Nizozemci jsou asi přijatelnější než Španělé či Němci. A jestli chybí kreativní Dočkal? Tohle je Euro, nikoli česká liga

Nizozemci jsou asi přijatelnější než Španělé či Němci. A jestli chybí kreativní Dočkal? Tohle je Euro, nikoli česká liga
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Možná to bude znít jako rouhání, ale zaplaťpánbůh za to třetí místo ve skupině D a za budapešťského nedělního osmifinálového soupeře v podobě vítěze skupiny C – za Nizozemce. Kdyby Češi (třeba Souček) v nudném duelu s Anglií (0:1) vyrovnali, šli by jako vítěz v úterý v Londýně na Němce. 

Já vím, ti už byli ve středu v Mnichově za stavu 1:2 v duelu s Maďary jednou nohou z EURO 2020 venku, ale asi ani Angličané z nich nejsou dvakrát nadšení. Německo bývá turnajovým týmem, který zabírá v pravý čas. A jeho předchozí výhra 4:2 nad obhájci titulu a vítězi evropské Ligy národů z roku 2019, Portugalci, také budí respekt. 

No a kdyby Skotové nedostali v boji s Chorvaty třetí gól (1:3), byli by Češi druzí a nastoupili by v pondělí v Kodani proti silným Španělům. Ano, ty  zkraje zaskočily dvě chabé domácí remízy v Seville se Švédy (0:0) a Poláky (1:1), ovšem pak se jejich brankostroj v klíčovém středečním duelu se Slováky (5:0) rozjel naplno a není radno se jim stavět do cesty.  Opakuji, že z možného tria: Německo, Španělsko, Nizozemsko jsou podle mého názoru „Oranjes“ nejschůdnějším osmifinálovým protivníkem. 

Češi jsou v osmifinále papírově nejhorší

Ostatně to vyplývá i z aktuálního postavení v žebříčku FIFA, v němž jsou Češi z šestnácti osmifinalistů jednoznačně nejhorší, až čtyřicátí. Ovšem Nizozemci (16.) jsou šestí nejhorší. Druzí nejhorší jsou nyní Ukrajinci (24.), třetí Rakušané (23.), čtvrtí Švédové (18.), pátí Walesané (17.) a pak už je to Nizozemsko, které na posledních dvou velkých turnajích (MS 2018 v Rusku a ME 2016 ve Francii, když v kvalifikaci skončilo za Českem) chybělo.  Naposledy bylo třetí na MS 2014 v Brazílii.

Osmifinálové dvojice s aktuálním pořadím v žebříčku FIFA vypadají následovně: 17. Wales – 10. Dánsko, 7. Itálie – 23. Rakousko, 16. Nizozemsko – 40. Česko, 1. Belgie – 5. Portugalsko, 14. Chorvatsko – 6. Španělsko, 2. Francie – 13. Švýcarsko, 4. Anglie – 12. Německo a 18. Švédsko – 24. Ukrajina.

Samozřejmě na papíře ještě nikdo nic nevyhrál, ale vypadá to zajímavě. 

Proti Nizozemcům se Česku i Československu dařilo

„Nejtísnivější pocit, že čeští/českoslovenští fotbalisté přece nemůžou po nečekaném postupu na ME 1976 porazit Nizozemsko v semifinále, jsem zažil v roce 1976 v Záhřebu na svém prvním novinářském ME. Vyhráli jsme 3:1 v prodloužení a pak celý šampionát Panenkovou pentlí. Za Nizozemce nastoupili Cruyff, Rep, Krol, Neeskens, Rensenbrink atd., co jméno, to světová hvězda. Po zápase nepřišli ani podat ruce a rozmlátili kabinu. Od té doby si myslím, že Nizozemce můžeme na EURO porazit vždycky, nejen v osmifinále EURO 2020 v neděli  27. června 2021 v Budapešti. Věřím, že to klapne i letos,“ napsal na Facebooku bývalý redaktor HATTRICKU, publicista a spisovatel Pavel Skramlík. 

Dlužno podotknout, že s Nizozemskem má Česko/Československo aktivní bilanci: 20 zápasů/ 11 výher/4 remízy/5 proher při celkovém skóre 33:22. Přičemž pro samostatně Česko je to dokonce soupeř nejčastější: 11 zápasů/5 výher/3 remízy/3 prohry při celkovém skóre 16:14. 

A to byli Nizozemci na MS třikrát ve finále (1974, 1978 a 2010) a jednou třetí (2014) a na ME jednou vyhráli (1988 v Německu) a čtyřikrát získali bronz (1976, 1992, 2000 a 2004).  

Na velkých akcích byli Češi/Čechoslováci v boji s Nizozemci většinou úspěšní. Už v roce 1938 na MS ve Francii nad nimi v 1. kole (osmifinále) vyhráli 3:0 po prodloužení. Nejslavnější je  zmíněná semifinálová výhra na zlatém ME 1976 v Jugoslávii 3:1 po prodloužení a pak i velmi cenná skupinová remíza 1:1 na bronzovém ME 1980, která Čechoslovákům zajistila zápas o bronz s domácí Itálií.

Jedinou porážkou na šampionátu byla skupinová prohra Česka v Amsterdamu s Nizozemskem 0:1 na ME 2000. Ta se zrodila až těsně před koncem, když po souboji Jiřího Němce s Rolandem de Boerem odpískal italský sudí Collina už legendární penaltu, kterou sám Roland de Boer, dvojče současného trenéra nizozemského týmu Franka der Boera, proměnil. 

Jinak se po roce 1993 Češi s Nizozemci střetli hned ve čtyřech kvalifikacích – ME 1996 (Rotterdam 0:0, Praha 3:1),  ME 2004 (Rotterdam 1:1, Praha 3:1), MS 2006 (Amsterdam 0:2, Praha 0:2) a ME 2016 (Praha 2:1, Amsterdam 3:2). Opět s aktivní bilancí – 8 zápasů/4 výhry/ 2 remízy/2 prohry při celkovém skóre 12:10. Třikrát byli Češi v kvalifikaci úspěšnější (ME 1996, ME 2004, ME 2016), Nizozemci jen jednou (MS 2006, Češi se pak na světový šampionát do Německa dostali přes baráž s Norskem – 1:0 a 1:0). 

Cesta do semifinále otevřená?

Bývalý reprezentant a televizní expert Jan Rajnoch tak mohl na Twitter napsat:

„Na Holanďany to umíme, a budeme mít, dle zájmu o lístky, v Budapešti skoro domácí prostředí. A v případě postupu pak podle pavouka i otevřenou cestu minimálně do semifinále… Na neděli se nejde netěšit.“

To je sice hodně optimismu, je ovšem pravda, že v případě osmifinálového úspěchu by Čechy ve čtvrtfinále v sobotu 3. července od 18 hodin v Baku čekal vítěz prvního osmifinále Wales-Dánsko. A pak by se utkali ve druhém semifinále ve středu 7. července od 21 hodin v londýnském Wembley s jedním ze čtveřice Anglie, Německo, Švédsko, Ukrajina.

Ještě taková zajímavost: všech šest týmů, které odehrály všechny své tři zápasy ve skupině v domácím prostředí  (Itálie, Dánsko, Nizozemsko, Anglie, Španělsko a Německo), postoupilo do osmifinále, byť někteří (hlavně Dánové a Němci) s velkými potížemi. Zato tři celky, jež hrály dvě ze tří utkání doma (Rusko, Skotsko a Maďarsko), shodně vypadly.

Pokud jde o osmifinále, tam z uvedené šestice bude mít výhodu domácího prostředí už jedině Anglie, jež neopouští Londýn, kde se utká s Německem. Původně se tento zápas měl hrát v irském Dublinu, ten však (stejně jako Bilbao) nemohl zaručit alespoň 25tiprocentní účast diváků,  takže byl nahrazen londýnským Wembley. Pokud Anglie postoupí do čtvrtfinále, odehraje ho v Římě, ale na Final Four by se zase vrátila do Londýna. V podstatě by to tedy pro  ni byl domácí šampionát…

Vraťme se ještě k českému týmu. Kdyby někdo po červnové generálce v pátek 4. června v Itálii (0:4) řekl, že Češi na EURO porazí domácí Skoty 2:0, remizují s vicemistry světa Chorvaty 1:1 a se semifinalisty MS 2018 Angličany na jejich půdě prohrají jen 0:1 a postoupí do osmifinále proti Nizozemcům, asi by mu nikdo moc nevěřil.

I proti Nizozemcům budou v roli outsiderů. Nizozemsko po svých dvou neúčastích na ME 2016 a MS 2018 začalo budovat nový tým. První úspěch se dostavil už v Lize národů 2018/2019, kdy v elitní divizi vyhrálo superskupinu s Francií a Německem a pak na Final Four v Portugalsku prohrálo až ve finále s domácími Portugalci (0:1). V Lize národů 2020/2021 potom  loni na podzim skončilo ve své skupině v elitní divizi druhé za Itálií, ale před Polskem a Bosnou a Hercegovinou.  

V březnu dostali Nizozemci čtyři góly v Turecku

Letos v březnu v kvalifikaci MS 2022 však podlehli „Oranjes“ v Istanbulu Turecku 2:4, když už prohrávali 0:3. Neporazitelní tedy nejsou. Ve skupině C na EURO 2020 sice vyhráli všechny zápasy – 3:2 nad Ukrajinou, 2:0 nad Rakouskem a 3:0 nad Severní Makedonií, ovšem dlužno podotknout, že hráli jen doma v Amsterdamu a že jejich soupeři ve skupině nebyli z papírově nejsilnějších (viz aktuální žebříček FIFA).

Problémy měli Nizozemci hned v úvodním utkání s Ukrajinou, vedli sice na startu druhé půle rychle 2:0, pak ale nečekaně vpadli do známé Csaplárovy pasti -  a během čtyř minut to bylo najednou 2:2. Až pět minut před koncem „Oranjes“ svým gólem zachránil Dumfries. Uvidíme, jak jim to půjde na cizí horké půdě v Budapešti.

Královi i Janktovi chybí forma, Dočkal by to ale asi nevytrhl

Samozřejmě, že Češi mají více problémů. Nefunguje jim moc záloha, Král nechal formu v Moskvě, Jankto zase v Janově. Běžci Souček s Daridou toho hodně naběhají, ale na kreativní práci už nemají síly a možná ani schopnosti. O problémech se stopery (Čelůstka, Kalas, Brabec) se psalo už před výkopem EURO. A také Bořil na levém kraji obrany se zdá být po náročné sezoně unavený a možná je úroveň na EURO už nad jeho limity. Pro osmifinále se však „vyžlutil“, uvidíme, zda ho nahradí Kadeřábek, nebo Matějů. 

Na serveru sport.cz trenéří Uhrin starší a Ščasný, stejně jako exkanonýr Lafata tvrdí, že českému týmu chybí kreativní hráč ve středu pole, konkrétně bývalý kapitán Bořek Dočkal. To si vskutku nemyslím, Dočkal při vši úctě „moc“ nestíhal“ už v zápasech v Evropské lize ani v domácí soutěži se špičkovými týmy typu Slavie. Kdyby Česko čekala v osmifinále ME Opava, Příbram nebo Zbrojovka Brno, tak by Dočkalův start mohl být přínosem, ovšem, bohužel, nastoupí v něm Nizozemsko….

Asi nejtrefněji se v diskusi na sport.cz k tomuto tématu vyjádřil fotbalový příznivec Petr Havlíček:

„Hra českého týmu je pod trenérem Šilhavým založena na něčem úplně jiném, než je špílmachr, který rozděluje míče. Mužstvo je ve výstavbě, jdeme správným směrem, hráči postupně souhru zlepšují, tak nemá smysl přemýšlet o kroku zpět, když hrajeme proti top týmům a zrovna to nejde. Hlavní je, aby hra měla hlavu a patu a hráči se přizpůsobovali systému, ne naopak. Dočkal není Messi, aby se mu přizpůsobovalo deset chlapů na hřišti. Hlavně žádnou paniku, když to nejde hned. Jiná věc je, že trenér je ‚konzerva‘ a chybí mu více odvahy.“

To by se dalo podepsat. A věřit, že hráči v Budapešti, stejně jako kouč, v neděli od 18 hodin tu odvahu včetně formy zase najdou. Natěšení čeští fanoušci jim v tom mohou hodně pomoci. Chce to ale v Puskás Areně hrát jako domácí Maďaři proti Francii a Portugalsku (nebo v Mnichově proti Německu).  Pak jim všichni zatleskají, i když se to nepovede. 

Na druhý „anglický“ výkon už nikdo zvědavý není.