Máme vyhlídnuté hráče ze Skandinávie, Nizozemska i Rakouska, hlásí Trpišovský. A co český trh?

Máme vyhlídnuté hráče ze Skandinávie, Nizozemska i Rakouska, hlásí Trpišovský. A co český trh?
OBSAHUJE VIDEO

Když přicházel pětačtyřicetiletý odborník Jindřich Trpišovský v lednu 2018 do vršovického Edenu, to, že by s tamním slavným "S" dokázal vybojovat tři tituly za sebou, si vůbec nepředstavoval.

"Když jsme šli do Slavie, strašně jsem si přál získat se Slavií nějakou trofej. Hned za půl roku se nám podařilo udělat pohár, což byl velký úspěch, patřil ale i předchozímu realizačnímu týmu. Pak se nám podařilo získat a posléze zopakovat titul. Když jsme v létě byli v karanténě na hotelu, viděli jsme seriál o Jordanovi, který o tom mluvil. Byl to ve své době možná nejlepší sportovec, který dosáhl všeho možného, šlo mu ale o jednu jedinou věc, tři tituly v řadě, a měl poslední šanci si na ni sáhnout. Viděli jsme to v srpnu, od té doby jsem to měl v hlavě každý den, apeloval jsem i na vedení ohledně příchodu Alexe Baha a odložení odchodů některých hráčů. Využil jsem slabší chvilky pana Tvrdíka, když jsme byli v kabině po derby, které jsme vyhráli 3:0, a on mi slíbil, že nám v zimě nikoho neprodá. Celkově jsem hrozně šťastný, asi si ale ještě úplně neuvědomuji, jak výjimečná věc je získat tři tituly v řadě v našich podmínkách,“ pronesl hlavní strůjce současných slávistických úspěchů, jehož slova zazněla na webu slavia.cz.

Za pěknou érou stojí i výborná přestupová či taktická rozhodnutí jeho realizačního týmu. "Hodně si vše analyzujeme. Říkal jsem to před dvěma lety, pak jsem četl, třeba hokejista Myšák o tom mluvil, že když uděláte chybu, musíte udělat maximum pro to, aby se to neopakovalo. Samozřejmě se to stane znova, je to fotbal, ale musíme se z toho poučit. Před třemi lety jsme například udělali přestup Alexe Baluty. Byli jsme pod tlakem, nepovedl se Trezeguet a byl tlak někoho udělat. Od té doby si říkám, že když někdo nevyjde, je možná lepší neudělat nikoho. Občas uděláte něco chytrého, někdy zase ne, musíte využít maximální potenciál týmu. Jak ale v poslední době nikdo moc neodcházel, tak už to máme poskládané podle sebe, takže když nám třeba teď před zápasem vypadl Tecl, šel tam místo něj typologicky podobný Van Buren. Většinou se teď prosadíme svojí hrou a myšlenkami, už nemusíme nabourávat hru soupeře. Třeba to ale zase přijde, někdo se zraní, někdo jiný odejde. Vždycky je samozřejmě nejdůležitější, co dělají hráči na hřišti, kteří dělají finální rozhodnutí. Můžete do nich něco lít horem dolem, máte nějakou ideu, ale někdy se to nepovede. Třeba zápas s Arsenalem byl odraz všeho, co se stalo předtím. To je ale fotbal, kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale ani nic nevytvoří. Je to o poučení se z věcí, které se nepovedou,“ přiblížil na webu slavia.cz muž zodpovědný za výkony a výsledky opětovného domácího šampiona, jenž opět natáhl vlastní rekord v neporazitelnosti. "Proti Plzni jsme si splnili druhý úkol z pěti, které jsme si dali. Člověk si myslí, že je celou sezonu pod tlakem z výsledku, pak má titul, a zase je tady věc s rekordem. Máme třicet kol bez porážky, tak to už chceme dotáhnout. Záleží, jak budeme úspěšní v semifinále poháru, pak hned jedeme do Olomouce. Venkovní zápasy jsou nevyzpytatelné. Sezona byla svým způsobem unikátní, tak by bylo dobré to dotáhnout do konce. Ale hráči jsou samozřejmě přetížení, odjedou snad den po konci ligy na kemp před Euro, pak se hned vrací a je zase liga a kvalifikace do LM. Hráči jako Honza Bořil jsou, kromě deseti dní v zimě, v zápřahu deset měsíců v kuse. Někteří hráči se vrací z marodky, uvidíme, jako to bude dál, budu na to ale hodně apelovat a snad to dotáhneme."

A co pohyb v kádru? Očekávají se totiž nákupy doma i v zahraničí a také prodeje ven za nemalé peníze. "Apeloval jsem na to, abychom v zimě nikoho neprodali. Vím tak, že v létě budeme nucení udržovat rozpočet prodejem, musíme si vydělat na přestupy. Vždy jsme měli štěstí, že někdo tým táhne, a ostatní se dopracovávají k tomu, aby to převzali. Lukáš Provod je dneska neuvěřitelný lídr, ale vyprofilovával se k tomu delší dobu. Je otázka, jak dlouho se nám něco takového bude dařil, tým se opírá o tyhle hráče, ostatní postupně dorůstají do svých rolí. Když prodáme hráče za 20 milionů euro, je pro nás obrovský nákup někoho za 1,5 mil euro jako náhradu. Je to pro nás nějaké snížení kvality, než do toho ten nový hráč doroste. Je to o tom, jak se nám bude dařit přivádět kvalitní hráče, a kolik těch rozdílových bude odcházet. Ideální je přijít o jednoho top hráče za sezonu, maximálně po půl roce. Je to ale i o doplňování týmu, v létě nesmíme usnout na vavřínech a myslet si, že jsme nejlepší, bude to zase o těchto výzvách. Máme vyhlídnuté hráče v zahraničí, jednoho ve Skandinávii, dalšího v Holandsku a Rakousku. Otázka je, jestli se nám podaří přivést jednoho, dva nebo všechny, podle toho, jaký bude rozpočet. My si ty hráče musíme navíc postupně připravit, ne jako u Alexe, kterého jsme hodili do vody. Vyhlédnutého máme i mladého brankáře v Česku a jednoho teenagera v lize. Je to celkově složité téma, k nějakému odchodu asi dojde, slíbili jsme to. Na české poměry je to logický proces, jde ale o to, aby to nebylo masivní,“ upozornil na slavia.cz někdejší trenér Žižkova a Liberce, jehož tým má před sebou středeční semifinále poháru se Spartou.

Už tak dva, tři roky jsem si moc neodpočinul, přiznal jinak šťastný držitel čtyř titulů Bořil

Zdroj: slavia.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.