Nejlepší z Baníku? Pastrňák v kotli Baníku. Svobodu pro líšeňského hráče! Pelta se zastal přepláceného „berbrovce“

Nejlepší z Baníku? Pastrňák v kotli Baníku. Svobodu pro líšeňského hráče! Pelta se zastal přepláceného „berbrovce“
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM.  Páté kolo, tedy závěr první třetiny úvodní části Fortuna:ligy, moc překvapení nepřineslo, pokud mezi ně tedy nepočítáme debakl Bohemky (0:3) v Ďolíčku od zdejších azylantů z Pardubic. Všechny vedoucí a dosud neporažené celky - Plzeň (2:0 nad Karvinou), Slavia nad Baníkem (4:0) a Sparta nad nováčkem z Hradce Králové (4:0) - hladce vyhrály, aniž by dostaly jediný gól. Více vzrušení tak přineslo nedělení dopolední televizní derby ve F:NL Líšeň-Zbrojovka Brno (1:2), kde došlo k podivné rvačce, a aktivní účast nejlepšího českého hokejisty Davida Pastrňáka v baníkovském kotli v Edenu.

Hodně se čekalo od poslední ligového duelu v neděli večer, kdy evropskými poháry, nepovedenými kousky brankáře Koláře a odbojnými slovy kanonýra Kuchty rozjitřená Slavie hostila třemi výhrami rozjetý Baník, který si hodně věřil.

Skončilo to jasně 4:0 po poločase 2:0. Jediný, kdo ze soupeřů Slavie podal velmi slušný výkon, byl nejlepší český hokejista David Pastrňák v baníkovském kotli - https://twitter.com/PavelP1959/status/1429710068988186628.

Tentokrát koncentrovaný Kolář

Také se spekulovalo o tom, kdo nastoupí v brance Slavie. Byl to opět Ondřej Kolář, chytal dobře, hlavně na začátku druhé půle zneškodnil dvě ostravské gólové střely, a nepustil soupeře do možného zdramatizování zápasu. Vedl si soustředěně, až pak si zase neodpustil dvě své tradiční nepřesnosti při rozehrávce.

„Měli jsme ze zápasu velký respekt. Baník v první půli velmi dobře bránil. Dostali jsme se ale do tlaku a dobře jsme vyřešili některé situace. Přestože se soupeř i změnou rozestavení dostal hned po pauze do jedné šance, podržel nás Ondra Kolář. Po třetí brance jsme získali klid. Postupem času jsme měli hodně šancí, které jsme neproměnili,“ říkal po utkání slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

„Jsem rád, že ho fanoušci podpořili. První šanci jsme si vytvořili z jeho rozehrávky. On hrál v minulých zápasech na jistotu, a tak jsme nedokázali soupeře dostat pod tlak. Proti Baníku už se zvedl,“ pravil Trpišovský, který možná v neděli i zjistil, že je lepší před důležitými pohárovými odvetami (Slavia hraje ve Varšavě odvetu play off Evropské lgy s tamní Legií ve čtvrtek v 21 hodin – O2 TV Sport) hrát, než si zápasy odkládat jako minule ten se Sigmou Olomouc.

Kuchta v nemocnici a Trpišovského monolog

A jak to bylo s nespokojencem Kuchtou, který měl po čtvrtečním utkání s Legií slovně napadnout realizační tým, a v neděli oficiálně ze zdravotních důvodů nehrál, protože skončil v nemocnici?

„Věci z kabiny ven normálně netaháme, ale četl jsem spoustu nepravdivých spekulací o nějaké hádce. Bylo to tak, že Kuchtič v mojí nepřítomnosti řekl jednu větu, a pak už to byl z mé strany spíš jen důrazný monolog, kterým to všechno skončilo. Vysvětlil jsem mu, co a jak, což on jednou za čas potřebuje. Jinak Kuchta má opakovaně problémy s ledvinovým kamenem. Řešilo se to už před zápasem s Teplicemi, ale ten problém se nepodařilo vyřešit, takže musel do nemocnice znovu. V pondělí by ho měli pustit. Je to i důvod, proč v některých minulých zápasech absentoval nebo proč nehrál ve čtvrtek od začátku. Není momentálně bohužel schopen absolvovat devadesátiminutovou zátěž,“ vysvětlil Trpišovský.

Zbrojovce pomohl řádící fanda, který napadl pořadatele

Pokud jde o druhou ligu, v ní je zatím na druhém místě ještě nedávno ligová Zbrojovka Brno. Pomohl jí k tomu ale paradoxně její řádící fanoušek.

Mnohem více než některé prvoligové zápasy zaujalo totiž nedělní dopolední brněnské derby mezi Líšní a Zbrojovkou ve F:NL, zvlášť když ho vysílala přímým přenosem Česká televize. Líšeňský útočník Jan Silný vyfasoval ve druhé půli od rozhodčího Radka Dubravského červenou kartu za to, že zpacifikoval podnapilého fanouška na hřišti, který kopal do hlavy postaršího člena pořadatelské služby.  Do zápisu o utkání pak napsal: Červená karta během zápasu. Hrubé nesportovní chování, hráč fyzicky napadl jinou osobu (diváka hostů), v přerušené hře na hrací ploše chytil diváka silou do kravaty a strhl ho na zem.“

To se stalo za stavu 1:1 v 79. minutě. Z přesilovky až v nastavení pak Zbrojováci rozhodli o své podivné výhře.

Pokud to vyloučení bylo pravidel, jsou ta pravidla hodně špatná. Silný totiž pořadateli svým zásahem hodně pomohl a dalo by se říci, že mu zachránil nejen zdraví, ale v krajním případě i život. A výsledek? Je v klatbě u vlastního trenéra, navíc jeho mužstvo přišlo o všechny body a zběsilý násilník se ve výsledku stal nejlepším hráčem Zbrojovky. Fotbal, zvlášť ten český, vskutku někdy nemá logiku. Věřím, že ji ale budou mít orgány činné v trestním řízení a soudy a že tenhle šílenec skončí ve vězení a s doživotním zákazem návštěvě fotbalového utkání.

„Byl to totální zkrat našeho útočníka. Ani se mi nechce říct jeho jméno. Hodně mě naštval. Dostane tučnou pokutu a budu zvažovat, zda se s ním úplně nerozloučíme. Něco podobného se přihodilo i ve finále světového šampionátu nebo Ligy mistrů, ale žádného fotbalistu nenapadlo hrát si na security,“ až nečekaně přísně potopil svého svěřence líšeňský trenér Milan Valachovič.

Kouč se však sám setkal s kritikou veřejnosti i některých známých fotbalových osobností. „Ten kluk se zachoval lidsky zcela správně. Vlastně nejen lidsky, ale i jako profík. A totální zkrat jejich trenéra. Ani se mi nechce říct jeho jméno. Hodně mě naštval," napsal na Twitter v přímé narážce na Valachovičova slova bývalý ligový fotbalista, dnes expert O2 TV Sport Jakub Podaný.

Přidal se k němu na Twitteru i nový předseda komise rozhodčích Radek Příhoda: „Hráče Líšně se musím lidsky zastat. Zamezil dalšímu útoku na pořadatele, a to dle mého názoru přiměřeným způsobem. Myslím, ze DK ke všemu přihlédne.“

Moje slova. Ztracený bod či body Líšni už nikdo nevrátí, ale Jan Silný by měl od disciplinárky odejít bez trestu, trenér Valachovič by se mu měl omluvit, sudí Dubravský by příště neměl být tak horlivý. A Jana Silného bych za rok 2021 nominoval na Cenu fair play.

„Nepochopím, jak někdo může toho kluka hanit za to, že bránil život člověka, a stavět nad to výsledek fotbalového zápasu. To je spíš na vyhazov trenéra,“ napsal k případu jeden fanoušků a nebyl sám.  

Pelta se zastal Berbrova sekretáře Paulyho: „Novináři berou jen halíře“

Střih. Ještě zpět k ligovým protagonistům. Po čase se zase projevil jablonecký boss Miroslav Pelta. Ke kauze bývalého Berbrova vyvoleného generálního sekretáře Jana Paulyho mladšího, který měl při svém odchodu ze Strahova údajně dostal devět platů (milion tři sta padesát tisíc korun), přičemž původně chtěl roční plat, Pelta pro server irozhlas.cz k tomu mj. uvedl: „Mladej Pauly byl zdatnej, chytrej kluk a jestli mu dali devět platů, tak je to akorát. Je to velká dřina, aby všechno udržel v chodu. Vy v médiích berete halíře, a tak vám to připadá všechno drahý.“

No, s těmi halíři, je to, bohužel, pravda. I když by to Peltovi chtělo slovy jeho bývalého kámoše Horníka, s nímž se bavíval o cinklých jarech, sdělit: „Nevím, v jakých to žijete relacích.“

Ligové kluby většinově nevědí nic o správné mediální prezentaci svých týmů, takže uvízly někde v minulém století a netuší, že to je často kvalifikovanější a náročnější práce než dělat na Strahově Berbrovi výkonného poskoka. Podle toho také činnost některých (nejen) klubových tiskových mluvčích vypadá. Ostatně několik Paulových mailových výstupů jsem měl možnost vidět, podle toho soudě to nebylo ani na třetinu jeho platu v údajné výši 150 tisíc korun.  Kluboví bossové jsou ovšem zahledění do sebe, takže raději vyhodí ze svých médií zkušené novináře (i s mezinárodním přesahem), zato živí milionové „nekopy“ sedící většinu svého angažmá na tribunách či lavičkách náhradníků nebo přeplácejí neschopné ředitele všeho možného druhu.

Pokud jde o Peltu, ti halířoví novináři ale většinou nikomu nic nedluží. Jablonecký boss může mluvit o velkém štěstí, že jeho klub v play off Evropské konferenční ligy vyfasoval slabou Žilinu, takže přes ní podle všeho postoupí do základní části nové soutěže. A získá tak minimálně 75 milionů korun, které mu zachrání jinak ekonomicky i sportovně velmi nejistou sezonu. Dostat místo Žiliny CSKA Sofia (jako Plzeň) nebo Lokomotiv Plovdiv (jako Slovácko), bylo by to se současným Jabloncem nyní asi o dost horší.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK