Expert Komňacký: Nad celou ligou má Slavia kilometr náskok. Moc bych se divil, kdyby finále dopadlo jinak než derby na Letné

Expert Komňacký: Nad celou ligou má Slavia kilometr náskok. Moc bych se divil, kdyby finále dopadlo jinak než derby na Letné
ROZHOVOR

Jako ve snu si musí v posledních dnech připadat fanoušci rozjeté Slavie. Nejdřív definitivní potvrzení titulu, pak demolice Plzně v poměru 5:1. A ve středu další skvělý triumf, tentokrát v semifinále MOL Cupu na hřišti nenáviděné Sparty. Svěřenci Jindřicha Trpišovského tam zvítězili hladce 3:0, což samozřejmě neušlo pozornosti velezkušeného trenéra Františka Komňackého. 

Jak se vám ten zápas líbil?
Byl bych radši, kdyby to bylo vyrovnanější. Kdyby zápas rozhodlo nastavení či penalty. Nebo kdyby aspoň Sparta kladla větší odpor. Prohrát doma 0:3 však svědčí o tom, že jste nepodali výkon, který by vás opravňoval uspět. Byl jsem trochu zklamaný z toho, jak jednoznačný průběh to mělo.

Vypovídal ten výsledek o tom, co se dělo na hřišti?
V podstatě ano. Byť i Sparta si vytvořila pár šancí, ze kterých mohla skórovat. Pořád jsem však cítil, že je to Slavia, kdo má zápas plně pod kontrolou. Když se navíc dostala do vedení 2:0, o vítězi nebylo pochyb. Přitom těch úvodních 20 minut hrála Sparta zodpovědně a Slavii do šancí moc nepouštěla. Během pěti nebo šesti minut pak ale Slavia dvakrát udeřila a zápas se tím zlomil.

Jak moc Spartu ovlivnil závěr první půle, v němž měla několik slušných příležitostí, jenže žádnou neproměnila?
Je to o kvalitě. Oba týmy si dokázaly vypracovat šance, ale zužitkovat je uměla jen Slavia. Tyhle zápasy se rozhodují v šestnáctkách. A když tam nejste náležitě přesní nebo důrazní, tak vás za to soupeř potrestá. Hlavně Juliš tam měl na konci první půle šanci, kterou nejlepší střelec týmu zkrátka musí proměnit. Jenže to nezvládl. Celkově ta kvalita, a to v útočné i obranné fázi, byla na straně Slavie. Proto zcela zaslouženě vyhrála.

Tři derby „S“ v této sezoně, tři výhry Slavie a skóre 8:0. Svědčí to o tom, jak moc mají sešívaní nad svým rivalem momentálně navrch?
Ano, ale nejen nad ním, nýbrž i nad všemi ostatními v lize. Je jedno, jestli jde o Spartu, Plzeň nebo třeba Jablonec. I když některé týmy dokáží se Slavií sehrát aspoň trochu vyrovnanou partii, tak celkově na ni prostě nikdo nestačí. Ten rozdíl v sebevědomí i herní kvalitě je tam přímo obrovský. Nad celou ligou má Slavia kilometr náskok. Navíc má výhodu i v tom, že disponuje hodně širokým kádrem. Je v situaci, kdy nechá klidně odpočívat Lukáše Provoda a na její hře to stejně není vůbec znát.

Věříte tomu, že se v příštím ročníku už někomu podaří Slavii víc přiblížit?
To záleží na tom, co s kádrem Slavie udělá letní pauza. Ono když před vámi bude někdo šustit eurama, tak ať si každý říká cokoliv, tomuhle podlehne téměř každý manažer. A ani by to nebylo seriózní, kdyby třeba Ondru Koláře někdo držel v týmu na sílu. Myslím, že úmysl dostat se do ještě většího klubu tam musí mít víc hráčů. Slavia má však kromě jiného i výborný skauting a jistě dovede do kádru přivést další dva nebo tři hodně kvalitní fotbalisty. A to ať už z naší ligy nebo klidně z ciziny. I proto si myslím, že sesadit ji z trůnu bude i za rok hodně složité. Dokonce mám pocit, že to bude skoro nemožné. Na druhou stranu, na Spartě i v Plzni si jsou té situace velmi dobře vědomi. I tyto kluby musejí mít jasno v tom, že pokud výrazně neposílí, tak jen stěží bude průběh příští sezony jiný než ten letošní.

Co trenér Jindřich Trpišovský? Zůstane podle vás ještě koučem Slavie, nebo už v létě vyrazí za životní výzvou?
Uvidíme, jestli dostane nějakou nabídku z opravdu top klubu. Já bych mu to hrozně přál. Ale to se bavíme o klubu, který patří do jedné z pěti nejlepších lig Evropy a pravidelně hraje ve skupinové fázi Ligy mistrů. Myslím, že právě tam má Jindra velmi dobře nakročeno. Další věc pak je, jak moc po tom on sám touží a jak dobře je jazykově vybavený. Tohle já samozřejmě nevím, ale pokládám to za velice podstatné. Když chcete na hráče dobře působit, musíte s nimi umět skvěle komunikovat. O fotbale i o jiných věcech. Pokud tohle Jindra dokáže i v cizím jazyce, tak určitě může trénovat nějaký velký evropský klub. Z Česka by byl vůbec první, komu by se to povedlo. Naše trenérská škola by takový úspěch už velmi potřebovala. Navíc Jindrův potenciál je obrovský. Ve Slavii dlouhodobě dokazuje, že má schopnost dělat z lehce nadprůměrných fotbalistů hráče, o které pak stojí přední celky Evropy.

Vidíte v České republice někoho, kdo by Trpišovského mohl ve Slavii výhledově nahradit?
O tomhle jsem nikdy nepřemýšlel. Ale určitě tu máme řadu šikovných mladých trenérů, a to i z řady bývalých skvělých hráčů. Někteří z nich by určitě byli schopní vést český ligový mančaft na té nejvyšší úrovni. Vím, že se mluvilo o Martinu Svědíkovi, já osobně znám Jožku Webera. Ale jsou tam i další zajímavá jména jako třeba Jirka Jarošík. Z těchto mladých ambiciózních kluků by jistě mohl vyskočit někdo, kdo by to jednou mohl převzít. Ale je to samozřejmě hlavně o přání majitelů klubu. To oni musí být ti, kdo tomu mladému trenérovi dají v ten správný moment šanci.

Ve finále českého se poháru se Slavia v Plzni utká s Viktorií. Jak to podle vás dopadne?

Velmi bych se divil, kdyby nějak jinak než to derby na Spartě. Slavia se na ten zápas maximálně připraví, všechno bude ladit už jen na to finále. Naopak Viktoria musí své síly rozložit i na ligu, navíc nemá tak široký kádr jako její soupeř. Proto i v Plzni bude Slavia jednoznačným favoritem.

VRBA: NĚKTERÉ VĚCI SE BUDOU MUSET ZMĚNIT. BUDEME SE CHTÍT POOHLÉDNOUT PO TYPOLOGII HRÁČŮ, KTERÉ SPARTA NEMÁ