Těžké odcházení. Ronaldo prokopl zeď a vzteká se v Juventusu, Messi Barce v El Clásiku opět nepomohl

Těžké odcházení. Ronaldo prokopl zeď a vzteká se v Juventusu, Messi Barce v El Clásiku opět nepomohl
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Od roku 2008 do roku 2019 se v čele světového fotbalu střídaly dvě osobnosti, Portugalec Cristiano Ronaldo a Argentinec Lionel Messi. Dva nesmiřitelní rivalové. Jen v roce 2018 vyhrál Zlatý míč Luka Modrič, protože dotáhl Chorvaty senzačně do finále MS v Rusku. Loni už patrně došlo ke zlomu. V covidovém roce ovšem Zlatý míč svou anketu kvůli pandemii zrušil, takže nový světový král Polák ve službách Bayernu Mnichov Robert Lewandowski získal „jen“ cenu FIFA. Ronaldo s Messim však svůj pozvolný ústup ze slávy nesnášejí nejlépe.  Spíš připomínají hlavní postavu z filmu Václava Havla „Odcházení“. Jenže čas nezastavíš, Ronaldovi bylo začátkem února již 36 let, Messi oslaví koncem června své 34. narozeniny. 

Poslední příklady z víkendu mluví jasně. Ronaldův Juventus sice vyhrál 3:1 nad Janovem, ovšem Cristiano v prvním poločase spálil jasnou gólovou příležitost a přes svou úpornou snahu žádnou branku v tomto utkání Serie A nedal a odešel ze hřiště navzdory výhře svého týmu velmi naštvaný. 

Ronaldo praštil s dresem o zem a zmizel

Server Ruik.cz cituje z italského sportovní deníku La Gazzetta dello Sport: „Cristiano po závěrečném hvizdu zahodil dres na trávník poblíž soupeřovy branky. Sebral ho podavač míčů, který chtěl dres Ronaldovi vrátit, ale už  to nestihl. V kabině pak Ronaldo prorazil z naštvanosti zeď, osprchoval se a v tichosti bez jakéhokoliv oznámení opustil útroby stadionu.“

La Gazzetta dello Sport připomíná, že v průběhu zápasu, když už bylo o výsledku víceméně rozhodnuto, Ronaldo neustále vybízel své spoluhráče, aby jej na hřišti hledali a nabízeli mu balon do střeleckých pozic. Chtěl se za každou cenu prosadit. Jako by fotbal nebyl kolektivním sportem. 

Trenér Juventusu Andrea Pirlo se ovšem Ronalda zastavl :„Je normální, že chtěl dát gól. Je to šampion a vždy se chce prosadit. Pokuta? A proč? Není za co Cristiana trestat, jelikož rozrušeni bývají všichni hráči a stát se to může každému.“

Před nedávnem, když se mluvilo o možném Ronaldově předčasném odchodu z Juventusu, se jej zastal i sportovní ředitel klunu Pavel Nedvěd: „Pro mě je Cristiano nedotknutelný. Má u nás smlouvu až do června 2022 a nejmíň do té doby tu vydrží. Uvidíme, co bude potom.“  

No právě, co bude dál. Je totiž možné, že po neúspěšně sezoně mohou být s Ronaldem „odejiti“ i Nedvěd s Pirlem. 

A kam by mohl Cristiano Ronaldo ve svých 36 letech zamířit? Hovořilo se o návratu do Realu Madridu, o PSG, Manchesteru United, Manchesteru City, o angažmá v německé bundeslize, americké MLS, Blízkém východě či o návratu do „rodného“ Sportingu Lisabon. Lze soudit, že CR7 zůstane ještě nějaký čas ve vrcholovém fotbale, ovšem na jeho úplném vrcholu už asi ne. Volný by prý mohl být za necelé dvě miliardy korun (60 milionů liber, tedy asi 1,8 mld Kč). 

Baví ještě Messiho v Evropě fotbal?

Lionel Messi v boji o špičku ve španělské La Lize své Barceloně nepomohl, prohrála i druhé El Clásiko v sezoně. V sobotu podlehla Realu v Madridu 1:2, když záhy už v první půli prohrávala 0:2. V minulosti Messi v takto klíčových duelech „Barce“ pomáhal svými góly, tentokrát opět neskóroval. Barcelona tak poprvé od roku 2008 prohrála v jednom ligovém ročníku obě El Clásika a poprvé od sezony 1977/1978 podlehla Realu třikrát v řadě. 

Lionel byl kritizován už koncem října po prvním El Clásiku v ročníku  2020/2021, kdy Barcelona podlehla Realu Madrid doma dokonce 1:3. 

„Baví ho ještě vůbec fotbal? Na hřišti působil naprosto bez zápalu, víc ho bavilo hádat se s rozhodčím,“ kritizoval Lionela před půl rokem jeden z příznivců na twitterovém účtu Barcelony. „Jeden z Messiho nejhorších výkonů v El Clásiku vůbec. Měl by přemýšlet, zda neopustit Barcelonu už v zimě,“ takový byl všeobecný názor.

Lionel Messi přečkal v Barceloně, jejíž barva hájí už dvacet let, nejen v létě 2020, ale i v zimě, Ovšem, kde a jak bude působit v ročníku 2021/2022, toť otázka. Dříve se spekulovalo právě o Juventusu, ale ten na to asi teď nemá prostředky.  Samozřejmě, že i v Messiho případě přichází do úvahy francouzský PSG. Ale také návrat do rodné Argentiny, třeba do klubu Newell's Old Boys , kde hrál Lionel před svým odchodem do Barcelony.  

„Vždy jsem říkal, že bych se chtěl jednoho dne vrátit do argentinského fotbalu, do míst, kde jsem začínal, tedy do Newell’s. Nikam jinam bych nešel. Nevím, jestli se to skutečně stane, ale v hlavě to mám. Přál bych si, aby to vyšlo alespoň na půl roku,“ tvrdil Lionel Messi už v roce 2019. 

Když se to vezme kolem a kolem, to by bylo docela důstojně a stylové odcházení. Čas nezastavíš. Pelé (ročník 1940) skončil v Santosu v 34 letech a v New Yorku Cosmos v 37 letech, Maradona (ročník 1960) Evropu v Seville opustil rovněž v 34 letech a argentinský tým Boca Juniors také v 37 letech.

Slavia s Arsenalem a v Liberci, Sparta v Jablonci a se Slováckem, Paříž - Bayern, Liverpool - Real!