, na zásadní změnu v místním sportu číslo jedna.

A to tak, že v okresech budou zvoleni noví zástupci toužící po férovém řízení fotbalu a že staré proberbrovské struktury a pořádky budou po letech poraženy. Mohli by být zvoleni i delegáti nového typu na celostátní volební valnou hromadu FAČR. Ta se má konat 3. června 2021 a mělo by na ní být zvoleno nové vedení českého fotbalu včetně předsedy FAČR. 

Zatím to vypadá, že za „staré struktury“ mohou kandidovat dosavadní předseda Martin Malík a současný šéf oddělení elitní mládeže FAČR Karel Poborský (na druhého místopředsedu FAČR). Proti nim se rýsuje opoziční duo Petr Fousek coby předseda a Vladimír Šmicer jako druhý místopředseda. 

Fousek, který s Malíkem kvůli zradě některých zbaběle pragmatických delegátů a klubů s Malíkem v prosinci 2017 už jednou prohrál, je podle všeho připraven vyhlásit svou kandidaturu v případě, že okresní volby potvrdí proklamovanou touhou po změně.

Volební valné hromady OFS mají tedy zelenou, některé z nich by se už mohly konat o víkendu (sobota 20. února, OFS Žďár nad Sázavou) či začátkem příštího týdne (úterý 23. února, OFS Brno-venkov). 

Pauly junior: „Seriál se může spustit“

„Už jsme to na online poradě probrali se sekretáři krajských fotbalových svazů, seriál valných hromad se v nových podmínkách ustanovených vládou může spustit,“ potvrdil médiím Jan Pauly mladší, generální sekretář FAČR.

„Za vedení FAČR jsme ještě navíc doporučili všem okresům přítomnost notáře,“ dodal Jan Pauly junior.

„Jsme rádi, že se situace změnila. A lidé, kteří v českém fotbale v regionech pracují, dostanou už teď možnost zvolit si, koho ve vedení svého okresního fotbalového svazu chtějí,“ řekl pro server Seznam Zprávy Rudolf Řepka, Paulyho předchůdce v pozici generálního sekretáře. Nyní jedna z hlavních tváří opoziční Fevoluce.

Ta minulý týden představila nový videoklip, v němž kromě internacionálů Vladimíra Šmicera, Jana Kollera, Tomáše Ujfalušiho a Antonína Panenky účinkují i herci Ivan Trojan a Petr Čtvrtníček a hudebník David Koller.  

Tyto osobnosti českého sportovního a kulturního života jednoznačně podpořily změny a nové tváře v boji proti všem proberbrovským strukturám zabetonovaným zatím v okresních a krajských svazech i v celostátní centrále FAČR v Praze na Strahově. 

Vládní nařízení umožňuje konání valných hromad OFS

FAČR chce fotbalové hnutí informovat o tom, že podle informací z tiskové konference Vlády ČR dne 14. února 2021, umožnilo vládní opatření organizaci valných hromad. Pravidla, která jsou v tuto chvíli aktuální pro valné hromady OFS, jsou následující:

1. je povoleno cestování za účelem účasti na zasedání VH;

2. všichni účastníci VH jsou povinni mít po celou dobu účasti na VH nasazenou chirurgickou roušku, nebo respirátor s označení min. FFP2;

3. rozestupy mezi jednotlivými účastníky VH musí být alespoň 2 metry;

4. každý účastník musí mít negativní test na covid-19, přičemž postačí test antigenní;

5. vzhledem k tomu, že jsou všechny VH volební, počet účastníků VH není omezen.

Nad rámec standardních povinností, jakož vládních opatření, lze doporučit, aby v místnosti pro volbu byl pro zamezení všech pochybností o transparentnosti volebním procesu přítomen notář.

Tento postup doporučuje FAČR zejména s ohledem na aktuální pravidla pro rozdělení finančních prostředků ze státního rozpočtu, která výslovně apelují na transparentnost volby na všech úrovních fotbalu.

V případě jakékoliv změny FAČR pravidla dále upřesní a bude o nich fotbalové hnutí informovat.

Pozor na strahovskou administrativu

Nebude to ale vůbec jednoduché. Jak připomíná server Seznam Zprávy, volební systém FAČR je takový, že dvanáctičlenný výkonný výbor, jakousi fotbalovou vládu v čele s předsedou, volí velká valná hromada FAČR zhruba s 200 delegáty, z nichž polovinu tvoří právě zástupci okresních a krajských fotbalových svazů, druhou polovinu pak zástupci klubů.

„Ať už tedy na předsedu bude na valné hromadě, která by se měla konat 3. června, kandidovat kdokoli, volit ho budou z velké části právě lidé z okresů,“ zdůrazňuje Seznam Zprávy.  

Problémem může být i strahovská administrativa FAČR v čele s Janem Paulym mladším. Toho si, jak potvrdil v nedávném rozhovoru pro magazín HATTRICK bývalý vždy dobře informovaný asociační místopředseda Jiří Kubíček, měl do této funkce vybrat právě trestně stíhaný exmístopředseda FAČR Roman Berbr. Ostatně z Plzně, tedy z plzeňské právnické fakulty, je i Paulyho otec, Jan Pauly starší, bývalý děkan této mediálně známé fakulty. Mj.  šéf Etické komise FAČR, která doporučila vyloučit za kritiku poměrů v tuzemském fotbale z fotbalové asociace Petra Špačka, předsedu třetiligových Živanic, a která by ní měla vyšetřovat právě Romana Berbra a jeho kauzu…

O tom, jak lze „řídit“ valnou hromadu, jsme se v případě Paulyho mladšího přesvědčili i během poslední valné hromady FAČR loni v Olomouci. Tam se místo nestranného moderování nemístně osopil na moravské delegáty včetně I. místopředsedy FAČR zvoleného za Moravu Zdeňka Zlámala. Proč? Kvůli tomu, že neschválili jeden z návrhů ohledně povinné ženské účasti ve výkonném výboru FAČR, což by v té době výrazně nahrálo Berbrovi a spol.  

Pověstná je i Paulyho „losovačka“ semifinále Českého poháru/MOL Cupu na jaře roku 2019, která se stala hitem YouTube.

Obstrukce už dělat nelze, pryč s pijavicemi

Tady je třeba veliká obezřetnost a pro opoziční skupiny je jen dobře, že všechny důležité mechanismy voleb dobře zná bývalý generální sekretář FAČR Rudolf Řepka, dnes působící v dresu opoziční Fevoluee.

Ostatně její zástupci, konkrétně ti z Kutné Hory, vypracovali už začátkem roku návrh, jak uspořádat bezpečně okresní valné hromady i v neutěšené epidemické situaci PES 4 či dokonce PES 5. Paulyho administrativa to však tvrdošíjně odmítala. 

Po nedělním vládním usnesení už žádné obstrukce v tomto směru dělat nelze. 

Jak se říká ve videoklipu Fevoluce, nastal čas: „Pryč s pijavicemi v českém fotbale!“ 

Vrbu na Letné, kam se vrátil Eman, zase zachránil gólman. Trpišovský do půl těla, šaškoval by takhle Klopp?