Musí se ustálit kádr. I za cenu toho, že se budou hledat jiní hráči, tvrdí Švancara o Plzni. Nad Ondráškem by hůl určitě nelámal

Musí se ustálit kádr. I za cenu toho, že se budou hledat jiní hráči, tvrdí Švancara o Plzni. Nad Ondráškem by hůl určitě nelámal
ROZHOVOR

Spravit si chuť po porážce na Spartě. Ale hlavně urvat vítězství a posunout se v tabulce na dostřel dvou bodů ke čtvrtému Slovácku. To je dnešní hlavní cíl fotbalistů Plzně, které ve druhém jarním utkání povede staronový trenér Michal Bílek. Ale ani tentokrát ho nečeká nic jednoduchého, protože soupeřem mu v Ďolíčku bude překvapení ročníku z Pardubic. Přečtěte si, co si o tomto zápase i celkových změnách ve Viktorii myslí bývalý skvělý útočník Petr Švancara.

Šance na reparát. Přesně to je duel Plzně s Pardubicemi pro Michala Bílka, jemuž první zápas po návratu na západ Čech nevyšel. V ostře sledovaném souboji na Letné podlehl jeho tým Spartě 1:3. Víc než výsledek ale fanoušky Viktorie musel mrzet způsob, jakým se jejich mančaft prezentoval. Podle mnohých expertů to totiž byla možná nejdefenzivnější Plzeň za poslední roky.

„Musím říct, že ani mě hra Plzně moc neuspokojila. Měl jsem rád Viktorku v éře Pavla Vrby, ale líbily se mi i některé zápasy pod Adriánem Guľou. Tak uvidíme, jak to půjde Michalu Bílkovi. Na základě jednoho utkání ho samozřejmě nelze nijak hodnotit. Asi každý ovšem viděl, že na Spartě to ve středu byla defenzivnější Plzeň, než na kterou jsme byli všichni zvyklí. Směrem dopředu umí zahrát mnohem lépe,“ je si jistý Švancara, který značné zlepšení očekává už dnes proti Pardubicím.

„Určitě to bude daleko útočnější Viktorka než ve středu. To je jasné. Trenér Bílek asi bude chtít všem nastínit, jakým směrem by se hra Plzně měla ubírat v příští sezoně. Jsem fakt zvědavý, jak teď obstojí právě proti Pardubicím, které jsou pro mě jedním z nejpříjemnějších překvapení této sezony. Hrají v pohodě a produkují hodně ofenzivní fotbal, do pokutového území soupeře chodí klidně v pěti lidech. Skloubí se tam zkušenost s dravým mládím a pro Plzeň to bude vážně těžká zkouška,“ prorokuje brněnský patriot.Situace v tabulce však velí Plzni zvítězit. Na čtvrté Slovácko ztrácí v tuto chvíli pět bodů, od šestého Liberce ji dělí bod jeden. „Pro Plzeň je přeskočení Slovácka každopádně velká výzva. A byť bodově zaostává, určitě bych ji nepodceňoval. I v minulosti mě už ostatně mockrát dokázala překvapit. Slovácko je však v honbě za čtvrtou příčkou silný soupeř. Celou sezonu hraje opravdu slušně a až na tři prohry v řadě nemělo žádné větší výkyvy. Zaslouží si respekt. I Viktorka má však kvalitu na to, aby se o to ještě poprala,“ podotýká Švancara, který se zastal útočníka Zdeňka Ondráška.

Jeho gólostroj se ve druhé části sezony povážlivě zasekl, podle Švanciho však bude lépe.“I když jaro zatím Ondráškovi příliš nevychází, já bych ho rozhodně nezatracoval. Je to také o tom, že v utkání potřebuje od spoluhráčů určitý servis, který se mu ale zatím příliš nedostává. A i když je Beauguel v určitých aspektech hry šikovnější a umí si lépe pokrýt balon, tak bych nad Ondráškem hůl určitě nelámal. Minimálně je to hodně nadstandardní žolík, který může Beauguela vhodně doplňovat. Navíc si myslím, že i on sám cítí, že je Plzni za svůj příchod ještě trochu dlužen. A on je ten typ, co bude chtít klubu všechno vrátit,“ má jasno Švancara.

Jak to ale s Ondráškem bude dál, má v rukou hlavně majitel a generální manažer v jedné osobě Adolf Šádek. A ten se už samozřejmě dívá také po posilách. V médiích už proběhlo, že by v sítích Plzně mohli v létě uvíznout jablonecký Vladimir Jovovič, Antonín Vaníček z Bohemians nebo karvinský Tomáš Ostrák. „To všechno jsou dle mého hodně zajímavá jména. Šikovní kluci, kteří ve svých týmech jsou nebo byli hodně vidět. Navíc jsou dostatečně běhaví, což je jedna z nejdůležitějších věcí současného fotbalu. V rychlosti tak mohou zvládat tempo nahoru a dolů. Konkrétně Jovovič se mi líbí moc. Všichni tři by ale Plzni přinesli hlavně větší konkurenci, která je pro posun týmu klíčová,“ konstatuje bývalý skvělý útočník Brna či Slavie.

„Celkově si myslím, že se kádr Plzně musí přes léto trochu ustálit, aby výkony týmu v příští sezoně už byly mnohem lepší. A to i za cenu toho, že se budou hledat jiní hráči, jako se teď ostatně hledal nový trenér. A byť mě osobně konec Adriána Guľy nepřekvapil, lidsky mi ho bylo trochu líto. Navíc jsme kamarádi, hráli jsme spolu ve Viktorce Žižkov. Je to pracovitý kluk, který rozumí fotbalu, jen ho asi semlel tlak. . Pořád se to nechytlo. Nebyla tam žádná série, která by Plzeň vyšvihla víc nahoru.  Skončilo to výměnou trenéra, o pracovní nabídky však Guľa  nebude mít nouzi. Jen se bojím, že místo nějakého klubu z Česka teď po něm rychle sáhnou doma na Slovensku,“ uzavírá Švancara.