Plzeň už patří Šádkovi. Půjde nový majitel Viktorky před disciplinárku za vulgární napadení sponzora Zbrojovky?

Plzeň už patří Šádkovi. Půjde nový majitel Viktorky před disciplinárku za vulgární napadení sponzora Zbrojovky?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

I podle zdrojů efotbalu.cz se stal hlavním majitelem Viktorie Plzeň ředitel klubu a místopředseda Ligové fotbalové asociace (LFA) Adolf Šádek, zatímco dosavadní šéf viktoriánů a člen Malíkova výkonného výboru FAČR Tomáš Paclík se kvůli svým zdravotním a osobním problémům stahuje do pozadí. Pokud jde o Šádka, tomu by mohlo hrozit řízení disciplinární komise, protože během utkání Zbrojovka Brno – Viktoria Plzeň vulgárně napadl ve „zlatém“ VIPu“ brněnského sponzora Josefa Grilla. A to před svědky, jedním z nich měl být i první místopředseda FAČR za Moravu Zdeněk Zlámal.


„Adolf Šádek by měl být už  majitelem Viktorie Plzeň,“ tvrdil již začátkem týdne dobře informovaný zdroj efotbalu.cz. 

„Dosavadní vlastník klubu, společnosti Viktorie Plzeň 1911 a. s.,  Tomáš Paclík totiž začal mít po té, co se jeho služeb zřekla francouzská vodárenská firma Veolia, kterou v Česku zastupoval, finanční problémy. Mluvilo se i o určitých kontaktech na jisté kontroverzní osoby na Slovensku. Měl si prý půjčovat i na Viktorku Plzeň, údajnou částku přes sto milionů se ještě podařilo srovnat prodejem Krmenčíka do zahraničí. Adolfu Šádkovi se to logicky nelíbilo, proto nejprve za dva miliony korun získal ve viktoriánské firmě polovinu. A původně monistický způsob řízení společnosti byl změněn na dualistický. To znamená, že Šádkovi měla patřit většina. A to i proto, že kdyby se ozvali věřitelé, získali by ve Viktorce Plzeň jen menšinový podíl,“ vysvětlil redakční zdroj. 

„Tomáš Paclík nyní zůstává ve své olomoucké vile a obává se budoucnosti. 

Pokud vím, tak ho měl údajně opustit i jeho řidič,“ dodal zdroj efotbalu.cz, 

Paclík: „Volím nejlepší řešení“

V době dokončovaní tohoto článku pak přišla potvrzující zpráva, že majitelem Viktorie Plzně se oficiálně stává Adolf Šádek s tím, že Tomáš Paclík v klubu končí ze zdravotních a osobních důvodů.

Ze zdravotních a osobních důvodů jsem se rozhodl výrazně omezit podnikatelské aktivity, z nichž tou nejviditelnější byl samozřejmě fotbal a vlastnictví Viktorie Plzeň. Jedenáct let jsme klub společně s Adolfem Šádkem budovali a byli jsme po celou dobu jeho řízení partnery. Při rozhodování o budoucnosti klubu byl tedy právě on pro mě jedinou variantou, která zaručuje kontinuitu. V tuto chvíli jsem se rozhodl učinit tento krok, jenž je dle mého názoru nejlepším možným řešením,“ uvedl oficiálně Tomáš Paclík.

Šádek: „Spoléhám na partnery a fanoušky“

„Klub je pro mě naprostou prioritou, mám k němu srdečný vztah a jeho budoucnost mi není lhostejná. Po zralé úvaze jsem se tedy rozhodl jej převzít. Primárním cílem zůstává, aby klub fungoval co nejlépe i v době, která je kvůli covidu nejen pro oblast sportu velmi složitá. Směrem k partnerům klubu i fanouškům k žádné zásadní změně nedochází. Na jejich  podporu jsem se vždy spoléhal z pozice statutárního ředitele a věřím, že se na ni budu moci spolehnout i v nové roli,“ sdělil ve svém vyjádření Adolf Šádek.

Adolf Šádek se nyní možná pokusí získat pro klub, který v minulém desetiletí získal pět titulů (2011, 2013, 2015, 2016 a 2018) a třikrát hrál Ligu mistrů (2011, 2013, 2018), nového partnera či sponzora.

Proč Poborský tají, za koho kope? Grégr z Výzvy 2021: „Nevěřte pohádkám.“ Berbrův muž Jílek na jihu Čech rozdá přes 2 miliony

Nový majitel Viktorky hrubě urážel šéfa Wedosu

Není divu, že z toho může být nervózní.

Internacionál Tomáš Sivok už se na serveru Aktuálně.cz letmo zmínil o Šádkově  incidentu ve zlatém, tedy elitním, VIPu během ligového utkání Zbrojovka Brno – Viktoria Plzeň (0:1, hráno v sobotu 27. února 2021).  Sivok prozradil, že Šádek napadl sponzora Zbrojovky Brno a Dynama České Budějovice Josefa Grilla, majitele úspěšné webhostingové firmy Wedos.

Efotbalu.cz se podařilo zjistit okolnosti. „Zápas v Brně jsem navštívil ještě společně s Davidem Lafatou a svým bratrem Radkem. Povzbuzovali jsme ve VIPu Zbrojovku, když si do nás nejprve vtipně rýpl ředitel Viktorky Adolf Šádek,“ popisuje incident starý necelé tři týdny Josef Grill.

 V tom okamžiku mu někdo řekl, že já jsem ten sponzor z Wedosu, který nedávno v médiích upozornil na neútěšné poměry v českém fotbale a kmotrovské chování některých jeho představitelů. Jen co se to dozvěděl, začal Šádek před celým brněnským VIPem včetně místopředsedy FAČR Zdeněk Zlámala řvát, ať držím hubu a častoval mě vulgárními nadávkami typu ‚Ty č.ráku‘. Trvalo to více než tři minuty. Chvíli jsem mlčel, pak jsem mu říkal, ať je zticha on. Jelikož nikdo z přítomných nereagoval a všichni mlčeli, asi po dvou minutách si před Šádka a jeho ozbrojeného bodyguarda stoupl můj bratr Radek. Ti to vůbec nečekali,  naštěstí  nedošlo k fyzickému kontaktu, který hrozil,“ popisuje konflikt Grill. 

„Pak až do konce utkání Adolf Šádek mlčel, když jsem se potom při odjezdu ze stadionu potkali na parkovišti, ani nepozdravil, dělal, že nás nevidí. Poté mi volal Martin Vozábal. sportovní ředitel Dynama České Budějovice, které rovněž sponzorujeme, co že se to v Brně stalo.  Tak jsem mu to popsal a řekl mu, ať vzkáže Šádkovi, který se ani neomluvil, že si takové jednání rozhodně nenechám pro sebe. Druhý den se mi pak Adolf Šádek ozval a omlouval se s tím, že nezvládl své emoce a že prý byl opilý,“ dodává Josef Grill.

Trpišovského potrestali za prokopnuté dveře

Omluva je to sice pěkná, ale v tomto případě šlo o omluvu hodně pozdní. A o její upřímnosti si vzhledem k okolnostem lze rovněž myslet své.

O den později, v neděli 28.února 2021, se hrál v Uherském Hradišti duel Slovácko – Slavia (2:3). Slávisté o přestávce prohrávali 1:2 a trenér červenobílých Jindřich Trpišovský v emotivním výlevu vůči svým svěřencům v šatně prokopl dveře. Paradoxní  je, že fotografií prokopnutých dveří v Uherském Hradišti zveřejnil na Twitteru tiskový mluvčí Slavie Michal Býček, který dodal, že se slávisté představitelům Slovácka hned omluvili. Disciplinární komise se počínání trenéra Slavia ovšem chytila a Trpišovského potrestala patnáctitisícovou pokutou.   

Nic proto tomu, ale v tom případě by disciplinárka měla řešit i mnohem závažnější Šádkovo extempore v brněnském VIPu. Zvlášť, když jde o vrcholného představitele, tedy místopředsedu LFA, která ligu v Česku řídí. Vzhledem k tomu, že incidentu přihlížela řada lidí, včetně místopředsedy FAČR Zdeňka Zlámala, neměl by být se svědky problém.

Adolf Šádek už mimochodem nedávno dostal pokutu 5000 Kč za to, že při utkání s Libercem na hrací ploše neměl na ústech roušku, v roce 2017 při utkání s Teplicemi zase podobně vulgárně spílal rozhodčím, což tehdy popsal i delegát Václav Krondl. 

Možná by měly příslušné orgány také upřesnit, zda se lze v české lize pohybovat po areálu stadionu se zbraní. Tu podle svědků nosí Šádkův bodyguard, jenž viktoriánského nového majitele téměř všude doprovází. 

A český fotbal, pokud se tedy chce skutečně očistit, by se měl zamyslet, zda  chce mít v čele svých organizací lidi, kteří ve VIPu, navíc v pozici hosta,  hrubě napadají  sponzory soupeře.

Nový prezident Plzně: Klub je pro mě naprostá priorita, mám k němu srdečný vztah a jeho budoucnost mi není lhostejná