Glosa Honzy Rajnocha: Slavia válí i bez opor, je tu ale varování pro Koláře. Sparta nastartovala a má Peška, těžkou chvíli zvládlo Slovácko

Glosa Honzy Rajnocha: Slavia válí i bez opor, je tu ale varování pro Koláře. Sparta nastartovala a má Peška, těžkou chvíli zvládlo Slovácko
GLOSA

Liga má za sebou dvě kola, ale pohároví zástupci drží fazonu a vyhrávají. Slavia to dokázala v Teplicích i bez řady opor, Sparta ukázala, že je v úplně jiném rozpoložení než Liberec. Plzeň pak počtvrté v sezoně vyhrála 2:1, tentokrát to ale byl v Ďolíčku remízový zápas, rozdíl byl jen v tom jednom vstřeleném gólu. Nejtěžší to mělo Slovácko. Po pro mě nečekaném konci v Evropě si poradilo s nevyzpytatelným Dynamem.

Začnu Slavií, která teď vstoupí do bojů o Ligu mistrů a věřím, že do skupiny postoupí. Hrála už v pátek v Teplicích a pořád jí chybělo hodně kluků, co byli na EURO. Je to šance pro ostatní, aby se ukázali a ti hráči se příležitosti chopili náramně. Na kvalitě hry Slavie se nic nemění. V Teplicích bych vyzdvihl dva hráče. Oscara, který přicházel jako defenzivní záložník, ale hraje na kraji a připsal si dvě přihrávky na gól. Byly parádní a věřím, že ho čeká skvělá budoucnost. Druhou hvězdou byl pro mě Schranz. Už ve třetím klubu dokazuje, že je to nadprůměrný hráč a od Slavie bylo skvělým tahem, že takového gólového hráče přivedla.

Na hrot získala Slavia i Krmenčíka, chce být úspěšná na všech frontách a já věřím, že Jindra Trpišovský se svým týmem ho dostanou do formy, kdy i on týmu pomůže. On dobře věděl, co ho čeká. Hrál v cizině a ví, že se musí o místo v sestavě tvrdě rvát. Nikde ho nedostane zadarmo. Varovný prst bych zvedl směrem k brankáři Kolářovi. Ondra je kvalitní na balonu, někdy to ale s bohorovností přehání. Za chybu, co udělal, už ho určitě trenér Trpišovský pokáral. Tohle prostě nemůže udělat a zvláště, když Slavii čekají bitvy o Ligu mistrů, kde půjde o obrovské peníze. To by se nemuselo vyplatit Ondrovi ani Slavii.

Zajímavou konfrontací byl zápas Liberce se Spartou, kdy proti sobě hrály dva týmy v absolutně rozdílném rozpoložení.  Slovan má ambice šlapat, chce hrát do pátého místa, jenže tradičně v létě přeskládal kádr. Od zimy mu odešlo už sedm hráčů, co Liberec táhli. Takže tam zatím chybí kvalita i drajv. Vůbec se nedivím trenéru Hoftychovi, že volá po posilách - hotových hráčích. Přijde mi, že týmu nejdou nohy, ale to lze nejspíš přičíst tvrdé přípravě, kterou je trenér Hoftych pověstný.

Kolářovo velké sebevědomí přechází v laxnost a pramení z toho chyby. Chce to větší pokoru, míní Koller

Své místo pořád hledá po návratu Gebre Selassie. Na místo defenzivního záložníka není zvyklý. Má zkušenosti, je to velký hráč, což potvrdil i tím, že když viděl červenou kartu, vzal to na sebe, všechno přijal s pokorou a omluvil se. To bych chtěl ocenit. Liberec v tom zápase slavil 25 let, kdy je majitelem klubu pan Karl. Za tu dobu klub udělal tři tituly a hrál evropské poháry. Za to si zaslouží obrovský respekt, i když si musíme přiznat, že někdy jsou jeho tahy prazvláštní. Ale hodně často mu vycházely.

Sparta je po postupu přes Rapid v předkole Ligy mistrů v pohodě. Od Liberce dostaly její opory hodně prostoru a Sparta trestala. Liberec hrál o deseti, ale Letenští by to zvládli, i kdyby byl Slovan kompletní. Snad si to všechno Sparta přenese i do zápasů s Monakem, bude určitě potřebovat i kus štěstí. Hodně vidět je v rudém dresu Pešek. Ten má za sebou neskutečné léto. Byl na Euru, kde sice nehrál, ale stejně vám to posílí sebevědomí. Pak se oženil, měl velký podíl na postupu přes Rapid. Od chvíle, co za Spartu nastoupil, je to rozdílový hráč. Je v laufu a všichni si můžeme přát, ať mu to vydrží. Je v TOP formě.

Pak je tu Plzeň, která vyhrála na Bohemce. Za mě to byl remízový zápas, hrál se v parádní atmosféře, kterou si všichni užívali. To je zkrátka klasický Ďolíček se vším všudy. Musím říct, že po nástupu Michala Bílka na plzeňskou lavičku mě moc nepřesvědčoval. Ale uznávám, že to postavil solidně. Plzeň má řadu zraněných, těžila i z euforie spojené s postupem v Evropě a nakonec byla o ten jeden vstřelený gól šťastnější. Předvedla zodpovědný výkon a počtvrté v sezoně vyhrála 2:1. Hodně se tady mluvilo o rozhodčím, ale já bych řekl, že obě penalty byly jasné. A když se trenér Klusáček zlobil, že byl před gólem Plzně otočený aut? Na první pohled to tak vypadalo, byly tam emoce, ale když se pak na situaci podíval v klidu v televizi, musel uznat, že to rozhodnutí bylo správné. Mrzí mě, že Bohemka nezískala bod, zasloužila by si ho.

Venku z Evropy je už Slovácko. I proto mělo roli nejtěžší. Přijely k nim České Budějovice, a ty věděly, že domácí vypadli po penaltách, takže nejsou v ideálním psychickém rozpoložení. I trenér Horejš říkal, že věřil tomu, že ve druhé půli Dynamo udeří. Slovácko to ale zvládlo. Ukázalo, že je pod trenérem Svědíkem skvěle připravené - fyzicky i mentálně. Byl jsem na Slovácko hodně zvědavý, protože jsem si myslel, že dvojutkání s Plovdivem zvládne a půjde dál. Možná tam trochu chyběla zkušenost, nemělo nechat dojít zápas do penalt.

Každopádně je před námi hodně důležitý týden pro český fotbal a budu všem našim týmům držet palce, aby to v pohárech zvládly co nejlépe!

Nejde jen o Čiviče a Maka. Jakými největšími osobnostmi disponuje současný slávistický nepřítel č. 1 Ferencváros?