Glosa Honzy Rajnocha: Slavia potvrdila dominanci, Sparta nemohla mávnout kouzelným proutkem, Brno ještě žije

Glosa Honzy Rajnocha: Slavia potvrdila dominanci, Sparta nemohla mávnout kouzelným proutkem, Brno ještě žije
GLOSA

Čeká nás parádní závěr ligy. Poslední kolo ukázalo, že se máme na co těšit. Jasně, v otázce titulu je asi jasno. Slavii stačí po výhře v derby nad Spartou k obhajobě uhrát čtyři vítězství, což dokáže, ale jinak to bude o Evropu i záchranu pořádná bitva. V boji o evropské poháry mi udělalo radost Slovácko, boj o udržení pak zdramatizovalo Brno a je zpátky ve hře.

Derby Slavie se Spartou je českým fotbalovým svátkem. Slavia v něm potvrdila svojí dominanci, i když dost obměnila sestavu. Sparta byla přitom rozjetá a i její výkon byl v první půli dobrý. Jenže gól do šatny to změnil, šatnář nabourá psychiku každého týmu a po přestávce už Slavia na hřišti dominovala. Čekal jsem, že Sparta do druhé půle vlétne, opak byl však pravdou. Slavii skvěle zahrál Ševčík, gólovou pojistku dal pak Standa Tecl. Ten je často terčem vtípků, že dává málo gólů, ale teď jeden důležitý dal a radost mi tím neudělal. Je to skvělý kluk, co se dostane do spousty šancí.

Věřím, že tahle výhra Slavii nakopne i k tomu, že dotáhne souboj s Arsenalem v Evropské lize, což by bylo super pro český fotbal. Bylo by to dobré z pohledu financí, co do českého fotbalu přitečou, stejně tak se vylepší pohárový koeficient. Arsenal je sice pro bookmakery favoritem i před odvetou v Edenu, ale o to větší je to pro Slavii výzva. Pořád jsme pro Evropu jen tým z Východu. Bylo by fajn, kdyby Slavia dokázala postoupit a zvýšila tím prestiž českého fotbalu. Arsenal dobře viděl, že má proti sobě silného soupeře a odvetu musí brát s plnou vážností. Nic nepodcení, je to pro něj jediná cesta, jak se dostat v příští sezoně do evropských pohárů. Určitě se tak máme na co těšit.

Sparta poprvé pod trenérem Vrbou prohrála. Derby hodnotil trenér střízlivě, nikdo nemohl čekat, že se mávne kouzelným proutkem a Letenští budou všechno vyhrávat. Jsou na nějaké cestě a následující dny ukážou víc. V týdnu hrají v Jablonci a pak o víkendu se Slováckem. To potvrzuje svůj nejlepší rok, má padesát bodů a nikdo mu tu výjimečnou sezonu už nevezme. I Slovácko má teď před sebou dohrávku, a to s Pardubicemi. Ty si vedou velmi slušně, takže ani Spartu, ani Slovácko teď nečeká lehký zápas. V neděli to bude přímá bitva o druhé místo a já se těším, že budu ve studiu O2 u toho.

Plzeň remizovala v Karviné a přerušila svoji vítěznou šňůru. Platí to, co v případě Sparty, tedy že je na nějaké cestě. Co jsem viděl, měla utkání pod kontrolou a nenapadlo mě, že ztratí body. Je ale fakt, že má problém v koncovce, takže její ztráta na Evropu v ligové tabulce je velká. Přitom je pro ni účast v pohárech důležitá i z pohledu financí. Majitel klubu Šádek by Evropu potřeboval jako sůl.

Českým Budějovicím s blížícím se koncem ligy nějak dochází dech. Myslel jsem si, že to proti Brnu zlomí. Ostatně i díky tomu, že Zbrojovka nedává góly. Brno ale vyhrálo a je jen tři body za Teplicemi. Ty předvádějí podprůměrné výkony a koledují si o průšvih. To Brno nic nezabalilo a bude to ještě velká bitva. Vyhráno však ještě nemá ani Boleslav, nicméně výhrou nad Teplicemi si pomohla.

Šílená situace pak nastala ohledně amatérského fotbalu. To je výsměch. V pátek jsem si nachystal tréninky na tento týden. Všechno mě dobře naladilo, když vyhlásili, že na hřiště může dvacet lidí. A druhý den přišel šok a všechno bylo jinak. Beru to jako špatný vtip. Tlak na možnost trénování v amatérských soutěžích a u mládeže je přitom obrovský a i Sparta to podpořila před derby se Slavií. Když jsem se byl projít, venku bylo spousta lidí a sportovali. I proto věřím, že takhle je to dál už neudržitelné a brzy se amatérský sport musí zkrátka spustit.