Fousek ukončil misi pro řecký fotbal a ve volbách se postaví Poborskému: Mám jasnou vizi i program

Fousek ukončil misi pro řecký fotbal a ve volbách se postaví Poborskému: Mám jasnou vizi i program

Funkcionář a diplomat Petr Fousek podá kandidaturu na předsedu Fotbalové asociace České republiky. Naposledy působil téměř tři roky v Řecku jako nezávislý expert FIFA a UEFA pro Řecký fotbalový svaz, když světová i evropská federace využily jeho dlouholetých zkušeností v oblasti řízení asociací.

„Jsem s nabídkou kandidovat v Česku oslovován už od října loňského roku, ale mojí povinností bylo nejdříve dokončit expertní misi pro řecký fotbal,“ zdůraznil Fousek. Řecká fotbalová asociace zvolila 27. března na svém kongresu nové vedení a ukončila tak definitivně fázi vyžadující nadnárodní přítomnost.

Fousek, který hovoří řadou světových jazyků, požívá v mezinárodním fotbale značného kreditu. V orgánech FIFA a UEFA je aktivní více než 25 let, ať už v komisích, jako delegát, inspektor stadionů či expert a instruktor pro management a administrativu. Vedl také 19 specializovaných misí v různých svazech Asie, Afriky a Evropy. „Působení v kruzích FIFA a UEFA mě mnohé naučilo a přineslo mi významné know-how i kontakty,“ říká Fousek.

V českém fotbale působil Fousek v mnoha různých svazových funkcích včetně sedmi let na pozici generálního sekretáře FAČR a byl i šéfem organizačního výboru úspěšného Mistrovství Evropy do 21 let, které se konalo v r. 2015 v ČR.

V r. 2017 za nejtužší berbrovské normalizace se nebál postavit mašinérii a kandidoval dvakrát na předsedu FAČR, tím se však stal Martin Malík. „Mnoho lidí obě moje tehdejší kandidatury trvale vnímá jako jasný morální profil, nemusím nikoho přesvědčovat o tom, že chci dělat fotbal demokraticky a transparentně.“

Zatčení Romana Berbra a další následné causy odstartovaly v českém fotbale obrodné procesy, které se projevují na výsledcích valných hromad okresních a krajských fotbalových svazů. „Byl jsem osloven řadou klubů profesionálního a amatérského fotbalu i regionů z Čech a Moravy, takže podporu rozhodně cítím. Vnímám i ocenění mé neutrality a nezávislosti, nemám žádné postranní zájmy,“ potvrdil Fousek, kterého otevřeně podporuje nebo s ním sympatizuje i většina nezávislých aktivistických iniciativ.

„Jsem plně připraven ještě jednou nabídnout veškerou svoji odbornost, schopnosti, znalosti a zkušenosti do služeb českého fotbalu a tvrdě pro něj pracovat,“ prohlásil kandidát.

„Mám jasnou vizi i program a předpokládám, že jej postupně odprezentuji jak Ligové fotbalové asociaci, tak i krajským a okresním fotbalovým svazům. Český fotbal jednoznačně potřebuje určité strukturální, procesní i personální změny, aby byl opět řízen a vnímán jako silný, fungující a důvěryhodný, jak se na největší sport v zemi sluší a patří,“ uzavřel Petr Fousek.

Za svůj bohatý život jsem zažil hodně, ale tohle vás opravdu dojme, tweetoval Tvrdík po příletu do Anglie