Plzeňské zemětřesení. Příchod Bílka na pozici Guľy znamená otočení směru i sázku na jistotu

Plzeňské zemětřesení. Příchod Bílka na pozici Guľy znamená otočení směru i sázku na jistotu
GLOSA

Necelý rok a půl. Tak dlouho vydržel slovenský stratég Adrian Guľa na lavičce Viktorie Plzeň, než ho v pondělí nahradil ostřílený Michal Bílek. Vzhledem k výsledkům i předváděné hře se podobný vývoj dal očekávat. Jakou stopu rodák z Nováků na západě Čech zanechal a co lze vyčíst z toho, že ho na lavičce nahradil právě bývalý kouč Sparty?

Předně je třeba říct, že jen málokterý kouč osvěžil za poslední roky českou fotbalovou scénu způsobem, kterým se to povedlo právě Guľovi. A zdaleka nejde pouze o to, jak fantastický úvod výsledkově měl. Jeho zaujetí detaily, přirozená láska k fotbalu i profesionální vystupování působily jako živá voda. A to zvlášť ve Viktorii, kam přišel po Pavlu Vrbovi. Veleúspěšném kouči, který však v závěrečné fázi své plzeňské mise působil dojmem, že ho trénování snad ani nebaví.

To z Guľy sálal pravý opak. Svým zapálením pro věc navíc ihned nakazil i ostatní včetně sportovního ředitele, dnes i majitele klubu Adolfa Šádka. Také proto si k němu náročný boss vytvořil vztah jako k málokomu předtím. Také proto nad ním dlouho držel ochrannou ruku a do jeho vize napumpoval miliony za vylepšení tréninkového centra nebo tolik omílané drony, které snímaly každý trénink. Jenže investované miliony chtěl od trenéra zpátky. A to v podobě úspěchu v evropských pohárech, od kterých Viktorii dělilo na podzim doslova jen pár vteřin.

Troufám si tvrdit, že kdyby Plzeň závěr klíčového střetnutí v nizozemském Alkmaaru tenkrát zvládla, Guľa by Limberského a spol. vedl dál. To je ale kdyby, na které se nehraje ve fotbale ani v životě. A byť Guľovi sťala hlavu nečekaná remíza 3:3 s Příbramí, myslím, že osudnější pro něj byly jiné dva zápasy. Nejprve remíza 1:1 v domácím utkání s Jabloncem a pak debakl 1:5 na hřišti Slavie. V ostré konfrontaci s týmy, které nabídly tu opravdovou prověrku plzeňské síly, totiž byla Viktoria jasně horším mužstvem na hřišti.

Ve středu bude dalším testem její reálné síly Sparta, proti které už však povede Viktorii Michal Bílek. Tedy paradoxně muž, jenž svou největší slávu zažil v táboře soupeře. Ale také člověk, jehož fotbalové smyšlení je v mnohém jiném než to Guľovo. Otázku, který z nich se do Viktorie hodí víc, zodpoví až čas. V tuto chvíli se však situace jeví tak, že fotbalového básníka nahradil zkušenostmi ošlehaný praktik, jehož prioritou byly vždycky výsledky. Až potom předváděná hra jako taková.

A přesně to je koneckonců něco, co teď Plzeň potřebuje především. Navíc tím Šádek vyslal týmu jasný vzkaz, že tuto sezonu ještě rozhodně nebalí. Vzhledem ke složité ekonomické situaci klubu vlastně ani nemůže. Zda bude Bílkovo povolání na tak nezbytnou účast v pohárech stačit nebo ne, teď nedokáže nikdo říct. Jisté ale je, že v létě přijdou na přetřes samotní hráči. A ani je Šádek šetřit zrovna nebude…. 

Dalším vyhozeným trenérem je zlínský Páník. Které další týmy měnily trenéra během sezony?

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.