Milan Luhový o Spartě: Že Rosický jezdil celý život ve ferrari, ještě neznamená, že ho umí spravovat a řídit!

Milan Luhový o Spartě: Že Rosický jezdil celý život ve ferrari, ještě neznamená, že ho umí spravovat a řídit!
ROZHOVOR

Pod palbou tvrdé kritiky ze všech možných stran se ocitla Sparta, která po blamáži v semifinále se Slavií ukončila letošní pouť českým pohárem a v lize se jí začíná vzdalovat i klíčové druhé místo. Hlavně se však potvrdilo, že od svého rivala z Edenu je stále na hony vzdálená. Jak z toho ven a co změnit na přestupové strategii Letenských, nám nastínil sám bývalý skvělý hráč a v současnosti vyhledávaný fotbalový odborník a glosátor Milan Luhový. 

Tři derby „S“ v této sezoně a tři jasné výhry Slavie s celkovým skóre 8:0. Vypovídá to o tom, jak propastný rozdíl mezi oběma týmy momentálně je?
Není to nic překvapivého. Slavia se za poslední roky dostala na určitou úroveň a ve své výkonnosti už má jen malinkaté výkyvy. Navíc jí hrozně pomáhá ta praktická zkušenost, kterou nabírá v těžkých zápasech evropských pohárů. A i když to někteří trenéři stále trochu podceňují, tak obrovskou roli hraje i fyzická připravenost hráčů. Opakovaně tvrdím, že právě tohle jen ten nejdůležitější předpoklad pro zvyšování výkonnosti týmu. Proto si slávisté tak věří a nabíhají i do prostorů, kam se soupeř ani neodváží. A jestli to někoho překvapuje, tak jen proto, že nezná tu skutečnou kvalitu Slavie a to, čím si během posledních čtyř let prošla. 

Dá se ta fyzická stránka u hráčů natrénovat, nebo musíte přivádět do mužstva ty fotbalisty, kteří k tomu mají jednoduše vlohy?
Z velké části to natrénovat můžete, i když asi ne u někoho, jako je třeba Ondřej Čelůstka… Určitě je ale dobré si vybírat hráče, kteří mají pro rychlý fotbal dispozice. A není to jen o běhání, nýbrž i rekonvalescenci a základních znalostech toho, jak tu fyzičku co nejlépe získat. Ale nechtěl bych to banalizovat v tom smyslu, že jsou slávisté tak dobří jenom kvůli fyzičce. Je to hodně i o trenéru Trpišovském, který zjevně drží přátelskou atmosféru v kabině. Přitom to není vůbec nic jednoduchého. Sejde se vám tam 25 kluků různých charakterově i původem a vy je musíte vyladit ve fungující kolektiv. A to takovým způsobem, aby ti, co zrovna nehrají, nevytvářeli až příliš velké dusno. Ve Slavii tohle zvládli na jedničku a i v tom mají před ostatními náskok.

V jakých dalších věcech Sparta za Slavií zaostává?
Sparta zaostává za Slavií především proto, že v minulosti udělala strašně moc hloupostí. A to i těch těžko představitelných. Jen si vemte její poslední tři velké nákupy, tedy Bořka Dočkala, Ondru Čelůstku a Ladislava Krejčího staršího. Sparta o nich mluvila jako o mužích, kteří jí vrátí tituly a na kterých bude stát budoucnost. Jak ale chcete postavit budoucnost na někom, kdo ji předtím sám pro sebe vybudovat nedokázal? Když by byli tak dobří, zůstali by přece ještě v cizině a jejich agenti by jim nehledali práci tady v Česku. Jenže právě tady se asi zase cítí komfortně a navíc zde ještě mohou uplatňovat své hvězdné manýry. Bohužel jejich výkonnost je ale spíše podprůměrná. A právě na nich chce Sparta postavit svou hru? Možná vážně nastal čas, aby už konečně přestala uspokojovat přání některých agentů, kteří tyhle kluky zkrátka potřebují někde uskladnit a Sparta jim za to bude ještě platit.

Za přestupovou politiku klubu je zodpovědný sportovní manažer Tomáš Rosický. Souhlasíte s Tomášem Řepkou, že by měl svou funkci opustit?
Rosický je mladý chlapec, který si svůj život ještě neprožil. A to je jeho handicap. Člověk s většími životními i profesními zkušenostmi by se takových nákupů nedopustil. Navíc co si budeme povídat, zrovna ti tři kluci, které jsem jmenoval, ve Spartě jistě nehrají za pár korun. Jsem přesvědčen o tom, že by Sparta mohla získat mnohem lepší a za jiné peníze. Navíc charakterové vlastnosti fotbalistů, které se vrátí jako velké hvězdy a pak nehrají, vytvářejí to největší pnutí v týmu. To je další problém. Rosický byl do té funkce postaven, aniž by opravdu absolvoval proces životního dospívání, což tato pozice přitom tolik potřebuje. Myslím, že třeba právě Slavia klade větší důraz na to, jak by případná posila zapadla do jejího kolektivu. Trpišovský má asi v tomhle o něco lepší odhad než Rosický, který ani nemá z čeho čerpat. Vždyť si tím ještě nikdy neprošel. To, že jezdil ve ferrari, ještě neznamená, že ho umí spravovat a řídit. Člověk se ostatně učí hlavně tím, když řeší problémy. Čelit jim vás posílí ze všeho nejvíc. Jenže co Rosický musel za svůj život řešit opravdu složitého? De facto nic. A právě on má nyní čelit situacím, v nichž je třeba se správně rozhodnout? A na základě čeho, když to nikdy dělat nemusel?!

Měl by mít tedy k ruce opět někoho, jako je třeba Zdeněk Ščasný, jenž tu funkci zastával před ním?
Ježíšmarjá, tak Zdeňka určitě ne. To je hodně impulzivní a konfliktní člověk, který by tomu vůbec nepomohl. Ale něco vám řeknu. Mám zprávy o tom, jak funkcionáři sedící ve sparťanském VIPU komentují zápasy v tom smyslu, že už nevědí, co s tím mají dělat. Jenže oni nechápou, že takto to říkat nikdy nemůžou, navíc když tu jejich zoufalost ještě vidí další lidé. Druhá věc pak je, že mi na Spartě úplně chybí zpětná vazba. Aby někdo seshora přišel a řekl, takhle to už nedělejte, protože to přináší to, to a to. Spíš mám pocit, že tam každý něco řídí a ti ostatní se mu do toho raději moc nepletou. Jen ho pak mezi sebou kritizují, že oni to přece dávno říkali… Během toho schvalovacího procesu k dané věci vám tam ale opačný názor otevřeně asi nikdo neřekne. A to je samozřejmě chyba.

Vy sám jste chválil příchod Pavla Vrby do Sparty. Měl by teď on být tím, kdo bude mít hlavní slovo v přestupech?
Pořád si myslím, že pro Spartu je Vrba skvělou volbou. A že pod ním půjde nahoru. Když ale vidím ty chyby, kterých se tam hráči dopouštějí, tak asi i on musí hodně nadávat. Tak jako tak bych ale žádnému trenérovi nedal tu moc ve stylu, kup si koho chceš. Vždycky tam musí být někdo, kdo to bude vidět komplexněji. A kdo s trenérem bude třeba souhlasit, ale zároveň ho upozorní na všechna rizika, která daný přestup obnáší. Zrovna tohle ve Spartě moc nevidím. Trenér Vrba ale nejlépe ze všech ví, že bude potřebovat tak dva nebo tři nové hráče. Jenže pokud chce Sparta mančaft vhodně doplnit, tak musí někdo pryč. A udat některé fotbalisty nebude nic jednoduchého. I tak si ale myslím, že Sparta bude za rok pod Vrbou mnohem výš, než je teď. Jen musí zvládnout tu obměnu v kabině.

Zmínil jste dvě nebo tři posily, což mě trochu překvapilo. Nemělo by jich být přece jen trochu víc?
Podle mě by dva nebo tři noví kluci mohli stačit. Když se na to podívám blíž, tak levou stranu mají na Spartě celkem pořešenou, určitě lépe než tu pravou. Problém však vidím hlavně ve středu pole, kde Sparta kromě jiného potřebuje nového stopera k Martinu Vitíkovi. To je dobrý mladý hráč, ale když by měl k sobě někoho, jako je třeba Ondra Kúdela, tak fotbalově roste mnohem rychleji. Jenže to není možné, když ti zkušení, na kterých to má stát, vás fotbalově netáhnou. Což je přesně věc, kterou si teď prochází Sparta. I tak bych ale během jednoho přestupového období do týmu nikdy nebral víc než tři nové hráče.

Mluví se o tom, že by kádr Sparty mohli v létě vyztužit třeba Michael Krmenčík nebo Patrik Hrošovský. Byli by posilami dle vašeho gusta?
Nebyli. To už jsme zas u toho, že by se měli vracet hráči, kteří se nedokázali prosadit v zahraničí. Aspoň ne tak, aby jim tam agenti našli lepší práci než tady. Přece když jsem fakt dobrý a ještě v tom nejlepším fotbalovém věku, tak proč bych se chtěl vracet do české ligy? Proč bych se dobrovolně vracel na tu nižší úroveň? Nebo je to o tom, že tak dobrý zase nejsem? Právě hráči, kteří se vraceli z ciziny do Sparty a ani v ní se pak neuplatnili, jsou ten největší problém. Tohle bych já určitě nedělal.

Takže by se Sparta měla opět soustředit hlavně na získání českých talentovaných fotbalistů, kteří v posledních letech odcházejí hlavně do Slavie?
Přesně tak. To je podle mě ta správná cesta. Stejně jako ve skautingu a detailních informacích, co mi který hráč může vlastně přinést. A ne slepě věřit doporučením od některých agentů, které nejvíc ze všeho zajímá jen jejich vlastní peněženka. Podívejte se na Slavii. Když se do Čech vracel Jaromír Zmrhal, tak ona po něm nesáhla. A asi věděla proč. Dnešní fotbal není o sentimentu. A proč si do týmu brát hráče, který měl problém se pořádně prosadit už u vás a nedokázal to ani v cizině? Jen proto, že s vámi kdysi něco vyhrál? To snad ne. A až tohle pochopí i Sparta, tak udělá velký krok kupředu.