Klíčový zápas bude každý, ale tři body na úvod by pomohly sebevědomí, říká před startem Eura Kalas

Klíčový zápas bude každý, ale tři body na úvod by pomohly sebevědomí, říká před startem Eura Kalas

Letošní Euro začíná již v pátek zápasem mezi Itálií a Tureckem. Český výběr trenéra Jaroslava Šilhavého vstoupí do turnaje v neděli, zápasem proti Skotsku, které bude mít výhodu domácího hřiště. Příští a popříští týden pak českou reprezentaci čekají zbylé dva zápasy základní skupiny proti Chorvatsku a Anglii, přičemž proti Chorvatům Češi nastoupí také ve skotském Glasgow a proti Anglii na londýnském stadionu Wembley.

Na on-line tiskové konferenci odpovídal novinářům na dotazy obránce českého národního výběru Tomáš Kalas, který na klubové úrovni působi v druholigovém anglickém Bristolu. „Klíčový zápas bude každý z těch ve skupině. I s ohledem na to, že může postoupit i třetí tým ze skupiny. Ale určitě vám může první zápas hodně pomoct a mít tři body z prvního zápasu může hodně pomoct sebevědomí. Takže to může být klíčovější zápas z těch klíčových,“ prohlásil Kalas.

Na letošním Euru skutečně bude, stejně jako před pěti lety ve Francii, možné postoupit i ze třetího místa základní skupiny, což se však podaří pouze nejlepším čtyřem týmům na třetích místech ze šesti skupin. 

„Nikdy jsem na EURO nebyl, takže je to pro mě něco jiného ať je formát turnaje jakýkoliv. Je to něco pro, co fotbal hraji. Určitě by to bylo lepší, pokud by to bylo v jedné zemi a měli jsme v té zemi i kemp. Ale musíme se tomu přizpůsobit a můžeme být rádi, že jsme v domácím prostředí,“ dodal Kalas.

Právě o Kalasovo postu stopera se před začátkem turnaje spekuluje v médiích nejvíce. Na základě absence disciplinárně potrestaného Kúdely bylo totiž pro trenéra Šilhavého složení stoperské dvojice tvrdým oříškem. Zatímco v přípravném zápase s Itálií zkusil Šilhavý ve stoperské dvojici Čelůstku s Brabcem, proti Albánii už Čelůstku doplnil právě Tomáš Kalas.

EURO 2021 - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.