Slavia po dalším zaváhání Sparty slaví titul, Jablonec i v deseti obral o body Olomouc

Třicáté kolo Fortuna ligy bylo zahájeno v sobotu odpoledne. Opava doma remizovala s Bohemians, Příbram doma podlehla Českým Budějovicím. Mladá Boleslav porazila Slovácko. Zbrojovka Brno si odváží bod z půdy Baníku Ostrava.

Opava - Bohemians Praha 1905:
Poslední Opavě se letos vůbec nedaří a mizernou formu měla i v posledních zápasech, Klokani naopak před týdnem remizovali se Slavií a oddálili jí mistrovské oslavy. Favorit utkání tak byl jasný, domácím ale zejména v první půli pomáhali fanoušci, kteří se po dlouhé době vrátili na stadiony.

Klokani totiž mohli jít do vedení, jejich Puskáč ale neproměnil penaltu. Ta byla pískána poté i pro domácí, z které už se nemýlil Helešic a Opava tak nad Bohemians vedla v poločase 1:0. Po poločase ovšem Puskáč svůj omyl napravil a vyrovnal na 1:1. Opavský tým si ještě ve zbytku utkání vypracoval několik šancí, vítězný gól však nikoliv a zápas tak skončil remízou 1:1.

Příbram - Dynamo České Budějovice:
Příbram měla po dvou výhrách v posledních třech kolech velkou motivaci, aby ještě zabojovala o záchranu, její sestup do FNL je ale čím dál pravděpodobnější. Naději by ovšem získala, kdyby bývala nad Budějovicemi zvítězila. To se ale nepovedlo.

Příbram totiž inkasovala ve 21. minutě a Budějovice se tak dostaly do vedení. Domácí ovšem měli šanci vyrovnat, jejich Tomáš Pilík ovšem neproměnil penaltu. Stav 1:0 vydržel nakonec až do závěrečného hvizdu, Dynamo taktéž vyhrálo po dlouhé době a naděje pro Příbram na záchranu se zase zmenšila.

Slovácko - Mladá Boleslav:
Slovácko vyzvalo v rámci souboje o účast v evropských pohárech Mladou Boleslav, která stále ještě bojuje o záchranu. Tým z Uherského Hradiště měl sice na jaře skvělou formu, z posledních čtyř utkání ovšem třikrát prohrálo, dobře na tom není nebyla ani Mladá Boleslav.

Po několika šancích domácích v úvodu se paradoxně prosadili hosté, Mladou Boleslav poslal do vedení Drchal. Tento stav nakonec vydržel navzdory šancím na obou stranách až do závěrečného hvizdu, Středočeši tak Slovácko porazili 1:0 a nahráli tím na smeč Plzni, konkurentovi Slovácka v boji o evropské poháry, Mladá Boleslav se tak naopak nejspíš už definitivně zbavila záchranářských starostí.

Baník Ostrava - Zbrojovka Brno:
Brněnská Zbrojovka bojuje o každý metr na hřišti a proti Ostravanům nutně potřebovala tři body, aby měla šanci na záchranu v lize, Baník naopak ve zbytku sezóny už hraje pouze o umístění. I přesto ale nic nepodcenil a v souboji dvou tradičních celků se očekávala těžká bitva.

První poločas nabídl několik šancí na obou stranách, branku však žádnou a týmy tak šly do kabin za bezbrankového stavu. Nerozhodný stav prolomil až po pauze domácí Buchta po hrubé chybě brněnského stopera Dreksy. Zbrojovka se ale nevzdala a zmohla se alespoň na vyrovnání, které měl na svědomí Štěpanovský. Brno tak sice v Ostravě remizovalo 1:1, z hlediska záchranářských starostí to ale příliš mnoho neřeší.

Jablonec - Olomouc:

Jablonec od úvodních minut na domácí půdě potvrzoval, že chce z duelu s Olomoucí vytěžit tři body. Hosté ale šokovali ve 13. minutě, když po první chybě severočeského klubu poslal Sigmu do vedení Látal po asistenci Nešpora. Jablonec se navíc po půlhodině hry dostal do početní nevýhody po vyloučení Kratochvíla. Domácí ale vrátil do hry v závěru první půle Schranz, který proměnil pokutový kop.

Domácí se k šancím dostávali i po změně stran a v 65. minutě utekl po pravé straně Pleštil, který centrem nalezl opět Schranze. O tři minuty později pak Jablonec náskok navýšil zásluhou Doležala a bylo zřejmé, že druhou příčku v tabulce prozatím udrží.

Pardubice - Karviná:

Pardubice se s Karvinou nakonec rozešly smírně, i když v utkání nebyla o branky nouze. Již v prvním poločase se s penalty prosadil Qose, ale radost hostů netrvala dlouze, neboť již o minutu později srovnal Černý po přihrávce Čelůstky.

Po změně stran se dostali do náskoku Pardubice, když Cadu proměnil nabídnutý pokutový kop. Karviná ale devět minut před koncem srovnala stav, když se z přímého kopu prosadil Bartošák, který upravil na konečných 2:2.

Teplice - Zlín:

Souboj Teplic se Zlínem příliš atraktivní podívané nenabídl a oba celky z druhé poloviny tabulky se nakonec ke vstřelení gólu nedostali. Bezbranková remíza 0:0 tak nahrává celkům ohrožených sestupem, které se pokusí v závěru sezóny Teplice bodově přeskočit.

Liberec - Sparta:

Další zaváhání letenského celku mohlo vést k předčasným oslavám městského rivala. Slovan udeřil již v první půli, kdy vyslal Rondič Peška, který přízemní střelou otevřel skóre. Stejné duo úřadovalo i po změně stran a Liberec zvyšoval svůj náskok na 2:0. Sparta se zmohla na odpověď v podobě dvou rychlých gólů v krátkém sledu od Karlssona a Hložka, a tak se oba celky rozešly nakonec smírně 2:2.

Slavia - Plzeň:

Pražská Slavia již před úvodním hvizdem věděla, že má třetí ligový titul v řadě v kapse, ale i tak nehodlala šlágr s Plzní podcenit. Svěřenci kouče Jindřicha Trpišovského do zápasu vletěli jako uragán a v šesté minutě se radovali z první trefy, kterou obstaral Holeš. Do konce první půle se náskok ještě zvýšil, neboť Kaša si nešťastně trefil míč do vlastní brány.

Dominance domácích pokračovala i po změně stran, když se střelecky prosadil Van Buren, který nedal brankáři Staňkovi šanci zasáhnout. Hosté se přeci jen zmohli na odpor a v 67. minutě technickou střelou zpoza šestnáctky udeřil Káčer. Odpověď ale přišla poměrně rychle, neboť Stanciu vyslal centr na hlavu Baha. Rumunský legionář pak pečetil drtivou výhru domácích, když pět minut před koncem upravil na 5:1.

Fortuna liga, 30. kolo:

Opava - Bohemians Praha 1905 1:1 (1:0)

Branka: 41. Helešic (pen.) - 57. Puskáč
Neproměněná penalta: 35. Puskáč (Bohemians Praha 1905)
Žluté karty: 4. Didiba, 36. Dedič, 58. Holík – 4. Kosek, 40. Keita, 60. Ljovin, 80. Pulkrab, 86. Vacek, 87. Necid
Domácí: Digaňa – Harazim, Didiba, Žídek (65. Kulhánek), Hrabina – Hellebrand, Večerka, Holík (59. Rychlý) – Mondek (82. Darmovzal), Dedič, Helešic (82. Kania), trenér: Kováč
Hosté: Le Giang – Dostál, Krch, Vondra, Kosek (90+2. Musil) – Novák (81. Vacek), Ljovin, Květ, Osmančík (66. Pulkrab) – Keita (81. Kadlec), Puškáč (66. Necid), trenér: Klusáček
Diváci: 366
Rozhodčí: Denev – Hájek, Ratajová

Příbram - Dynamo České Budějovice 0:1 (0:1)

Branka: 21. Čolič
Neproměněná penalta: 36. Pilík (Příbram)
Žluté karty: 58. Obdržal, 72. Kvída – 74. Králik, 90. Diop, 90+4. Vorel
Domácí: Šiman – Kvída (77. Soldát), O. Kingue, S. Kingue, Mezera – Pilík, Zorvan, Tregler (85. Voltr), Obdržal (67. Dočekal), Vávra (77. Antwi) – Lubega, trenér: Valachovič
Hosté: Vorel – Novák, Králik, Havel, Čolić – Mršić (85. Vais), Alvir, Havelka (66. Diop), Valenta (78. Talovierov), Čavoš – Brandner, trenér: Horejš
Diváci: Bude doplněno
Rozhodčí: Machálek – Horák, Mikeska

Slovácko - Mladá Boleslav 0:1 (0:1)

Branka: 24. Drchal
Žluté karty: 39. Divíšek, 42. Havlík, 84. Cicilia, 89. Kohút – 34. Ladra, 41. Matějovský, 64. Drchal, 69. Šimek
Domácí:
Bajza – Reinberk (21. Divíšek), Hofmann, Kadlec, Šimko (46. Tomič) – Petržela (62. Navrátil), Daníček, Havlík, Jurečka (62. Cicilia) – Sadílek (81. Kohút) – Kliment, trenér: Svědík
Hosté: Šeda – Douděra, Šimek, Jakub Klíma, Řezník – Ladra (83. Skalák), Matějovský (49. Budínský), Zmrhal, Dancák – Škoda, Drchal (65. Jiří Klíma), trenér: Jarolím
Rozhodčí: Franěk – Hrabovský, Bureš

Baník Ostrava - Zbrojovka Brno 1:1 (0:0)

Branky: 53. Buchta – 79. Štepanovský
Žluté karty:
15. Sanneh, 80. Ndefe, 90+2. Kaloč – 37. Čermák, 58. Růsek, 73. Sedlák
Domácí:
Laštůvka – Sanneh (46. Ndefe), Svozil, Stronati, Fleišman – de Azevedo (64. Fillo), Jánoš, Tetour (89. Šmiga), Kaloč, Buchta (64. Holzer) – Zajíc (77. Šašinka), trenér: Smetana
Hosté: Berkovec – Bariš (75. Štepanovský), Dreksa, Pernica, Moravec – Čermák (63. Přichystal), Sedlák – Pachlopník, Texl, Fousek (63. Hladík) – Růsek, trenér: Dostálek
Diváci: 617
Rozhodčí: Hocek – Flimmel, Vaňkát

Jablonec - Olomouc 3:1 (1:1)

Branky: 45. z penalty a 65. Schranz, 68. Doležal - 13. Látal
Červená karta: Kratochvíl (Jablonec)
Žluté karty: Kratochvíl, Schranz, Považanec - Poulolo, Vepřek, Hála, Breite, Radek Látal
Domácí: Hanuš - Štěpánek, Kubista, Zelený, Krob - Pleštil (69. Pilař), Považanec, Kratochvíl, Jovovič (89. Smejkal) - Schranz (78. Hübschman) - Doležal. Trenér: Rada
Hosté: Mandous - Radek Látal, Štěrba (82. Hapal), Beneš, Vepřek (72. Zifčák) - Poulolo (66. Sladký) - Hála (66. Šíp), Breite, Houska, Daněk - Nešpor (72. Chytil). Trenér: Radoslav Látal
Rozhodčí: Julínek – Nádvorník, Vlček

Pardubice - Karviná 2:2 (1:1)

Branky: 33. Černý, 55. Cadu z penalty - 32. Qose z penalty, 81. Bartošák
Žluté karty: Toml, Solil, Jeřábek - Pereira, Mangabeira
Domácí:  Letáček - Cadu (81. Surzyn), Čihák, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Tischler (90.+4 Sláma), Solil, Hlavatý, Ewerton (46. Kostka) - Černý (58. Huf). Trenér: Novotný
Hosté: Ciupa - Pereira (46. Tavares), Šindelář, Santos, Bartošák - Mangabeira, Qose (68. Jursa) - Čmelík (90.+2 Sinjavskij), Herc (68. Haša), Mikuš - Papadopulos. Trenér: Weber
Rozhodčí: Ginzel – Pečenka, Hurych

Teplice - Zlín 0:0 (0:0)

Žluté karty: Kodad, Mareš - Jawo, Vraštil
Domácí: Grigar - Vondrášek, Mazuch, Knapík, Černý - Jukl, Mareček, Kodad (63. Mareš), Fortelný (63. Radosta), Moulis (81. Macej) - Vukadinovič (81. Trubač). Trenér: R. Kučera
Hosté: Dostál - Cedidla, Simerský, Buchta, Matejov - Janetzký, Vraštil, Janošek (90.+1. Kolář) - Jawo (56. Drame), Poznar, Potočný (84. Procházka). Trenér: Páník
Rozhodčí: Klíma – Caletka, Dobrovolný

Slovan Liberec - Sparta Praha 2:2 (1:0)

Branky: 30. a 50. Pešek - 67. Karlsson, 68. Hložek
Žluté karty: Mikula, Sadílek, Rabušic, Faško - Wiesner, Pavelka
Domácí: Knobloch - Fukala, Jugas, Chaluš, Mikula - Mara, Sadílek, Karafiát (76. Faško) - Koscelník, Rondič (76. Rabušic), Pešek (71. Mosquera). Trenér: Hoftych
Hosté: Nita - Sáček, Vitík, Čelůstka, Hancko - Wiesner (54. Juliš), Pavelka, Dočkal (88. Trávník), Karabec (54. Karlsson), Plavšič - Hložek. Trenér: Vrba
Rozhodčí: Orel - Kubr, Melichar - Pechanec (video)

Slavia Praha - Viktoria Plzeň 5:1 (2:0)

Branky: 6. Holeš, 22. vlastní Kaša, 47. Van Buren, 72. Bah, 85. Stanciu - 67. Káčer
Žluté karty: Staněk, Beauguel, Mihálik (všichni Plzeň)
Domácí: Kolář - Masopust (57. Provod), Kúdela, Deli, Bořil - Holeš (46. Traoré), Hromada (46. Stanciu) - Bah, Ševčík (62. Kuchta), Oscar - Van Buren (71. Olayinka). Trenér: Trpišovský
Hosté: Staněk - Havel, Kaša (83. Hejda), Brabec, Hybš - Falta (57. Kopic), Kalvach, Šulc (57. Čermák), Káčer, Ba Loua (57. Mihálik) - Beauguel (78. Ondrášek). Trenér: Guľa
Rozhodčí: Berka – Blažej, Kotík – Dubravský