Slovácko do Evropy? Svědíkova armáda jede nad plán, týden pravdy má však před sebou

Slovácko do Evropy? Svědíkova armáda jede nad plán, týden pravdy má však před sebou
GLOSA

Hrajete na horké půdě soupeře, jenž mocně bojuje o záchranu, a už po čtvrthodině vás sudí pošle do desíti? Žádný problém, pokud se jmenujete Martin Svědík a vedete tým Slovácka. I v oslabení totiž jeho družina vstřelila v sobotu v Příbrami další tři góly a dokráčela k pohodlné výhře 4:1, která ji vyšvihla už na třetí místo tabulky. A tato příčka by na konci sezony znamenala jediné - Evropskou ligu…

Je osudem menších klubů, že se v médiích neobjevují tak často jako ti opravdoví giganti. Platí to v cizině i u nás, kde by o tom mohlo vyprávět třeba Slovácko. Tedy celek, jenž z nepříliš velkého zájmu médií udělal svou obrovskou výhodu. A tak zatímco všichni mluví o znovu nažhavené Spartě, suverénní Slavii, Radově Jablonci či nesmírně ambiciózní Plzni, jsou to právě Moravané, kdo víkend co víkend pravidelně sbírá body a jde si za svým snem.

Další velký krok k jeho splnění udělali právě v Příbrami, kde je přitom nečekal vůbec jednoduchý zápas. Vzpomeňte si třeba na všemi vychvalované slávisty, kteří zde nedávno vyfasovali hned tři góly. A to byli celý duel v jedenácti, zatímco Slovácko hrálo od 15. minuty bez vyloučeného Jana Navrátila. V tu dobu už však vedlo 1:0 a nakonec vyhrálo U Litavky rozdílem třídy, čímž jen potvrdilo, v jak skvělé formě se aktuálně nachází.

V šesti jarních utkáních totiž ještě neprohrálo, když k bezgólové remíze s Dynamem připojilo hned pět vítězství. V součtu s povedeným závěrem podzimu pak z posledních osmi ligových duelů vydolovalo hned 22 bodů, což mu vyneslo aktuální třetí příčku. Navíc se na jeho hru velmi dobře dívá. Svědčí o tom i průměr 1,9 vstřeleného gólu na zápas, což ze Slovácka dělá třetí nejlépe útočící tým v soutěži.

„Máme výhodu, že na nás není žádný tlak, ovšem hraje se teprve dvacáté kolo,“ krotí euforii trenér Svědík, jemuž pozice v závětří naprosto vyhovuje. Stejně jako jeho týmu, který má tak na dosah historickou účast v pohárové Evropě. V ní zatím nikdy nestartoval, tedy pokud nepočítáme účast v již zaniklém Poháru Intertoto.

„Že jsme momentálně třetí, je jen nějaký vývoj v tabulce. Ta je vyrovnaná a Evropu máme pořád hodně daleko,“ říká opatrně Svědík, který dobře ví, že jeho tým teď čeká týden pravdy. Už ve středu nastoupí k dohrávce 18. kola v Jablonci, od něhož ho dělí pouze bod, a v neděli pak absolvuje test ze všech nejtěžší, když doma vyzve vedoucí Slavii. Pokud v těchto soubojích obstojí, bude jasné, že Slovácko může uspět i ve zkouškách jiných, těch evropských... 

Řeči o milionovém platu a údajných problémech mezi mnou a panem Vrbou jsou úplně mimo, deklaruje Rosický