Křetínského Sparta zakazuje vstup redaktorům Křetínského Sportu. Vrchol zmaru na hřišti i v kancelářích

Křetínského Sparta zakazuje vstup redaktorům Křetínského Sportu. Vrchol zmaru na hřišti i v kancelářích
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Tři zápasy, nula bodů, skóre 0:8. To je bilance Sparty po utkáních se Slavií v sezoně 2020/2021. Čtrnáct utkání, šest bodíků za remízy, ani jedna výhra, skóre 9:28, to je letenský „derby-audit“ za posledních pět sezon. Středeční pohárové semifinále pražských (0:3) nevybočilo z normálu poslední pětiletky.  Slávisté by současnou Spartu nejspíš porazili, i kdyby k duelu s ní nastoupili po mistrovských oslavách přímo z baru (pokud by tedy byly otevřené).

„Jestliže chceme jít cestou Slavie, musí se na Letné něco změnit,“ řekl po středeční prohře trenér Sparty významně Pavel Vrba. Co tím chtěl veřejnosti sdělit? Že chce mít na Letné takové pravomoci jako kolega Jindřich Trpišovský v Edenu? Že chce, aby mu „do toho“, třeba i do přestupové politiky, tolik nemluvili sportovní ředitel Tomáš Rosický, generální ředitel František Čupr či dokonce majitel klubu Daniel Křetínský? 

Kauza Plavšič jako přičína „zaracha“?

Jeden velmi příznačný moment, který charakterizuje letenské zoufalství na hřišti i v kancelářích. Jak oznámil ještě před středečním derby Lukáš Tomek, šéfredaktor deníku Sport (patřícímu Danielu Křetínskému), Sparta (patřící rovněž Danielu Křetínskému) bez udání relevantních důvodů odmítla udělit na zápas Sparty se Slavií akreditaci, tedy vstup na stadion redaktorům listu Sportu Jana Vackovi a Jana Podroužkovi. Přestože oba dva dlouhodobě o pražských „S“ píší. Za tímto verdiktem měli prý stát Čupr s Rosickým. 

Skutečný důvod? Údajně ten, že si tito dva redaktoři si (na základě čtyř svých zdrojů) dovolili napsat, že by srbský sparťanský záložník Srdan Plavšič měl po sezoně přestoupit ze Sparty do Slavie.  Letenské vedení „velkoryse“ nabídlo akreditace jiným redaktorům Sportu, což šéfredaktor Tomek tentokrát správně odmítl. Stejně jako trenér si už asi nechtěl nechat do své sestavy mluvit. Zvlášť když podle našich dřívějších informací z redakce k některým podobně vynuceným změnám, třeba kdo o kterém klubu bude psát, údajně mělo už v minulosti docházet. 

Tohle by bylo samozřejmě na okamžitou reakci českého Klubu sportovních novinářů, stejně jako na podporu kolegů z jiných redakcí, případně na široký novinářský bojkot příštího domácího zápasu Sparty.

Zažaluje majitel Sparty vydavatele Sportu?

Problém je v tom, že v tomto případě šlo o pracovníky jednoho „holdingu“ či podnikatelského „impéria“.  Vypadá to tedy trochu jako „oddílový“ trest.  Jako kdyby premiér Andrej Babiš nepustil na vládní tiskovku dva redaktory Mladé Fronty Dnes. Nebo kdyby vedení Penamu zakázalo při prezentaci známé toastovací linky účast novinářům z Lidových novin. 

A když Plavšič do Slavie 1. července opravdu přestoupí, tak se stane co? Omluví se vedení Sparty „zlobivým “ redaktorům? Odškodní je celosezonní permanentkou pro jejich rodinu?  Pozve je na slavnostní večeři s majitelem klubu, nebo se budou moci projet na oblíbeném koni jeho partnerky? Anebo naopak dostanou ještě větší trest za to, že celou přestupovou akci rozjeli?   

Tomuto absurdnímu případu chybí jedině. Aby majitel Sparty zažaloval vydavatele Sportu tak, jako to udělal vicepremiér Jan Hamáček v případě vydavatele Seznamu Zprávy. 

Tomu říkám kádrová politika. Jako kdyby se na Letnou vrátil duch  předlistopadového předsedy Sparty Jana Oberhela, o němž se vypraví již legendární historka, kdy měl mj. údajně prohlásit. „Soudruzi, já jsem členem Městského výboru Komunistické strany Československa, a proto každý útok na Spartu budu považovat za útoku na stranu.“

Rasismus tu opravdu asi nikomu nevadí

Jinak ještě jedna věc ke středečnímu derby. Celý měsíc se tu po případu „Kamara vs. Küdela“ diskutuje o tom, že Češi přeci nejsou žádní rasisti. Pak pustí na Letné na derby pár stovek lidí a co neslyšíte celou dobu? „Jude – Slavie!“ A dokonce nějaké to bučení při nástupu slávistických hráčů tmavé pleti na hřiště. Nikoho to ale příliš nevzrušuje. 

Vybraní rasisté na stadion mohou, někteří redaktoři za trest ne. Pavel Vrba má velkou pravdu. Na Letné se toho musí dost změnit.

Expert Komňacký: Nad celou ligou má Slavia kilometr náskok. Moc bych se divil, kdyby finále dopadlo jinak než derby na Letné

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.