Městská část Prahy 7 se k nám staví dost macešsky, úplně si nás tu nepřejí, přiznal generální ředitel Sparty

Městská část Prahy 7 se k nám staví dost macešsky, úplně si nás tu nepřejí, přiznal generální ředitel Sparty

Spartou realizovaný podcast "Srdce ze železa" tento týden nabídl čtyřicetiminutové interview s generálním ředitelem letenského "S" Františkem Čuprem. Šestačtyřicetiletý funkcionář se v něm rozpovídal na celou řadu klubových témat a výtah z nich vám nabízíme právě teď. Došlo i na to, že by s novým a zatím stoprocentně úspěšným trenérem Pavlem Vrbou ještě rád v rámci Fortuna:ligy prohnal vedoucí Slavii.

O tom, zda do sportovních rozhodnutí zasahuje majitel...

"Daniel Křetínský se na provozních věcech prakticky nepodílí. Podílí se na strategických věcech. To znamená, že zasahuje do věcí, kde jde o opravdu velké peníze, ať co se týče odchodů nebo příchodů. Což je pochopitelné, když je majoritním vlastníkem a jsou to prakticky jeho peníze. Logicky se tak zajímá o to, jak je s jeho penězi nakládáno."

O tom, že hospodářská ztráta za uplynulé období dosáhla na půl miliardy...

"Ztráta se nepromítá do fungování jako takového. Naším cílem ale není dělat ztrátu, nýbrž ji minimalizovat a dohnat ji do kladného hospodaření. Ale nejsme nuceni teď dělat nějaké unáhlené transfery ven z klubu. Chceme vychovávat mladé kluky, která pak budeme prodávat do velkých evropských klubů a na tom ekonomicky profitovat. Něco může padnout už teď v létě, ale to může v jakémkoliv přestupovém období."

O tom, že Spartu v posledních letech brzdil i velký počet zraněných hráčů áčka...

"Měli jsme spoustu svalových zranění, které jsme si způsobili při tréninku. Lukáš Štetina už se pomalu vrací. Adam Hložek měl únavovou zlomeninu a tam se můžeme bavit o tom, jestli jsme ho mohli nějak ochránit. Ale jsou to věci, které se stávají. Když se ale podíváme obecně, tak kromě dvou až tří dlouhodobě zraněných hráčů, tak nám hráči nevypadávají na půl až třičtvrtě roku. I v tomto jsme tedy udělali progres."

O tom, že výměna trenéra a realizačního týmu nebyl jednoduchý krok...

"Mrzí mě moc, že jsme trenérskou pozici nedokázali ve Spartě stále stabilizovat. Je to výsledek toho, že jsme situaci nezvládli. Kdybychom měli stabilně jednoho trenéra, tak můžeme říct, že jsme naplnili cíle a očekávání, které v souvislosti se Spartou jsou. Tím, že trenéra měníme tak často, tak jsme cíle naplnit nedokázali. Věříme, že teď už jsme konečně na správné cestě a dosáhneme vytyčených cílů. Dělali jsme vyhodnocení, proč se nám nedaří trenéry udržet. S Tomášem Rosickým se o tom bavíme často. Požadavky na trenéra Sparty jsou obrovské a běžný fanoušek si to možná ani neuvědomuje. Kromě základních trenérských dovedností a práce s kabinou, je i mediální zájem a tlak enormní. A samozřejmě i ze strany fanoušků. Každý trenéra sleduje a každý se k němu vyjadřuje. Musíte být silná osobnost, abyste něco podobného zvládli. Negativní komentáře musíte hodit za hlavu. Setkáváme se i s trollingem a k trenérovi se vyjadřují i lidé, kteří nejsou fanoušky Sparty. Zájmem těchto lidí je, co nejvíce trenéra a klub oslabit. Což je tedy ve fotbale běžné, ale mně se to nelíbí. Bohužel je to tak. Musíte být prostě komplexní osobnost. Musím odmítnout tvrzení, že by Pavel Vrba nebyl první možností Tomáše Rosického. Samozřejmě se opět najde spousta trollů, kteří budou říkat, že Pavla Vrbu chtěl Daniel Křetínský. Tomáš Rosický absolvoval několik rozhovorů s potencionálními trenéry, sledoval práci jednotlivých trenérů, ale s finální trojicí měl rozhovor. Vše končilo tak, že mi zavolal, že Spartě nejvíce pomůže Pavel Vrba a jestli s tím jsem OK. Tak jsem mu odpověděl, že jestli je s tím on OK, tak je to jeho rozhodnutí a jeho zodpovědnost, a že ho v tom podpořím. Až následně se šlo za Danem Křetínským. Pokud tomu někdo nechce věřit, nemusí, ale takhle to bylo. Z Pavla Vrby cítím, že je trefou do černého. Měl jsem možnost se s ním o tom bavit, když jsme řešili kontrakt. Měl jsem možnost ho sledovat i na lavičce. Jeho pojetí tréninků a přípravy na zápas se mi hodně líbí a věřím, že to zvládne. Naším cílem je ještě prohnat Slavii. Pokud to nepůjde, tak samozřejmě obhájit druhé místo a zabojovat o Ligu mistrů. Tomáš věří, že to s Pavlem Vrbou můžeme zvládnout."

O tom, proč v zimním přestupovém období nepřišla ani jedna posila...

"Vždy musíte pracovat s budgetem. Máme vytyčené peníze, které můžeme dát za hráče ze zahraniční ligy a z české ligy. Tomáš přišel s tím, že když stabilizujeme kádr, tak se musí projevit jeho kvalita. O možných posilách jsme se bavili, ale ztroskotali jsme na otázce financí. Požadavky některých potenciálních hráčů, respektive agentů, byli extrémně vysoké. Nebyli jsme ochotni to dát. Vždy se musíte domluvit se třemi stranami – hráč, agent a klub. Domluvíte se se dvěma stranami, ale skončí to na té třetí."

O TOM, ŽE KLUB NEUSTÁLE INVESTUJE DO TRÉNINKOVÉHO CENTRA NA STRAHOVĚ...

"Chceme hráčům nabídnout takové prostředí, které nebude mít v české lize konkurenci. Chceme dobudovat Strahov tak, abychom nabídli exkluzivní tréninkové podmínky. A to nejen na trávníku. Tam všechny plochy vypadají výborně. Ale samozřejmě nám jde i o technické zázemí – regenerace, wellness, šatny nebo posilovna. Dostaneme se tím na úroveň evropských klubů."

O tom, kde by mohla Sparta hrát od roku 2030...

"Na alternativu nového stadionu se připravujeme. Kdyby byla možnost zlepšit Letnou, případně se přesunout přes silnici, tak bychom tady velice rádi zůstali. Každopádně městská část Prahy 7 se k nám staví dost macešsky. Kolikrát musíme chodit vysvětlovat, proč je tady takový hluk a podobně. Úplně si nás tu moc nepřejí. Proto hledáme nové možnosti. Zaznamenal jsem hlasy, že Sparta bude někde na periferii, ale to určitě ne. Pokud bychom hledali nové alternativy, tak chceme zůstat tam, kde to je Spartě blízké."

Zdroj: AC Sparta Praha