Doplatil Kozel v Ostravě také na to, že je Pražák a má jiný přízvuk? Komňacký to nevylučuje...

Doplatil Kozel v Ostravě také na to, že je Pražák a má jiný přízvuk? Komňacký to nevylučuje...

Jediným trenérem, který dokázal Baník v jeho novodobé historii přivést k titulu, je František Komňacký. Jak se devětašedesátiletý odborník, jenž slavil na Bazalech úspěch v sezoně 2003/2004, dívá na nedávnou výměnu trenérů ve Slezsku?

"Baník je specifický klub. Dlouhá léta to bylo jen o odchovancích. Hráči byli naladění na stejnou notu, žádný Pražák ani nikdo ze zahraničí tam nebyl, jen regionální kluci. Vztah k lidí k hráčům byl rodinnější. To už dnes samozřejmě tolik neplatí, ale stejně si myslím, že pochopení toho prostředí do jisté míry hraje roli. Jde i o to, jak s hráči mluví, třeba i přízvuk může mít vliv na to, co je hráč ochoten potom pro toho trenéra na hřišti udělat," pronesl v interview pro aktualne.cz bývalý kouč Žiliny, Ružomberoku, Rostova, Jablonce, Jihlavy i Hodonína.

Před pár dny odvolaný Kozel, jehož ještě sportovní úsek ambiciózní Ostravy v zimní přestávce podržel, to v tomto směru nemusel mít lehké. "Je to výborný trenér a dobrý chlap. Nicméně je Pražák, a to mohlo hrát roli v tom, jak se k tomu hráči postavili," doplnil na aktualne.cz.

Jeho nástupce Ondřeje Smetanu čeká v nejbližším kole Fortunga:ligy Slavia, čili více než těžký úkol. "Možná si řekli: Zkusíme to takto, než seženeme někoho, na kom se shodneme a kdo bude volný. Proto dali šanci svým klukům, nemají co pokazit, protože spadnout nemůžou a můžou jen překvapit. Nebude to ale pravděpodobně trvalé řešení. Možná už mají někoho vyhlédnutého od nové sezony. Se Slavií je to zápas, ve kterém nemáte co ztratit. Když prohrajete s mančaftem, který porazil třetí nejlepší mužstvo v Anglii, tak vám nikdo hlavu neutrhne. Můžete jen překvapit a odehrát dobrý zápas, i když třeba prohrajete. Horší by pro ně bylo hrát s někým zespodu, proti komu by se čekalo vítězství. Slavia bude určovat, co se bude dít, a vy máte šanci se na ni nachystat a zkusit překvapit," přidal na aktualne.cz asistent české reprezentace v letech 2009 - 2012.

Ten si dokáže v budoucnu představit v Ostravě také nynějšího sparťanského kormidelníka Pavla Vrbu, jenž má za sebou v metropoli odkoučogvané tři duely. Mohla by to být jen otázka času a několika let. "Jak Pavla znám, on by do Baníku šel. Je to pro něj srdeční záležitost a v době, kdy byl volný, zřejmě nebyla situace v Ostravě úplně rozhodnutá. Trenéra Kozla nechtěli ještě odstavit od mužstva. To se odehrálo až po posledních výsledcích a především po výkonu s Teplicemi. Pak vedení došla trpělivost. Do budoucna je Pavel Vrba vhodný kandidát pro Baník. Je dlouhodobě spojen s regionem, spoustu let tam působil, byl u titulu. Zkrátka tam má jméno a byl by to typ trenéra, který by dokázal naplnit ambice majitele hrát o titul a o poháry," uzavřel aktualne.cz citovaný Komňacký.

Cesta do Edenu se blíží. Čemu všemu se tento týden věnuje Baník pod novým trenérem Smetanou?

Zdroj: aktualne.cz