Profifotbal cestu našel. Ale co amatéři? Dohrají se ČFL, MSFL, divize atd.? Berbrovci kolem sebou jen kopou

Profifotbal cestu našel. Ale co amatéři? Dohrají se ČFL, MSFL, divize atd.? Berbrovci kolem sebou jen kopou
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

„Netahejte politiku do sportu,“ slýcháváme často. Jenže v době covidu a světové pandemie to nejde, Politika, resp. politici, současný sport, fotbal zvlášť, svými rozhodnutími zásadně ovlivňují, často ho v podstatě řídí. Profesionální sport, tedy ve fotbale první a druhá liga, za přísného testování v Česku běží, ale ostatní fotbalisté, velcí i malí, zase nečinně stojí, nesmějí ani řádně trénovat. Včetně těch tzv. výkonnostních v ČFL, MSFL a divizích. 


Vedení českého fotbalu je za dané situace „marné“ a bezradné, stejně jako politická garnitura, která Česko v těchto smutných časech řídí. Ta si navíc logicky nechce styky s proberbrovskými starými strukturami ve vedení FAČR ještě více kazit své, již tak dost pošramocené, renomé. Změnu mohou přinést jen volby na všech frontách. Ty fotbalové se v okresech a krajích se naštěstí už zase mohou konat.

Třetí sportovní lockdown se naštěstí nekonal

„Nezlobte se na mě, ale žádat o tři tisíce lidí na fotbale v době, kdy jsou nemocnice přecpané a kdy se prakticky jedná o vyhlášení stanného práva, je politicky naivní chyba, i kdyby to bylo zcela bezpečné. Já bych byl raději zticha a neupozorňoval na sebe, nebo to profifotbalu, hokeji atd. zase vypnou jako na jaře nebo v říjnu na celý měsíc i bez diváků,“ napsal jsem ve středu 24. února na Facebooku, když šéf Slavie Jaroslav Tvrdík přišel se svou, jinak dobře míněnou, iniciativou, jak dostat diváky zpět do hledišť.

Přesně to se stalo, koncem posledního únorového týdne vážně hrozil profisportu po loňském březnu a říjnu už třetí lockdown. Až ve čtvrtek 25. února pozdě večer došlo k určitému uklidnění, když ministr zdravotnictví Jan Blatný na konkrétní novinářský dotaz řekl: „Profesionální sportovci jsou už několik měsíců pravidelně kontrolováni, a pokud si udrží negativitu z PCR testů, tak myslím, že by k přerušení jejich činnosti dojít nemuselo.“

Profifotbal byl v klidu, protože PCR testy od začátku pandemie vzorně používá, ovšem vyděsil se lední hokej, který testuje pomocí mnohem levnějších antigenních testů. Až v neděli ministr zdravotnictví zmatečnou situaci upřesnil. „Někteří používají antigenní testy, někteří PCR. V tomhle směru se nic nemění,“ sdělil Blatný pro server iRozhlas.cz. Ve zkratce - profesionální sportovní soutěže jedou i v přísnější uzávěře dál stejným způsobem, jako dosud. Díky čestným prohlášením by pro kluby nemělo být problémem ani cestování mezi okresy.

Je třeba vrátit sport dětem a amatérům

„Už dvakrát během koronavirové pandemie stát fakticky zavřel profesionální sport v Česku pod zámek. Poprvé před rokem, podruhé s malými výjimkami loni na podzim. Napotřetí se profíci absolutnímu lockdownu o fous vyhnou. V totálním chaosu, který tato vláda svými nedomyšlenými opatřeními během posledního roku způsobila, je to nyní jedno z těch správných rozhodnutí,“ napsal šéfredaktor deníku Sport Lukáš Tomek ve svém sobotním komentáři s názvem „Fotbal i v chaosu našel cestu. Ale co dál? Je třeba vrátit sport dětem!“

Tomek píše o tom, že jestliže profisport má nyní možnost jít dál, je to především zásluhou těch, kteří tu cestu dlouhé měsíce hledali a pomáhali ji ve značně nepřehledném terénu vytrvale prošlapovat. Je pravda, že lídrem tu v tomto směru byla fotbalová Fortuna:liga. „Ta se z dlouhodobých soutěží rozhodla jako jediná pro nejnákladnější, ale také zdaleka nejbezpečnější, PCR testování v kombinaci s celou sadou dalších opatření.,“ konstatuje Lukáš Tomek.

Souhlasím s šéfredaktorem Sportu, že bez těchto důkazů by nyní sport téměř jistě čekal bez pardonu třetí celkový lockdown. 

Ovšem je také pravda, že tuhle šanci má jen profesionální fotbal a sport. Ano, pro menší sportovní odvětví a nižší fotbalové soutěže, do nichž neproudí takové finanční prostředky, je cesta náročných hygienických opatření velmi nákladná. A někdy kvůli tomu, bohužel, i zcela nereálná. Takže zase stojí. A hrozí nám, že už druhá sezona ČFL, MSFL, divizí, ale i nižších a mládežnických soutěží, zůstane nedohraná. 

„O to víc je třeba se už nyní dívat ve vztahu ‚sport a covid‘ do budoucnosti. Do doby, kdy snad lockdown, který je nyní už, bohužel, nutným řešením, pomůže vrátit zemi do méně vyhrocené situace. Co mám na mysli? Zcela zásadně je nutné začít řešit amatérské sportování s důrazem na děti a mládež,“ apeluje Tomek ve Sportu, který má smutnou pravdu v tom, že část dětí se podle všeho k organizovanému sportu ani po odeznění pandemie nevrátí a dál bude doma tloustnout a ztrácet přirozenou imunitu s mobilem v ruce.

Jelikož letos už lze používat nejrůznější testy (ve firmách, školách), byť i to je stále logisticky velmi složité, myslím, že při zlepšení epidemické situace by stále šlo nižší soutěže, i při redukci kol, dohrát. Loni vedení FAČR tyto soutěže poměrně brzy zrušilo, a kluby pak v červnu hrály jakési narychlo organizované „Covid Cupy a Letní ligy“. Letos bych tak zbrklý nebyl a s unáhlenými verdikty bych čekal do poslední možné chvíle. 

Libův „normalizační“ projev na YouTube

Lukáš Tomek připomíná, že ke změně přístupu vládních představitelů ke sportu jako takovému mohou přispět říjnové parlamentní volby. Už v první polovině roku se ale konají volby fotbalové, okresní, krajské i celostátní.  A staré berbrovské struktury ve snaze udržet se u svých koryt kolem sebou kopou až nečekaně prudce. 

S drze „normalizačním“ projevem, postrádajícím špetku sebereflexe, vystoupil začátkem března prostřednictvím YouTube  „Náčelníkův“ určený nástupce, předseda Středočeského krajského fotbalového svazu a stále ještě člen výkonného výboru FAČR Miroslav Liba. V něm nařkl nejsilnější opoziční skupinu jménem Fevoluce v čele s Vladimírem Šmicerem a Janem Kollerem z populistického jednání, kvůli kterému prý dochází k rozdělování a k nálepkování. 

„Ve svatém boji o tzv. očistu fotbalu, za kterou se však skrývají pouze osobní ambice některých jedinců, se používají praktiky, které byly v minulosti kritizovány. Volali po nových tvářích, ale žádné nejsou. Říkají, že jim jde o fotbal, a proto se vyhrožuje, lidé jsou nepřijatelně dehonestováni, kdo nejde s námi, ten jde proti nám, diskuse se nepřipouští,“ prohlásil mj. Miroslav Liba. 

Chce to poctivou dezinfekci

„Jménem Fotbalové evoluce a klubů, které se k ní přihlásily, reaguji na vzkaz Miroslava Liby, jenž působil jako z dávných dob. Ale především ukázal na neznalost skutečného prostředí v českých okresech, a především v klubech. A také, že ho to nezajímá,“ reagoval na Libův proslov čelný představitel Fevoluce Ondřej Lípa. 

„Rozdělování, dehonestování, nálepkování. Výrazy, jež byly v proslovu použity, popisují právě dosavadní fungování, které chceme s lidmi z klubů změnit. Jasně demonstrováno prosincovou kauzou pro volby krajských klubů, kterým mělo být znemožněno podílet se na rozhodování v krajích tak, jak jim to náleží podle stanov. Další příklady? Pan Kabyl, pan Myška ( Libovi věrní funkcionáři ve středočeských okresech figurující v „kauze Berbr“ - obviněný šéf Okresního fotbalového svazu v Mělníku a delegát plus obviněný místopředseda Okresního fotbalového svazu v Nymburce a ligový rozhodčí – pozn. aut.). To je dehonestace fotbalu,“ dodal Ondřej Lípa.  

Pokud se má český fotbal v těžkém období po pandemii zase zdárně a co nejrychleji rozběhnout, s lidmi typu Liby, Kabyla či Myšky to nepůjde. Stejně jako s kauzou „Dezinfekce“ poleptaným předsedou Malíkem či s Berbrem vyvoleným generálním sekretářem FAČR Janem Paulym mladším. 

Tohle chce opravdovou a poctivou re(fe)voluční dezinfekci.

Glosa Honzy Rajnocha: Mezi Kozlem a kabinou to příliš nefungovalo. A Vodháněl na tenise? Plivnutí do tváře fandům i celé Bohemce!