Střelec Jablonce Schranz: Sparta? Momentálně to pro mě není žádné téma

Střelec Jablonce Schranz: Sparta? Momentálně to pro mě není žádné téma
ROZHOVOR

Svými góly se prostřílel až na současné druhé místo mezi ligovými kanonýry, když spolu s dalšími čtyřmi hráči ztrácí na slávistu Jana Kuchtu jen dva přesné zásahy. Mnohem větší motivací než získat korunu pro nejlepšího střelce soutěže je však pro Ivana Schranze dotáhnout Jablonec až k evropským pohárům a sám sebe protlačit v dresu Slovenska až na blížící se mistrovství Evropy. A kdo ví, zda v létě nebude následovat další krok v podobě velkého přestupu jinam. Třeba opět do Sparty, jež kolem něj začala už kroužit...

Jak si užíváte tohle parádní období, v němž se daří skvěle vám i celému Jablonci?
Užíváme si to úplně všichni. Těch zápasů v rychlém sledu bylo víc než dost, ale zvládli jsme je a vezeme se na vítězné vlně. Všechno je fajn.

Upřímně, čekal jste i v těch nejrůžovějších snech, že Jablonec bude mít v této fázi sezony na dosah milionářskou Ligu mistrů?
To asi ne. Hlavně v létě to asi nečekal vůbec nikdo, když se v Jablonci zase výrazně obměnilo mužstvo. Nám se ale podařilo udělat pár vítězných sérií, které nás katapultovaly vzhůru. Je to fantazie. Zůstává pár kol do konce a my pořád bojujeme o čelo soutěže. A když už jsme to dotáhli až sem, tak proč to nezkusit až úplně nejvýš, kam to půjde.

Je pro vás druhé místo v kabině velkým tématem, nebo se o tom raději moc nebavíte?
Moc se o tom nebavíme, byť naši současnou pozici vnímá určitě každý. Těch bodů ale zbývá získat stále dost, takže jdeme zápas od zápasu. Navíc cítíme sílu protivníků, kteří o to druhé místo bojují spolu s námi. Proto zůstáváme nohama pevně na zemi.Souhlasíte s tvrzením, že Jablonci vyhovuje, když nehraje pod takovým tlakem jako třeba Sparta?
Jasně. Právě ve Spartě je ten tlak asi mnohem větší než u nás, což ale souvisí s tím, jaké má ten klub finanční možnosti. Těm se Jablonec rovnat rozhodně nemůže. Zase tu ale vládne rodinná atmosféra, v níž jsou naší hlavní zbraní vzájemné vztahy mezi trenérem a hráči. A jak je vidět, výsledky to přináší.

Vaším koučem je Petr Rada, který patří mezi české fotbalové legendy. V čem je třeba jiný než trenéři, co vás vedli před ním?
Tak každý trenér má to svoje. Pan Rada je však hodně impulzivní a zápasy prožívá dost emotivně, v tom je třeba možná trochu jiný. Do fotbalu je fakt zažraný a prožívá ho celým svým srdcem.

Dovolí vám teď trochu víc, když se týmu tolik daří?
V těch podstatných věcech je pořád stejný a vyžaduje od nás maximální přístup v tréninku i samotných zápasech. Na druhou stranu je pravda, že když teď máme tuhle formu, tak je v nějakých věcech možná trochu tolerantnější. Asi by to bylo jinak, kdybychom nehráli o čelo, ale byli jen někde ve středu tabulky.

Radost mu jistě děláte i vy sám, neboť jste během této ligové sezony skóroval už celkem jedenáctkrát. Tím jste překonal své dosavadní maximum z minulého ročníku, kdy jste v dresu Dynama vstřelil devět gólů. Berete to tak, že máte už splněno?
Svým způsobem ano. Na začátku sezony jsem to měl trochu v hlavě, že bych rád aspoň překonal ročník minulý. To se mi povedlo, ale proč samozřejmě nezkusit vstřelit těch gólů co možná nejvíce. Nějakou vysněnou metu, na kterou bych to chtěl v tomto směru dotáhnout, ovšem nemám.Jak velkou motivací je pro vás získat korunu pro krále střelců?
To by bylo samozřejmě super. Ale mým hlavním cílem to není. Spíš to vnímám tak, že bych rád nastřádal co nejvíc branek, abych měl příští rok co překonávat.

Kde to ale bude? Mluví se o zájmu Sparty i jiných klubů…
Každý zájem o mě je potěšující. Samozřejmě i ze Sparty, nebudu říkat, že ne. Ale momentálně to pro mě není žádné téma. Mám platnou smlouvu tady v Jablonci a soustředím se jen na to, abychom co nejlépe zvládli závěr ligy. A když by se mi podařilo dostat se až na EURO, byla by to pro mě ta nejlepší odměna za celou sezonu.

Ve Spartě jste už krátce působil na jaře roku 2015, příliš šancí jste však v rudém dresu nedostal. Hrálo by to ve vašem rozhodování nějakou roli?
To asi ne. Už je to přece jen hodně dlouho, takže tohle by už žádnou roli nehrálo.

Vitík je zajímavý pro Werder i Bayer. Zelenou k odchodu z Letné mají dostat Lischka, Hanousek i Plechatý