Milan Luhový: Vítězem Eura bude Francie, největší slabinou Čechů je trenér Šilhavý

Milan Luhový: Vítězem Eura bude Francie, největší slabinou Čechů je trenér Šilhavý
ROZHOVOR

Kdo ovládne boj o fotbalového vládce Evropy? A jak si v konfrontaci s těmi nejlepšími povede naše reprezentace? Nejen na to jsme se zeptali vyhledávaného experta a bývalého útočníka národního mužstva Československa Milana Luhového, který vždycky mluví natvrdo a bez příkras. Tentokrát to pocítil trenér Jaroslav Šilhavý.

Jak vy osobně jste se těšil na to, až EURO vypukne?
Je to asi nejzvláštnější EURO v dějinách. Hraje se v několika zemích a je tu faktor koronavirus, který už zasáhl Španělsko se Švédskem a ještě může sehrát hodně důležitou roli. Je možné, že celý turnaj ovlivní natolik, že se některý z menších týmů vyšvihne mnohem výš, než je jeho reálná výkonnost.

Jak může koronavir ovlivnit třeba právě Španěly, u kterých byl pozitivní kapitán Sergio Busquets?
Samozřejmě to není jednoduchá situace. Také už trenérovi hodili v médiích hned na triko, že nominoval jen 23 hráčů... Zrovna Španělé jsou ale na výpady ze všech stran dobře připravení, protože už předtím byl ten tlak na tým přímo obrovský. Každopádně je třeba koronavir něco, co se dá velmi rychle zneužít k určitým politickým bojům. A platí to bohužel i ve sportu.

Právě se Španěly se v boji o zlato moc nepočítá. Právem?
Asi ano. Maximum, kterého dle mého Španělé na turnaji dosáhnout, je postup mezi nejlepší čtyři týmy. Víc ne. Na EURO jsou lepší mužstva než oni. A i když je kádr Španělů pořád hodně kvalitní, chybí mi v něm střelec, jako byli svého času třeba Raúl nebo Fernando Morientes. Álvaro Morata ani Gerardo Moreno jejich kvalit zkrátka nedosahují. Obecně pak čekám, že hra Španělů bude rychlejší a přímočařejší než dřív, na úplný vrchol to však stačit nebude. 

Koho vidíte za největšího aspiranta na zlato?
Určitě Francii, ta je pro mě favoritem číslo jedna. Pak jsou tady týmy jako Belgie, Itálie nebo Anglie, překvapit může třeba Portugalsko. A zapomínat nesmíme ani na Německo, které může skončit už ve skupině i se klidně probít až do finále.

Francie hraje skupinu smrti s Německem, Portugalskem a Maďarskem. Jak to vidíte?
Tady to bude určitě dost zajímavé. O druhé místo nejspíš svedou souboj Němci s Portugalskem, přičemž z této skupiny půjde asi dál i třetí tým. Hodně zvědav jsem hlavně na to, co předvedou Portugalci.

Pod obrovským tlakem fanoušků bude už tradičně Anglie. Jak to zvládne?
Fotbalově jsou na tom Angličani velmi dobře, navíc až na čtvrtfinále by všechno odehráli doma, což je po ně obrovská výhoda. Na druhou stranu, té top úrovně, kterou má třeba právě Francie, ještě nedosahují. A výkonnostně bych je stavěl i za Italy. Mezi nejlepšími čtyřmi týmy turnaje by však Angláni skončit měli.

A jak si povedou Češi?
Podle mě by ze třetího místa ve skupině mohli postoupit do osmifinále. Ale český tým je opravdu nevyzpytatelný. A jeho největší slabinou je trenér Šilhavý. Sice postoupil na EURO, jenže to měl usnadněné tím, že ze skupiny postupovaly hned dva týmy. Především ale za celou dobu, co je u mužstva, nejde téměř poznat, co vlastně mají Češi pod ním hrát. Tedy přesný opak Jindřicha Trpišovského ve Slavii. Za mě je to celkem problém. A asi není náhoda, že Šilhavý sice získal se slávisty titul, ale do Ligy mistrů už mančaft nedostal. Navíc hráče ani výkonnostně neposouval.

Jak tedy vidíte naši celkovou situaci ve skupině?
Kromě Itálie se před nás nejspíš dostane i Chorvatsko. Jeho mančaft už je sice trochu přestárlý, ale kvalitu má pořád obrovskou. Ovšem věřím, že bychom do osmifinále mohli postoupit i my, a to ze třetí příčky. Když to tak bude, tak to za mě bude úspěch. I když samozřejmě záleží, jak zahrají Skotové. Varováním je pak pro nás to, že všechny zápasy hrajeme de facto venku, kde Šilhavý nemá nijak oslnivou bilanci.

Hodně diskutovaným tématem byl před EURO zdravotní stav českých stoperů. I když se dali všichni do pořádku, je podle vás právě střed obrany místem, kde by mohli mít Češi problémy?
To bylo poznat už v lize. A je to bohužel chyba právě Šilhavého, že na EURO vůbec bere stopery, jako jsou Čelůstka a Brabec. Hlavně tedy Brabce, který je svou výkonností úplně mimo reprezentaci. Snad to vidí i na Spartě a přestanou si tam pohrávat s myšlenkou, že by ho angažovali zase zpátky. Za mě by to bylo krokem zpět.

A kdo z Čechů by naopak mohl na turnaji zazářit?
Osobně jsem nejvíc zvědavý na Adama Hložka. A samozřejmě i na Tomáše Součka s Vladimírem Coufalem, kteří v Anglii odvedli kus dobré práce. Svými výkony pozvedli West Ham a na EURO pozvednou i český tým. Kvality Hložka i těchto dvou jsou zkrátka nezpochybnitelné.

Na mém seznamu jsou Trávník, Lischka i Kovařík, informoval Rada. Čím ho ve Sportu vytočil Hašek?