Už se nesmíme na nic ohlížet a všechno zvládat za tři body, burcuje Pilík. Pokračoval by v Příbrami i po pádu níž?

Už se nesmíme na nic ohlížet a všechno zvládat za tři body, burcuje Pilík. Pokračoval by v Příbrami i po pádu níž?
ROZHOVOR

Už nemají kam couvnout. Fotbalisté Příbrami jsou tři kola před koncem ligy v kritické situaci, když na poslední nesestupové místo, které drží Teplice, ztrácejí pět bodů. Jsou tak v pozici pacienta dýchajícího už jen na přístrojích. Dokud je však nikdo neodpojí, jako se to stalo minulý víkend Opavě, tak budou žít dál. Ke zvýšení svých šancí však nutně potřebují zdolat o víkendu Jablonec. Tedy tým, který vyhrál šest z posledních sedmi kol. Jak to před utkáním vidí jeden z nejzkušenějších členů kádru, ostřílený Tomáš Pilík? 

Jaká je v mužstvu nálada před nejdůležitější částí sezony?
Myslím, že dobrá. Aspoň venku jsme v poslední době měli celkem dobré výsledky. Už se ale nesmíme na nic ohlížet a všechno zvládat za tři body. A to už teď v sobotu s Jabloncem.

Souhlasíte s názorem svého šéfa Jaroslava Starky, že pořád ještě dýcháte, byť už pouze brčkem?
Jasně. Dokud máme nějakou šanci, musíme o to zabojovat. Nyní nás čekají dva zápasy doma (s Jabloncem a Pardubicemi), kde se nám předtím tolik nedařilo. Ale musíme to už konečně zlomit. V posledním kole hrajeme v Teplicích a potřebujeme, aby od nás byly v tu chvíli maximálně na dva body.

Čím to je, že se vám v tomto ročníku daří spíše venku než doma?
To je těžká otázka. Zvlášť když v předešlých sezonách to bylo spíš naopak. Venku nám to ale více sedí možná proto, že tam musí hrát soupeř a my můžeme trpělivě čekat na nějaké brejky. Když jsme ale v roli domácích a máme tvořit hru, je pravda, že nám to moc nejde.

Jak moc vás povzbudila poslední remíza 3:3 v Plzni, kde jste si dokázali, že můžete hrát s kýmkoliv?
Určitě jsme ten bod brali všemi deseti. Sice jsme tam vedli už 2:0, ale pak jsme dostali gól snad v páté minutě nastavení první půle, což samozřejmě zamrzí. Nakonec jsme byli rádi za remízu, která pro nás ještě může mít cenu zlata. Jen ji teď musíme potvrdit vítězstvím na domácím hřišti.

Tam vás čeká silný Jablonec, kde jste sám působil. Jak náročný souboj očekáváte?
Když vidím formu Jablonce, je jasné, že nic lehkého to nebude. Ale to jsme si říkali i před Plzní a nakonec jsme odtamtud přivezli aspoň bod. Jablonec každopádně hraje o druhé místo a je jasné, že sem přijede s cílem zvítězit. My ale nedáme kůži lacino. Potřebujeme nutně vyhrát a já doufám, že se štěstí převrátí na naši stranu. Jak jsem říkal už v úvodu, nesmíme se již na nic ohlížet a jít si za třemi body.

Co vlastně říkáte na to, jaké výkony Jablonec momentálně předvádí?
Že jsou takhle vysoko, jsem určitě ani já sám neočekával. Klobouk dolů před nimi. Že jsou na tom ale dobře i herně, mě už tolik nepřekvapuje. I když z Jablonce odchází každoročně velké množství hráčů, dokáží si s tím poradit. Je tam dobrá parta i trenér Petr Rada, který chce hrát fotbal a kluky to baví. Po těch posledních zápasech jim navíc narostlo sebevědomí a na hřišti to je vidět. Vždyť Jablonec má aktuálně možná vůbec nejlepší formu v lize.

Na závěr sezony vás čekají Teplice. Pokud by to byl přímý souboj o záchranu, byla by to tečka za sezonou jako hrom...
Samozřejmě. Musíme do té doby udělat co nejvíce bodů a doufat, že v Teplicích tak bude ještě o o hrát. Chtěli bychom si to tam s nimi rozdat o vše. Pod trenérem Valachovičem jsme se navíc zvedli, takže nevidím důvod, proč bychom to tam nemohli zvládnout.

Co když to však se záchranou nakonec nevyjde a Příbram spadne o soutěž níž? Budete tam v takovém případě pokračovat i v příští sezoně?
V Příbrami mám platnou smlouvu na další sezonu a zatím se ke mně nedostaly žádné indicie, že bych se měl v létě někam stěhovat. I s rodinou jsme tady spokojení. Navíc už mám nějaké roky, takže o odchodu z klubu momentálně nepřemýšlím.

Neloučí se mi lehce, ale věřím, že tu po nás něco zůstane, říká Frťala po postupu s Hradcem a těší se na angažmá v Teplicích