Zidanova hlavička a nejslavnější "blikanec" v Hattricku

Na výsledkové tabuli svítí skóre 1:1 a jediní dva střelci zápasu si spolu cosi vyříkávají. Nic zvláštního, chtělo by se říci. Jenže běží 110. minuta finále mistrovství světa v roce 2006 a právě se schyluje k nejslavnějšímu „blikanci“ fotbalové historie.

Zinédine Zidane, francouzský kapitán a nejlepší hráč celého mistrovství, z krátké výměny názorů brzy odběhne, ale jeho archenemy, Ital Marco Materazzi, jenž jej od sedmé minuty osobně bránil, si neodpustí ještě poslední větu. Poslední větu, kterou kdy Zidane slyšel jako profesionální fotbalista, a větu, která možná stála Francii titul mistra světa.

„Po třetím kontaktu v kratším úseku v prodloužení jsem se na něj zamračil a on mi řekl: Po zápase ti dám svůj dres. A já mu na to odpověděl, že bych si raději vzal jeho sestru,“ vzpomíná Materazzi, ale dušuje se, že vůbec nevěděl, že Zidane nějakou sestru skutečně má. Bylo to klasické „tvoje bába“ se „sestřinou alternací“, kterou ochranářský Zidane neustál, vrátil se k Materazzimu a prudkou hlavičkou do hrudníku jej poslal k zemi – červená karta.

Francie tak přišla o svého nejlepšího hráče, střelce i lídra a po zbytek prodloužení se spíše bránila. V následném penaltovém rozstřelu pak uspěli všichni střelci s výjimkou Davida Trézégueta, a pohár pro mistry světa tak slavili Italové v čele v Marcem Materazzim, jenž ke své brance z devatenácté minuty přidal i úspěšnou exekuci pokutového kopu v rozstřelu a v součtu se Zidanovým „vyřazením“ se stal jasně nejužitečnějším hráčem celého finále.

Ale v Itálii se cítil „nedoceněn“. „Ti stejní fanoušci, kteří by líbali zem pod mýma nohama, když jsem dal ten vyrovnávací gól, mě pak úplně roztrhali. Vlastní krajané! To pro mě nejsou skuteční Italové… Tahle kritika od vlastních fanoušků mě po turnaji zasáhla úplně nejvíc. To Zidane byl alespoň Francouzi chráněn,“ stěžoval si s odstupem času Materazzi.

Celá situace byla o to poetičtější, že Zidane po zápase ukončil kariéru a Materazzi se přiznal, že francouzský kapitán vždycky patřil mezi jeho největší idoly a velmi jej obdivoval. „Nebyla to hezká slova, ale spousta hráčů už na hřišti řekla mnohem horší věci,“ hájil se…

Kdy a kde se spolu oba hráči potkali o několik let později a jak jejich setkání probíhalo, nebo proč pak se Zidanem až do své svatby nemluvil Willy Sagnol, se dočtete v novém čísle časopisu HATTRICK, které je právě teď na stáncích.