Glosa Honzy Rajnocha: Guľův konec? Chyběla mi chemie i lídři. Bílek je dobrá náhrada. Plavšiče už vidím ve Slavii

Glosa Honzy Rajnocha: Guľův konec? Chyběla mi chemie i lídři. Bílek je dobrá náhrada. Plavšiče už vidím ve Slavii
GLOSA

Velký hřích, který nemá omluvy. Domácí remíza s Příbramí 3:3 stála místo trenéra Plzně Adriána Guľu. Tým, který chce do pohárové Evropy, si nic podobného nemůže dovolit, takže chápu, že se vedení rozhodlo konat. Chyběla chemie, která mi tam scházela už od začátku. A nevěřím, že by se to mohlo ještě změnit. Mezi realizačním týmem a hráči byla zkrátka propast. Rezonuje i téma sparťana Plavšiče. Pro utkání s Baníkem byl jen na tribuně a já bych se vůbec nedivil, když by se v létě opravdu stal hráčem Slavie. 

Trenér Guľa přicházel do Plzně s ohromnými plány. Do Viktorky přinesl obrovskou profesionalitu i moderní technologie a chtěl se rovnat evropským týmům v tréninkových i zápasových věcech. Hráči dostávali videa ihned po tréninku, vše se do detailu rozebíralo. Ale necítil jsem z týmu psychickou sílu. Dlouhodobě mi v Plzni chybí lídr, jako byl třeba dřív Pavel Horváth, který všemu velel na hřišti i při oslavách. Na Plzeň se hezky koukalo, ale hra byla strojová, nikoliv účelná, a hlavně nepřinášela očekávané výsledky. 

Trenér měl svoji vizi a té se držel za všech okolností. Velkou roli sehrálo plzeňské vystoupení v pohárech. Hloupé góly v posledních minutách a konec v předkole Ligy mistrů i Evropské lize. Možná chyběla jen trocha štěstí, ale na mě prostě Plzeň působila nemastným a neslaným dojmem. I Slavii se občas stane, že v zápase prohrává, jenže ta svou rychlou a moderní hrou jde štěstí důrazně naproti a většinou tři body získá stejně. Naopak Plzeň dostane čtyři góly od Slovácka a tři od Příbrami...

Hodit celý neúspěch pouze na trenéra by však vůči němu nebylo fér. Hodně dobrých věcí v klubu nastartoval a ty pojedou dál, jen tam příchodem Horviho dostane profesionalita lidštější tvář. Ostatně prostoru dostal Guľa dost. Ovšem faktem je i to, že v týmu nebylo zdaleka tolik vítězných typů jako dřív. Mužstvo prochází obměnou kádru. S názorem, že Plzeň sráželi chybějící diváci, nemůžu souhlasit. I teď se ozývalo Guľa ven. Kdyby fanoušci na stadionu byli v normálním počtu, možná by změna přišla ještě dřív. Přichází Michal Bílek s Pavlem Horváthem, kteří umějí získat kabinu, a to vidím jako ohromné plus. 

Pikantní bude hned Bílkova premiéra ve středu proti Spartě, za kterou léta hrál. Proti němu bude stát symbol plzeňských úspěchů Pavel Vrba. Jsem přesvědčený, že Bílek v krátkém čase dokáže změnit klima v kabině, tým pořádně namotivovat a dodat mu klid. Pro Spartu je zápas klíčem k dalšímu boji o druhé místo, a tak se fanoušci mají na co těšit. 

Na Letné se vyhrotila situace kolem Plavšiče. Přechod mezi Spartou a Slavií je ostatně vždycky nesmírně ožehavé téma. Přestupy mezi největšími rivaly ovšem probíhají všude ve světe. Vždyť vzpomeňme na přestup Luise Figa z Barcelony do Realu Madridu. Fotbal je pro hráče především práce a i takovéto transfery to dokumentují.

Už je každopádně aspoň jasné, že ve Spartě Plavšič pokračovat nebude. Zároveň však tvrdil, že ve Slavii nic nepodepsal. Na to trenér reagoval, že by měl hráč říct, jak to je a co chce. Celá tato komunikace mi přišla dost nešťastná a ze strany Sparty nezvládnutá. A velmi by mě překvapilo, kdyby Plavšič od léta oblékal jiný dres než ten Slavie.

Koneckonců, podle pravidel může hráč v posledním půl roce smlouvy jednat i podepsat kdekoliv, což podle všeho také dělal. Na to má absolutní právo, ale zároveň pochybuji, že by o jednáních či nově podepsané smlouvě mohl on sám mluvit. To je v režii klubů. Samozřejmě to, co se momentálně okolo Plavšiče děje, mu nepřidá v očích fanoušků, ať už bude od léta hrát kdekoliv. 

Pokud skutečně skončí ve Slavii, o čemž já sám nepochybuji, přišlo by mi jako super gesto věnovat svůj poslední plat na mládež nebo charitu. Tím by své angažmá ukončil naprosto důstojně a ještě by mu plno lidí zatleskalo… Ale to už je jen na něm.

Plzeňské zemětřesení. Příchod Bílka na pozici Guľy znamená otočení směru i sázku na jistotu

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.