Ronaldo překonal několik rekordů, je nejlepším střelcem v historii evropských šampionátů

Ronaldo překonal několik rekordů, je nejlepším střelcem v historii evropských šampionátů

Portugalský útočník Cristiano Ronaldo překonal v úterý dva rekordy během jednoho dne. Pouze svou účastí v zápase Portugalska s Maďarskem se stal prvním fotbalistou, který nastoupil na pěti evropských šampionátech a díky dvěma gólům, které se mu podařily v závěru zápasu vstřelit se stal historicky nejlepším střelcem na turnajích mistrovství Evropy.

Dlouho to vypadalo, že Maďarsko udrží s Portugalskem bezbrankovou remízu, v samotném závěru zápasu však úřadující mistři z Portugalska nastříleli tři góly a dva z nich přidal sám Ronaldo. Tím překonal dosavadní rekord Platiniho (9 gólů), přičemž přidal nejdříve svůj desátý gól z penalty a v nasteveném čase jedenáctý gól po individuální akci, ve které obešel brankáře Gulácsiho a zakončoval do prázdné brány.

K výše zmíněným všeobecně uznávaným rekordům přidal Portugalec ještě dva menší - ve věku 36 let a 130 dnů se stal nejstarším portugalským střelcem gólu na velké turnaji (překonal Pepeho gól z Mistrovství světa 2018, kdy mu bylo 35 let a 124 dnů) a stal se také nejstarším střelcem dvou gólů v jednom zápase na Euru (překonal Andreje Ševčenka, který vstřelil dva góly v roce 2012 ve věku 35 let a 256 dnů).

Portugalsko mezi žhavé favority turnaje nepatří, případná obhajoba titulu by však pro Ronalda bezpochyby znamenala upevnění už tak jisté pozice legendy. Ve skupině F je kromě Portugalska a Maďarska ještě Německo a Francie, se kterými se parta kolem Ronalda utká v sobotu, respektive příští středu.

EURO 2021 - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.