Šádek má kromě Plzně řídit i Zbrojovku, protože chodí s majitelovou dcerou. To je ale střet zájmů jako Brno

Šádek má kromě Plzně řídit i Zbrojovku, protože chodí s majitelovou dcerou. To je ale střet zájmů jako Brno
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Jak píšeme i na jiném místě a jak v pondělí uvedl server idnes.cz, ve fotbalovém prostředí běžela třaskavá zpráva, že se Adolf Šádek, majitel a generální manažer Viktorie Plzeň a staronový člen výkonného výboru FAČR, stane už v úterý novým ředitelem Zbrojovky Brno. Alespoň to tvrdily důvěryhodné zdroje z okolí brněnského klubu. Šádek nejdřív informaci nevyvrátil, později však během pondělka vydal prohlášení, v němž informaci popřel. 

„Cherchez la femme“ aneb „Za vším hledej ženu“

Nicméně se mluví o tom, že už stejně brněnský klub, který po roce zase spadl do druhé ligy,  v podstatě řídí, že údajně odvolá trenéra Richarda Dostálka a nahradí jej exzlínským veteránem Bohumilem Páníkem atd. Důvod je jasný, Šádek už nějaký čas chodí s dcerou majitele Zbrojovky Václavem Bartoňkem,  a často tedy v brněnské metropoli přebývá.  Pokud ale stále vlastní Viktorii Plzeň, je logicky ve střetu zájmů velkém jako Brno.

Odtud také patrně vznikl nápad, že by se do ligy po covidové sezoně neměla vracet nadstavba, ale že by zůstal model s 18 kluby, spadla by jen poslední Opava. A Zbrojovka Brno s Příbramí by nejvyšší soutěž, administrativním řešením jako oni, kopaly dál…

Jak praví známé francouzské přísloví: „Cherchez la femme“ neboli „Za vším hledej ženu.“

Že by se ale kvůli Šádkově lásce měla v rozporu s řády po skončení soutěže měnit struktura ligové soutěže, snad není možné ani v Česku.  Tedy doufejme,  to by byl vskutku sultanát. 

Došlo prý k nepochopení

„S majitelem Zbrojovky Brno Václavem Bartoňkem mám nadstandardní přátelský vztah, nicméně na vstup do brněnského fotbalu se rozhodně nechystám. Možná tam došlo z jeho strany k nějakému nepochopení, ale já jsem v současnosti stoprocentním majitelem klubu FC Viktoria Plzeň a výkonu této funkce věnuji maximální úsilí a veškerou pozornost Práce máme před zahájením nové sezony více než dost, tyto spekulace bych tedy chtěl tímto prohlášením zastavit a smést ze stolu,“ napsal ve své zprávě v pondělí pozdě večer Adolf Šádek. 

Asi si uvědomil, že dokud neprodá Viktorii Plzeň, nemůže oficiálně sedět na dvou klubových židlích. Byť ta druhá je nyní zase druholigová. Snad se jeho brněnský „skorotchán“ Václav Bartoněk, který „to eelé nějak nepochopil“, neurazí. I když, jak to vypadá, tak by rád dal plzeňskému bossovi nejen dceru, ale i většinu svého klubového království.

Jak napsal úterní deník Sport: „Bez dalších podrobností mluví zákulisní informace o tom, že Adolf Šádek přináší svoje know-how do Brna. Majitel brněnského klubu Václav Bartoněk si ho vybral za svoji pravou ruku, od které očekává to stejné jako na západě Čech, tedy minimálně stabilizaci Zbrojovky v první lize, z níž před týdnem sestoupila.“

Místo Dostálka přijde do Brna Páník?

Až si prý šéf Viktorky vyřeší situaci v Plzni, měl by se naplno začít věnovat rozkvětu brněnského fotbalu. „Ve městě tráví poslední dobou spoustu času, zapojuje se i do chodu klubu. Řeší trenéry i hráče,“ shodlo se několik zdrojů Sportu.  Podle informací deníku už si prý vyhlédl i trenéra pro rychlý návrat mezi elitu. Nástupcem Richarda Dostálka by se měl stát zkušený Bohumil Páník. Ten byl na konci jara odvolán ve Zlíně.

„Áda řekl už dříve, že Dostálka u týmu nechce. Ani kdyby ligu zachránil,“ tvrdil jeden ze zainteresovaných.

„Šádkova ambice je jasná. Za rok má být Brno opět prvoligové. A on jeho šéfem. Možná i většinovým majitelem. Takhle se to povídá. Bez potvrzeného prodeje Viktorie a elegantního odchodu ze západu Čech se však nedá očekávat, že mocný fotbalový funkcionář svůj vstup do Zbrojovky oznámí veřejně. Možná ještě celou příští sezonu bude v Brně šedou eminencí,“ píše se ve Sportu.

Tak uvidíme, podle některých zdrojů efotbalu mělo k Šádkově seznámení se s Bartoňkovou dcerou dojít při ligovém zápase brněnské Zbrojovky s plzeňskou Viktorkou.  

Hádka s brněnským sponzorem ve VIPu

Ovšem během zápasů Zbrojovky Brno s Viktorií Plzeň se děly i jiné věci. Psali jsme zde o tom už 18. března 2021.

Tehdy internacionál Tomáš Sivok prozradil, že Šádek během únorového ligového utkání napadl sponzora Zbrojovky Brno a Dynama České Budějovice Josefa Grilla, majitele úspěšné webhostingové firmy Wedos.

Efotbalu.cz se v březnu podařilo zjistit okolnosti. „Zápas v Brně jsem navštívil ještě společně s Davidem Lafatou a svým bratrem Radkem. Povzbuzovali jsme ve VIPu Zbrojovku, když si do nás nejprve vtipně rýpl ředitel Viktorky Adolf Šádek,“ popisoval incident Josef Grill. 

V tom okamžiku mu někdo řekl, že já jsem ten sponzor z Wedosu, který nedávno v médiích upozornil na neútěšné poměry v českém fotbale a kmotrovské chování některých jeho představitelů. Jen co se to dozvěděl, začal Šádek před celým brněnským VIPem včetně místopředsedy FAČR Zdeněk Zlámala řvát, ať držím hubu a častoval mě vulgárními nadávkami typu ‚Ty č.ráku‘. Trvalo to více než tři minuty. Chvíli jsem mlčel, pak jsem mu říkal, ať je zticha on. Jelikož nikdo z přítomných nereagoval a všichni mlčeli, asi po dvou minutách si před Šádka a jeho ozbrojeného bodyguarda stoupl můj bratr Radek. Ti to vůbec nečekali,  naštěstí  nedošlo k fyzickému kontaktu, který hrozil,“  sdělil letos v březnu efotbalu podrobnosti  Grill. 

Pak až do konce utkání Adolf Šádek mlčel, když jsem se potom při odjezdu ze stadionu potkali na parkovišti, ani nepozdravil, dělal, že nás nevidí. Poté mi volal Martin Vozábal. sportovní ředitel Dynama České Budějovice, které rovněž sponzorujeme, co že se to v Brně stalo.  Tak jsem mu to popsal a řekl mu, ať vzkáže Šádkovi, který se ani neomluvil, že si takové jednání rozhodně nenechám pro sebe. Druhý den se mi pak Adolf Šádek ozval a omlouval se s tím, že nezvládl své emoce a že prý byl opilý,“ dodal Josef Grill.

Když disciplinárka i etická komise mlčí

Už tehdy jsme vyjádřili přesvědčení, že disciplinárka LFA (nebo etická komise FAČR, jejich kompetence se někdy překrývají a nejsou zcela vyjasněné) by toto závažné Šádkovo extempore v brněnském VIPu měla řešit. Zvlášť, když jde o vrcholného představitele, tedy místopředsedu LFA, která ligu v Česku řídí. Vzhledem k tomu, že incidentu přihlížela řada lidí, včetně místopředsedy FAČR Zdeňka Zlámala, neměl by být se svědky problém. A znovu opakuji, že by patrně měly příslušné orgány také upřesnit, zda se lze v české lize pohybovat po areálu stadionu se zbraní. Tu podle svědků nosí Šádkův bodyguard, jenž viktoriánského nového majitele téměř všude doprovází. 

Místo trestu zvolení do nového výkonného výboru FAČR

Už 18. března 2021 jsem na efotbal.cz napsal: „Český fotbal, pokud se tedy chce skutečně očistit, by se měl zamyslet nad tím, zda  chce mít v čele svých organizací lidi, kteří ve VIPu, navíc v pozici hosta,  hrubě napadají  sponzory soupeře.“

Ve čtvrtek 3. června 2021 byl na valné hromadě FAČR Adolf Šádek zvolen i do nového obrozeného výkonného výboru FAČR,..

Jak už jsem tu také konstatoval:

Když se nad tím člověk zamyslí, tak může jen nevěřícně zakroutit hlavou, že 24 z 32 českých profiklubů dá hlas funkcionáři jménem Adolf Šádek, který byl podle policie v neustálém kontaktu s Martinem ‚Chřestýšem‘ Svobodou - mužem, jenž figuruje mezi obviněnými v kauze Berbr a jehož Viktoria Plzeň pravidelně vozila na své cesty po Evropě. Lze pouze žasnout nad tím, že člověk, který si podle policejních odposlechů zařizoval u Berbra své oblíbené sudí a měnil jejich nominace, má mezi kluby takovou podporu. A to navzdory tomu, že po zisku titulu v roce 2018 jezdil po Plzni obrněným transportérem a veřejně na náměstí vyřvával vulgární nadávky vůči oběma pražským ‚S‘. Funkcionář, který křičí na rozhodčí a pobíhá u hrací plochy s bodyguardem, nosícím pistoli i do hlediště cizích stadionů, se těší největší oblibě zástupců českých profiklubů. I takový je český (profi) fotbal současnosti. Petr Fousek a spol. budou mít ještě hodně práce, aby ho vrátili z Balkánu blíže k evropskému Západu.

Pozor v Brně: Český fotbal už neřídí Berbr

Ovšem pokud se prokáže, že Adolf Šádek opravdu řídí dva profesionální kluby (byť jeden v roli jakéhosi neoficiálního „poradce“), i to bude na řešení příslušných orgánů.

Před časem se říkalo, že má Šádek blízko k Baníku Ostrava a jeho majiteli Václavu Brabcovi, který v klubu coby výkonného ředitele zaměstnává Michala Běláka. Tedy syna Radka Běláka, jenž pomáhal  Romanu Berbrovi a později jeho „následovníkům“ na Moravě a ve Slezsku s předvolební  kampaní. A tak jsme se zase obloukem dostali do Plzně.

Prahy se zatím Adolf Šádek obává, ta je pro něj nejspíš moc veliká a asi i nepřehledná, ovšem po slezské Ostravě si teď oblíbil moravskou metropoli Brno. Ve Zbrojovce si od toho asi leccos slibují. Já bych byl všestranně opatrnější. Šádek sice byl opětovně zvolen do výkonného výboru FAČR, je místopředsedou LFA, ale český fotbal už neřídí Roman Berbr. Jeho následovníci (Liba, Votík, Blaschke, Jílek a mnozí další) rovněž přišli o pozice a komise rozhodčích by měla být pod vedením Radka Příhody také jiná.  

A s tím střetem zájmů je to opravdu docela na pováženou.

Prověřený univerzál s výborným charakterem už je v Edenu. Slavia je top klub, jeden z nejlepších v Evropě, září Schranz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.