Opouštíme dobu temna. Trpišovský stvořil ze Slavie top evropské mužstvo, ale já si stejně vsadím postup Glasgow, přemítá Vízek

Opouštíme dobu temna. Trpišovský stvořil ze Slavie top evropské mužstvo, ale já si stejně vsadím postup Glasgow, přemítá Vízek
ROZHOVOR

Postup podceňované Slavie do osmifinále Evropské ligy přes anglický Leicester ho doslova uchvátil. A také připravil o vsazené tři tisícovky… Legendární fotbalový útočník a vyhledávaný glosátor Ladislav Vízek své prohry však nelituje. Místo toho chválí sešívané i jejich trenéra Jindřicha Trpišovského, jenž má na výsledcích sešívaných podle něj ten největší podíl. O čem všem Vízek mluvil v rozhovoru pro eFotbal?

Jak jste si vlastně užil postup Slavie přes Leicester?
Musím se přiznat, že jsem patřil do té skupiny lidí, kteří tomu vůbec nevěřili. A prohloubil jsem to tím, že jsem si na Leicester i vsadil. Vždyť ti Angličani doma nedávno vyřídili Liverpool a proti Slavii byli najednou jako kouzla zbavení! Nevytvořili si proti ní prakticky žádnou větší šanci. Fakt nevím, jak je něco takového možné, jestli se proti Slavii hraje opravdu tak špatně… Je to hodně běhavé mužstvo, ale to je přece Leicester taky, navíc je na tom rychlostně ještě o level výš. I z tohoto pohledu je jasné, že se Slavii povedl fakt husarský kousek. Hrozně ji za to chválím. Asi už je třeba přestat být zbytečně skromný a natvrdo říct, že v podobě Slavie zkrátka máme evropské top mužstvo. A je to práce hlavně trenéra Jindřicha Trpišovského. Před tím, co tam odvádí, musím smeknout klobouk.

Překvapilo vás, jakým způsobem měla Slavia druhou půli pod kontrolou?
No samozřejmě. Úvod zápasu patřil Leicesteru, ale pak se hra vyrovnala a já myslel, že po přestávce to už Angličani konečně rozbalí. Jenže místo nich to rozbalila Slavia… To jen potvrdilo, jak nesmírně sebevědomá je. A má proč. Svým výkonem potvrdila, že prostě patří ke špičce, že už není správné ji vnímat jako outsidera. A mě teď nezbývá nic jiného než příště opálit v sázkovce postup Glasgow. Čímž ostatně Slavii pomůžu, protože ať já teď vsadím ve Fortuně cokoliv, dopadne to naopak.

Jak se vám líbilo, že přímo na hrací ploše slavil se sešívanými, byť tedy pouze prostřednictvím mobilu, i Tomáš Souček?
Jen to svědčí o tom, jak skvělá parta se tam vytvořila. A znovu zmíním zásluhu trenéra Trpišovského, který se k hráčům chová jako jejich kamarád. Proto tam vládne tak přátelská atmosféra. I když někdo zrovna nehraje, tak mu to snad ani příliš nevadí a naopak drží palce ostatním. Podívejte, jak se na kluky těšil právě Souček. Je až neuvěřitelné, jak se v tomhle Slavia scelila. A je to velký rozdíl oproti Spartě, kde to funguje bohužel zcela opačně. Nicméně i ta se teď pod Pavlem Vrbou hodně zlepšuje, a pokud jí ten narůst formy vydrží, tak snad opouštíme fotbalovou dobu temna. Opravdu mám pocit, že se konečně začíná blýskat na lepší časy. A Slavia tomu ve všech směrech hrozně pomáhá.

Jedním z nejlepších hráčů toho dvojzápasu byl slávistický záložník Lukáš Provod. Roste pro nějakou velkou evropskou značku?
Možné to je. Vždyť se podívejte, jak se ve West Hamu chytil Tomáš Souček. Je tam největším lídrem týmu a slyšíte na něj obří chválu ze všech možných stran. To je něco neskutečného. Proti Tottenhamu mu rozseknou hlavu a on musí být několik minut ošetřován, ale trenér radši hraje tu dobu v oslabení, než aby ho střídal… Reklama, kterou ten kluk dělá v Anglii celému českého fotbalu, je fakt obrovská. A to samé by se mohlo povést Provodovi i ostatním. Samozřejmě si ale nepřeji, aby moc kluků v létě ze Slavie odešlo. Když ale budou hrát takhle dobře, tak se tomu asi nevyhneme. Přitom ve Slavii žádná velká hvězda není. Tou měl být snad jenom Stanciu, avšak i on se zcela podřídil hře mužstva. Celkově má Slavia mančaft strašně dobře poskládaný. Je tam vidět podpis někoho, kdo fotbalu fakt rozumí. A je moc dobře, že ten někdo nešel kdysi do Sparty, protože i kvůli Šmicerovým musím přát víc Slavii (směje se). A právě sešívané teď čekají hodně světlé zítřky. Jen je hrozná škoda, že u toho nemůžou být diváci. Ti by si něco takového užívali strašně moc.

Opravdu teď ale budete v osmifinále EL věřit více GlasgowRangers?
Řeknu vám to úplně upřímně. My jsme s Duklou proti Glasgow Rangers hráli, a i když jsme přes ně postoupili dál, tak to tedy bylo vážně něco. První zápas jsme vyhráli 3:0, jenže oni do odvety nasadili hned pět útočníků! A i když nakonec vyhráli jen 2:1, což jim samozřejmě nestačilo, tak rovnou tři naši kluci končili ten zápas s ovázanou hlavou… Něco takového jsem během své kariéry ještě nikdy nezažil. Teď je sice jiná doba, ale mám dojem, že se tým Rangers už zase hrozně zlepšil. Na lavičce mají legendárního Stevena Gerrarda a jejich výsledky v této sezoně, ať už v domácí soutěži či Evropské lize, jsou naprosto neuvěřitelné. Navíc dávají hroznou spoustu gólů. Pro Slavii je to další velká výzva. Ale po tom, jakým způsobem vyřadila Leicester, jsem sám trochu zmatený, kdo teď vlastně bude favoritem. Každopádně si jsem jistý, že když vsadím na Glasgow, Slavii tím pomůžu. A třeba mi pak Jarda Tvrdík (šéf klubu) vyplatí mou prohru zase zpátky (směje se).

A co říkáte na to, jak se pod Vrbou probudila Sparta? Má se teď Slavia obávat, že by ligový titul mohl skončit na Letné?
Ale dejte pokoj... Je jasné, že Vrba Spartě pomohl a ještě velmi pomůže, ale vy si fakt myslíte, že Slavia teď začne nějak hodně ztrácet? Ona ztrácela jen na tom hrozném kluzišti, na němž se však nebude hrát věčně. Navíc aby Sparta mohla začít pomýšlet na titul, musela by v první řadě vyhrát derby na Slavii. A ani to by jí k tomu nejspíš nestačilo... Podle mě bude Sparta hodně ráda za druhé místo a moc dobře to ví. I proto se co nejdřív začne soustředit spíš na příští sezonu, v níž by už na titul chtěla zaútočit určitě. A není se co divit, když má na lavičce Vrbu, kterého řadím mezi nejlepší tři trenéry u nás.

Stává se po 10 letech z Plzně zase provinční klub? Ředitel Šádek je za dva miliony spolumajitelem Viktorky