Gebre Selassie: V posledních letech je Čechů v bundeslize poskrovnu a tipuji, že to bude těžší a těžší se sem dostávat

Gebre Selassie: V posledních letech je Čechů v bundeslize poskrovnu a tipuji, že to bude těžší a těžší se sem dostávat

Dlouholetý bek Werderu Brémy Theodor Gebre Selassie odehrál v nejvyšší německé soutěži již 262 zápasů. Z celkem pětaosmdesáti českých krajánků, kteří bundesligou prošli, dosáhli vyššího čísla pouze David Jarolím, který opouštěl naše západní sousedy po 318 vystoupeních.

"Nepřišlo to samo. Během necelých devíti let za tím stojí spousta tréninků, hodně fyzického i psychického vypětí. Jde určitě o pěkné číslo a doufám, že ještě není konečné. Až má kariéra skončí, budu na něj hrdý. Pyšný jsem na něj tedy již teď, ale bylo by divný o tom mluvit, když ještě hraji," citoval web sport.cz slova bývalého hráče Slavie či Slovanu Liberec, pro nějž je ctí být po boku osobností jako Kadlec, Drobný, Štajner či Němec, kteří se také dostali přes 200 utkání...

"Pochopitelně je mi ctí být ve společnosti takových hráčů. Opravdu se nejedná o žádnou samozřejmost. Fakt každý zápas člověk musí dokazovat, že je tady právem, protože konkurence je obrovská. Na místo čeká dalších iks hráčů. Můžu to posoudit podle toho, kolik spoluhráčů jsem tady už zažil a za jak velké peníze sem přišli, jenže ne vždy to z nejrůznějších důvodů vyšlo. A jako cizinec máte na začátku výchozí pozici ještě těžší. Já už ji mám pochopitelně po těch letech jinou než první roky," přidal na sport.cz týmový spoluhráč Jiřího Pavlenky.

Hororové časy prožívající Schalke 04 je dál otloukánkem. V bundesligové historii byl horší jen jeden klub...

Protože se rozhodl po aktuální sezoně v klubu i v soutěži skončit a vrátit se do českého prostředí, současného kouče druholigového Ústí nad Labem již nepřekoná. Půjde to v dohledné době vůbec překonat? "Je fakt, že v posledních letech je českých hráčů v bundeslize poskrovnu. A tipoval bych, že to bude těžší a těžší se sem dostávat. Alespoň podle toho, když vidím, jak systémově a jakým způsobem se tady vede mládež, jaké množství talentů dokáží vyprodukovat a jak brzy jim dávají šanci, takže se rychleji otrkají. Pokud pominu top talenty, kteří by se mohly v Česku vylíhnout, a budeme se bavit „jen" o nadstandardních hráčích, kteří by mohli jít rovnou do nějakého top klubu v Německu.. Někdo ho překonat klidně může. Taky bych neřekl, že v Brémách nějaký cizinec předčí Claudia Pizzara. Ale musel by se do Německa dostat relativně na začátku kariéry, což by znamenalo, že by musel být opravdu velký talent. Není nic snadného tady odehrát takovou porci zápasů, což nejlépe posoudí ti, kteří to zažili a vědí, jaké to je," zaznělo na sport.cz z úst čtyřiatřicetiletého zadáka z Weserstadionu.

O příští štaci po vypršení červnového kontraktu se ještě bavit nechce. "Do konce sezony se teď budu soustředit jen na to, co je tady, abychom neměli žádný větší trable. A bavit se o tom můžeme začít, až bude jasné, že nás nečeká boj do posledního kola. Ještě to bude náročné, to je mi po devíti sezonách tady více než jasné," uzavřel na sport.cz rodák z Třebíče, jehož zaměstnavatel je v aktuální tabulce na dvanácté pozici.

Čeští krajánci s nejvíce bundesligovými starty:

David Jarolím 318
Theodor Gebre Selassie 262
Jiří Němec 256
Jiří Štajner 229
Miroslav Kadlec 210
Jaroslav Drobný 202
Vladimír Darida 191
Radoslav Látal 187
Jan Koller 152
Tomáš Rosický 149

 

Zdroj: sport.cz

Bundesliga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.