Tréninkový proces předčil veškerá má očekávání, říká Jugas o nové misi v Krakově a těší se na souboje s Pekhartem

Tréninkový proces předčil veškerá má očekávání, říká Jugas o nové misi v Krakově a těší se na souboje s Pekhartem
ROZHOVOR

Čeká ho první zahraniční angažmá. Devětadvacetiletý stoper Jakub Jugas si minulý týden plácl s šéfy Cracovie Krakow, aktuálně čtrnáctým týmem polské Ekstraklasy, který na něj udělal obrovský dojem. Odchází tam po vypršení čtyřleté smlouvy ve Slavii, přičemž tento ročník hostoval v dresu Liberce. Jak se těší na novou výzvu či to, až se utká s ostrostřelcem Tomášem Pekhartem?

Čím vás váš nový klub tak okouzlil?
Když má o vás zájem trenér i klub, je to ten nejlepší signál ze všech. Navíc jsou tam skvělé podmínky pro život i tréninkový proces, který dokonce předčil veškeré mé očekávání. Jsem tak vážně moc spokojený s touhle volbou.

Co přesně vám trenér řekl před vaším příchodem do týmu?
Hlavně mě ujistil, že mě vážně chce. Pak jsme probrali takové ty všeobecné fotbalové věci. Nastínil, co ode mě očekává i jak bude vypadat tréninková příprava na příští sezonu.

Nemrzí vás, že je polská nejvyšší soutěž v Česku stále trochu podceňovaná?
Bohužel je to tak. Asi je to tím, že se polským klubům příliš nedaří prosadit v evropských pohárech, zatímco třeba Slavia tam v posledních letech udělala skvělé výsledky. Nicméně si myslím, že když porovnám první ligu tam a tady, tak je ta polská o dost před námi. A to i díky krásným stadionům a celkovému zázemí pro fanoušky. Kvalita té soutěže jde navíc pořád nahoru. Určitě to beru tak, že je to pro mě krok dopředu.

Působí tam i několik českých hráčů a ještě nedávno také trenér Vítězslav Lavička. Mluvil jste s někým z nich?
To jednání bylo tak rychlé, že na to ani nebyl čas. Volal jsem si pouze s Michalem Frydrychem, s nímž jsem se spřátelil ve Slavii a který teď kope za Wislu Krakow. A pak i krátce s mým budoucím spoluhráčem Davidem Jablonským. Nějaké informace tedy samozřejmě mám. Vlastní názor si ale stejně uděláte až ve chvíli, kdy tu ligu i prostředí poznáte na vlastní kůži.

Hvězdou polské ligy je střelec Wisly Tomáš Pekhart. Jak se těšíte na souboje s ním?
Samozřejmě moc. Pokud tedy Tomáš zůstane v Polsku a já budu pro ten zápas v základní sestavě. Je to nejlepší hráč, střelec i cizinec ligy. Bránit ho pro mě bude vysokou školou fotbalu.

Zvažoval jste více možností, kam se v létě vydat?
Klubů se mi ozvalo víc, z ciziny i z Česka. Ale právě Cracovia jednala nejrychleji ze všech. A oslavila nás způsobem, že jsme s agentem od začátku šli jen po její nabídce.

Poborského tlačí Pelta a berbrovci, jichž se jako by štítí. Proč i Sparta? A zachrání volby Zbrojovku s Příbramí?

Prozradíte, které celky z Česky o vás měly zájem?
To už by se asi minulo účinkem. Teď už jsem někde jinde a doufám, že svou novou kapitolu zahájím co možná nejlépe. A že dokážu sobě i všem blízkým, že se dokážu prosadit i v cizině.

Jak vlastně hodnotíte ty čtyři roky, kdy jste byl kmenovým hráčem Slavie? Nemáte pocit, že vám mohla dát trochu větší šanci?
Slavii bych chtěl hlavně velmi poděkovat, že mě do týmu přivedla. Ukázala mi, jak funguje český fotbalový velkoklub. A jsem rád, že jsem měl tu možnost za ni odehrát aspoň jednu kompletní sezonu. Pak však přišlo zranění a zpátky do kádru jsem se už bohužel nedostal. Ještě jednu šanci mi možná dát mohli. Na druhou stranu, kdybych si ji zasloužil, tak jsem ji určitě dostal. I tak jsem si ale ze Slavie odnesl spoustu krásných zážitků a pořád tam mám pár dobrých kamarádů. Navíc jsem tam s mužstvem vyhrál MOL Cup. Na Slavii tak určitě nikdy nezapomenu a do budoucna jí přeji jen to nejlepší.

Tuto sezonu jste strávil na hostování v Liberci. Splnilo vaše očekávání, se kterým jste tam šel?
To asi jo. Jen jsem měl trošku smůlu, že stejně jako loni v Jablonci jsem šel do přípravy zraněný, což můj start v Liberci samozřejmě ovlivnilo. Nebyl jsem připravený kondičně ani herně, takže zprvu dostávali šanci jiní. Přiznám se, že jsem to kousal celkem těžce. Ale dokázal jsem zabrat a tu pozici v týmu si vybudovat. Odehrál jsem tam zápasy dobré i ty horší, ale celkově jsem asi nezklamal. Snad i já jsem přispěl k tomu, jakým způsobem je Liberec prezentován. Před posledním kolem navíc mají kluci stále šanci na evropské poháry, byť už bohužel hodně malou.

A jakými slovy vás do nového angažmá vyprovodil trenér Pavel Hoftych?
Samozřejmě si dělal srandu a furt mi říkal dzieň dobry, tedy polsky dobrý den (s úsměvem). A já bych jemu i všem v Liberci chtěl opravdu moc poděkovat, že mi dali šanci. Každý se tam ke mně choval velmi slušně. A i díky nim jsem nakonec dostal tu nabídku z Polska.

Mimochodem, četl jsem, že polština vás ale trochu zaskočila. Už jste se jí začal pilně učit?
Jelikož jsem se předtím s polštinou dostával do kontaktu naprosto minimálně, zprvu jsem si myslel, že to možná bude problém. Už po dvou hodinách strávených v Polsku jsem ale některá slovíčka začal pochytávat, navíc tam každý mluví dobře anglicky. S řečí tak nebude žádný problém. Aspoň základy polštiny se chci ale samozřejmě naučit.

Glosa Honzy Rajnocha: Za volno reprezentantům tleskám Slavii, Šmicer odstoupením z boje o šéfa FAČR ukázal charakter