Glosa Honzy Rajnocha: Pelta nesmí jít k rozhodčím ani spláchnout záchod, odložení zápasu Slavie jako trenér nerozumím

Glosa Honzy Rajnocha: Pelta nesmí jít k rozhodčím ani spláchnout záchod, odložení zápasu Slavie jako trenér nerozumím
GLOSA

Na uplynulý týden fanoušci moc čekali. Jenže vystoupení v Evropě dopadlo čtyřmi porážkami, já jen doufám, že to zrcadlo, které tohle ukázalo, bylo jen špatně nastavené. Co se týče ligy, tak samozřejmě rezonuje poločasová návštěva majitele Jablonce v kabině rozhodčích. Pokud bude k takovým věcech docházet, tak to bude špatné. Důvěryhodnost a transparentnost, o kterou se snaží nové vedení fotbalu, dostalo ránu. Pan Pelta i všichni ostatní si musí uvědomit, že takový holubník, jaký tady byl x let, je pryč. Takhle to nepůjde.

Zápas Jablonce s Bohemkou nebyl jen o tom, co udělal pan Pelta. Tam je třeba se podívat i na penaltu ve prospěch Jablonce. Já jsem ji konzultoval i s šéfem rozhodčích Příhodou. Zákrok brankáře Bačkovského na penaltu byl, ale předcházel mu faul Pilaře. Ten strčil soupeře a získal tím výhodu, což ale rozhodčí jako faul neposoudil. Navíc vše řešil VAR, ten by měl přitom upozorňovat na zjevná pochybení, takže penalta se za mě kopat neměla.

Pak vše jen umocní počínání pana Pelty, který byl v poločase v kabině rozhodčích. On to byl dlouho takový nešvar, kde lidé, kteří nejsou v zápise o utkání, se pohybují mezi lavičkami. Funkcionáři klubu, co nejsou v zápise, mají sedět na tribuně, bavit se o zápase ve VIPce a nic víc neřešit. Jasně, pan Starka z Příbrami, se nechal dát do zápisu jako masér, takže to lze obejít. Ale pan Pelta prostě neměl v kabině rozhodčích o poločase prostě co dělat. Nesmí tam jít rozhodčí pozdravit, omluvit se za trenéra, ani třeba spláchnout záchod. Tečka.

Samozřejmě vše řeší etická komise, své k tomu řekla i disciplinární komise. Problém je třeba v tom, že se rozhodčí nemůžou v kabině zamykat. Nějaký trest za to musí padnout, asi nebude exemplární, ale řády se prostě musí dodržovat. Trenéři taky mají vymezený prostor, který když opustí, tak dostanou žlutou kartu. A tady pan Pelta, ani nikdo jiný, prostě u rozhodčích neměl co dělat. Pan Pelta dokázal pro fotbal shánět peníze, víme, že se chová žoviálně, ale ta doba je prostě pryč. To si musí uvědomit on i spousta dalších lidí. Pojďme začít každý u sebe a chovat se tak, jak se má. Pak se můžeme dočkat změn, držím českému fotbalu palce na cestě za očištěním.

Hodně se mluví i o odložení zápasu Slavie. Z hlediska trenéra v tomhle tedy Jindrovi Trpišovskému moc nerozumím. V létě měli jen jeden přípravný zápas a tady se mohli rozehrát. Vím, že hodně hráčů bylo na reprezentaci, mají zraněné, ale kádr mají přece nesmírně široký. Tak zápas s Olomoucí byl šancí, jak některé další kluky vyzkoušet. Za sebe říkám, že já bych radši hrál zápas. Možnosti regenerace má Slavia obrovské,

Jasně, slyšel jsem argument, že Slavia za poslední roky udělala českému fotbalu skvělou reklamu, že jde o účast v Lize mistrů a ohromné peníze, za mě to ale byl nešťastný krok.  Podobnou šanci na odklad zápasu dostala i Sparta s Plzní a oba kluby raději hrály a své zápasy zvládly. Sparta měla proti Karviné rozhodnout dřív, měla to mít víc v klidu, navíc se jí zranil Dočkal. Samozřejmě, že u starších hráčů je riziko zranění větší. Ale prostě Sparta hrála. Ví, že odveta v Monaku bude pro ni hodně těžká, trenér Vrba přiznal, že šance jeho týmu už nejsou takové, jaké by chtěl. I proto nejspíš Sparta chtěla ligu odehrát.

Pochopitelně si každý uvědomuje, o kolik peněz Slavii jde, pokud by se dokázala dostat do skupiny Ligy mistrů. V Budapešti měla zápas celkem pod kontrolou, až přišla hrubka Koláře a pak penalta. Výkon nepodala optimální, ale pořád je to otevřené. A myslím, že teď můžeme hodně kvitovat, že přestalo platit pravidlo o gólech vstřelených na hřišti soupeře. Věřím, že Slavia na postup pořád má. Potřebuje dát v první půli gól a pak by to mohla zvládnout. Zápas v Budapešti ale ukázal, že lepší tým nemusí zápas vyhrát. Ale myslím, že to doma slávisté zvládnou.

Co se týče Plzně a jejího vystoupení ve Walesu, tak to za stavu 0:4 smrdělo ostudou. Jasně, soupeř dal ze čtyř střel na branku čtyři góly, ale stejně. Nakonec Viktorka dva góly vstřelila a doma by měla odvetu zvládnout. Sebevědomí si Plzeň zvedla v utkání proti Slovácku. Tam prohrávala 0:1, ale byl to otevřený zápas. Plzeň si šla za tím obratem, vyždímala se a vyhrála. Tam jsem viděl hladovou Plzeň, jako v éře Pavla Vrby.

Každopádně držím všem českým týmům v odvetách evropských pohárů palce.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.