Stronatimu menší stadion pro necelé 4 tisíce diváků nevadí: Je to rozumné, moc lidí na nás nechodí

Stronatimu menší stadion pro necelé 4 tisíce diváků nevadí: Je to rozumné, moc lidí na nás nechodí

Bývalý kapitán Baníku Patrizio Stronati už obléká trikot maďarského klubu Puskás Akadémia čtyři měsíce. Jak dobře se na svém druhém zahraničním angažmá adaptoval?

"Zpočátku jsem měl trochu problémy, zahraničí je zahraničí. Zvykal jsem si, že jsem mimo domov, mimo klub, za který jsem předtím rád hrál. Do toho jazyk. Sice se převážně mluví anglicky, ale i v tomto ohledu mi trochu trvalo, než jsem na to najel. Poznával jsem spoluhráče. Teď už je všechno v pohodě. Ale pomohli mi spoluhráči Kuba Plšek a Libor Kozák, v klubu je i český kondiční trenér, slovenský kouč Zsolt Hornyák mě už znal. V prvním týdnu jsem docela bojoval, po přestěhování už to bylo lepší a teď se cítím výborně. Že je nás tam docela dost cizinců, to vůbec nevadí. I skoro všichni Maďaři v týmu umí anglicky, v pohodě se dorozumíme. Trenér se rozhoduje podle tréninku, koho postaví. A jestli hraje v základu pět nebo šest cizinců, to je jedno. Jsme jeden tým, to je základ úspěchu," uvedl v interview pro aktualne.cz šestadvacetiletý střední obránce.

Zázemí je podle něj nádherné a hodně nadstandardní. "Moc se mi to tady líbí. O hráče je ve všech směrech postaráno. Je tady všechno, co fotbalisté potřebují. Od A do Z. V komplexu je asi deset hřišť, z toho dvě patří jen áčku. Máme i vyhřívané tréninkové hřiště, posilovnu, strašně velkou tělocvičnu, kryokomoru. Fyzioterapie je na skvělé úrovni. Musím říct, že v takových podmínkách jsem nikdy nežil ani nehrál fotbal. Neuměl jsem si to představit. Úroveň v Puskási je ještě lepší než v Austrii. Stadion je nový a pěkný, s menší kapacitou pro necelé 4 tisíce diváků. Je to rozumné, moc lidí na nás nechodí. Atmosféra pak aspoň vypadá fotbalově. Myslím, že spíš chodí místní fanoušci z Felcsútu a okolních vesnic. Samozřejmě někdo dojíždí i z nedaleké Budapešti. Puskás je mladý klub, nemáme takovou fanouškovskou základnu jako Baník nebo jako jiné kluby v Maďarsku. To se přiznám, že mi trochu chybí. Ale zase je to takové rodinné, celá vesnice nám fandí. Věřím, že když se bude dařit, přilákáme nové příznivce," přidal na aktualne.cz obránce aktuálně pátého celku NB I.

Spokojenost panuje i po sportovní stránce. Tím spíš, že v tamní nejvyšší soutěže odehrál všech sedm dosavadních duelů. "Naskakoval jsem do rozjetého vlaku, klukům se povedla minulá sezona. Snažím se podávat co nejlepší výkony, abych se udržel v základní sestavě. Vážím si toho. Hlavně se chceme dostat do pohárů. Tak to vnímá i vedení klubu s premiérem Orbánem. Co se týče titulu, jednoznačným favoritem je tady Ferencváros. Může se to povést i nám, ale primárně se chceme držet do čtvrtého místa. Zvlášť když letos nám předkolo Konferenční ligy nevyšlo a vypadli jsme s Rigou. Budeme to chtít napravit. Úroveň maďarské ligy je velmi dobrá. Česká je proti ní více svázaná takticky, je u nás těžší dát gól. Na druhou stranu se tolik neútočí. Zato v Maďarsku se hraje nahoru a dolů, a navíc mi připadá, že tady je více hráčů, kteří se nebojí jít jeden na jednoho, mají lepší individuální schopnosti. Jsou sebevědomější. Takový fotbal je fyzicky náročný, ale hlavně se líbí lidem," uzavřel aktualne.cz citovaný zadák, jenž si zatím za Puskás připsal 11 soutěžních startů.

Není pravda, že Češi nemají obránce. A co Lecjaks a Simič, pane Šilhavý? Proč při té bídě nedostali šanci?

Zdroj: aktualne.cz