Rada nad zlato! Řekl si impulzivní lišák z Jablonce o místo Adriana Guľy?

Rada nad zlato! Řekl si impulzivní lišák z Jablonce o místo Adriana Guľy?
GLOSA

Doslova skvostný týden má za sebou protřelý jablonecký stratég Petr Rada. Nejdříve v bitvě o druhé místo skolil silnou Spartu, které tak oplatil vyřazení z MOL Cupu, a potom bral cenný bod ze hřiště ambiciózní Plzně. I když se dá říct, že tam spíš dva ztratil. Jeho svěřenci totiž Plzeň celý zápas přehrávali. A třeba tím v mysli přihlížejícího majitele Viktorie Adolfa Šádka probudili opět otázku, zda by Rada neměl stát spíš na opačné straně barikády.

Byť je dvaašedesátiletý odchovanec Dukly českou trenérskou legendou, u části fanoušků nemá jeho jméno takový zvuk jako to Jindřicha Trpišovského či Pavla Vrby. A už mít asi nikdy nebude. Mají ho zaškatulkovaného jako kouče ze staré školy, který radši než na dlouhé porady u videa sází na tvrdou práci na hřišti. Může být. To ale samo o sobě ještě neznamená, že je v něčem horší než současní trenéři pražských „S“. Radovy výsledky totiž mluví jasnou řečí. Zvlášť v Jablonci, který jeho angažováním před třemi roky trefil fotbalový jackpot.

I před pravidelné odchody klíčových hráčů totiž zkušený kouč drží svůj tým nahoře. A to i v této sezoně, která pro Jablonec může skončit druhou příčkou, tedy historickým postupem do předkol Ligy mistrů. Další výrazný krok k tomu Severočeši udělali minulý týden, kdy s bravurou zvládli zápasy pravdy. Gólem v závěru přetlačili Spartu a pak dominovali v Plzni, kde získali bod po remíze 1:1. Především tam ale předvedli výkon, který na rozdíl od domácích splnil ty nejvyšší parametry.

I proto si ostatně Rada neodpustil po utkání poznámku ve smyslu, že kdo tvrdí, že jeho tým porazil Spartu jen díky špatnému hřišti, ten nerozumí fotbalu. A měl pravdu, byť nefotbalový pažit v Jablonci skutečně vyhovoval lépe domácím. V sobotu však Radova družina jasně dokázala, že spoléhá jen a pouze na svůj fotbalový um. A ten je vyšší, než by od regionálního klubu z Podještědí leckdo očekával.

Majitel klubu Miroslav Pelta za to vděčí hlavně Radovi, který už dlouho patří k tuzemské špičce ve své profesi. Navzdory svým někdy nepříliš diplomatickým vyjádřením, kterým si tolikrát uškodil už v minulosti. Ale to je zkrátka on. A nezmění se ani v případě, když by Jablonec v létě opustil a zamířil výš. Třeba do Plzně, kde o něm uvažovali už v zimě. Šádek se ale nakonec rozhodl ve funkci podržet sympaťáka Guľu, jenž však stále nedokázal vyladit Viktorii ve vítězný stroj. A Rada to plzeňskému majiteli v sobotu dost výrazně připomněl...

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.