Cítil jsem, že takhle už žít nechci, přiznává Podaný, jenž opustil prvoligové trávníky a přesunul se do jiné role

Cítil jsem, že takhle už žít nechci, přiznává Podaný, jenž opustil prvoligové trávníky a přesunul se do jiné role

Možná jste si všimli, možná ne. Čtyřiatřicetiletý zadák Jakub Podaný už není součástí prvoligového dění, neboť se rozhodl ukončit profesionální kariéru. Ta ho mimo jiné zavála jak do Sparty, tak do Sigmy, Teplic, Slovanu Bratislava, Dukly, Bohemians 1905 nebo Jablonce, s tím, že si v minulosti vyzkoušel také indické a řecké prostředí.

Důvody nejsou výkonnostní, ale rodinné a velkou roli hrálo časové vytížení. "Partnerka pracuje taky v médiích, v České televizi, a doma už jsme se potom nestihli více vídat. Navíc jsem byl dost unavený, protože jsem do Jablonce dojížděl každý den dohromady 300 kilometrů, a v tréninku se vyrovnávat mladým klukům už taky není nejlehčí. Kvůli covidu byly navíc ze začátku zavřené školky. Po tréninku a dlouhé cestě jsem nebyl nejčerstvější, ale chtěl jsem se naplno věnovat dvěma malým dcerám a vytvářet jim program. A když už to fungovalo déle a déle, nebylo to ideální. Zatímco jsem přijel domů, Jana odcházela do práce a domů přišla o půlnoci. Takže jsem cítil, že takhle už žít nechci, že moje kariéra už stejně extra dlouhá nebude, i když jsem se cítil dobře. Byla tam únava, ale fyzicky to bylo fajn," pronesl v interview pro isport.blesk.cz vítěz indické Super League z roku 2014.

Jak už naznačil, pár ročníků by ještě zvládl. “Řekl jsem si, že takhle nechci fungovat. Že si myslím, že už je čas. Naše situace byla takhle postavená a já jsem se rozhodl kariéru profesionálně ukončit a jít trochu jiným směrem, což by mě stejně za chvíli potkalo," přidal na stránkách Sportu Podaný, jenž bude naopak podporovat kariéru své životní družky. "Oba dva máme a měli jsme kariéry. Jana se teď myslím dostala velmi vysoko na hezkou pozici a kariéra jí nekončí v pětatřiceti nebo v sedmatřiceti, jako končí fotbalistům. Takže myslím, že to bylo takto asi rozumné rozhodnutí a věřím, že u fotbalu zůstanu, protože mě stále baví. Proto jsme rozjeli s Davidem Sobiškem podcast Footcast a myslím, že mi k tomu hezky navazuje O2, kde teď působím jako expert," objasnil na iSport.cz Podaný, jemuž by fotbal chybět neměl, protože ho skutečně neopustí. "Koukáte na fotbal, nějakým způsobem znáte zákulisní informace a hlavně si myslím, že jsem tam schopný prodat zkušenosti, které jsem nabral. A musím říct, že si chodím občas kopnout za Real TOP Praha pro nějaké charitativní projekty, takže si zaběhám i na žízeň a je dobře, že to podporuje většinou malé děti, které potřebují nějakou finanční pomoc. Takže v tomto směru se ještě na hřišti občas ukážu, ale už to nebude moc časté," zaznělo z úst držitele domácího poháru z ročníku 2011/2012, jehož vyjádření nabídl Deník Sport.

Na O2 TV Sport by chtěl ke své roli experta přistupovat kapku jinak, než ostatní a mnohdy příliš popisní kolegové. "I během své kariéry jsem se bavil s různými datovými analytiky, trenéry a snažil jsem se v pojetí týmů vidět něco víc. Co se třeba řeší na taktických poradách a podobně. A chtěl bych divákům ukázat tento pohled. Nechtěl bych vždy popisovat jenom góly. Ano, jde o hezkou akci, můžete ji popsat, ale myslím, že v zápase jsou hlavně věci, kdy má tým nějaký svůj styl, vzor akce, který dělá často. A to je věc, kterou bych chtěl v televizi nejčastěji ukázat. Není tam tolik prostoru, protože poločas je krátký, do toho jsou i nějaké reklamy, ale chci vypíchnout něco zajímavého, co vás na první dobrou nebřinkne do očí. Není to taky vždy věc jednoho zápasu. Musíte mít utkání nastudovaná a vidět jich víc a pak si těchto věcí všimnete," uzavřel na isport.blesk.cz rodák z Přerova.

Načasování přestupu do Sparty nebylo šťastné, přiznal zpětně Chvátal: Teď cítím, že mám čistou hlavu a vím, co chci

Zdroj: isport.blesk.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.