Hlavní bylo to, že Bayern je pro mě nejlepším klubem na světě, říká nový kouč bavorské juniorky Drobný

Hlavní bylo to, že Bayern je pro mě nejlepším klubem na světě, říká nový kouč bavorské juniorky Drobný
ROZHOVOR

Čerstvě dvaačtyřicetiletý Jaroslav Drobný má před sebou premiérovou trenérskou zkušenost ve strukturách Bayernu Mnichov, který je pro něj nejlepším klubem světa. Jak organizací, tak systémem práce i vítěznou mentalitou.

Jak se vaše angažmá v Bayernu urodilo?

Teď už můžu říct, že jsme byli dohodnutí delší dobu. Od léta bydlíme v Mnichově, aby děti mohly začít školní rok v nové škole. Spolupráce měla původně startovat až od ledna, kdy jsem měl nastoupit do campusu k mládeži. Vše urychlily zdravotní problémy Waltera Junghanse, který má na starosti brankáře u juniorky. Naskakuji teď na záskok právě k juniorce, od konce týdne jsem u týmu.

S Bayernem jste nicméně spojen dlouhodobě, daleko nebylo ani vaše angažmá v Bavorsku coby hráče. 

Je pravda, že téma Bayernu Mnichov mě v kariéře několikrát potkalo. Po skončení aktivní kariéry komunikace nabrala na intenzitě, s klubovými zástupci jsem byl v kontaktu pravidelně. A jsem moc rád, že to teď odstartuje naplno. 

Bylo jednou z variant také setrvání v Česku?

Upřímně jsem svoji budoucnost cítil v Německu. Do Čech jsem přicházel na trenérskou výpomoc na několik měsíců hlavně díky Davidu Horejšovi, nakonec se to vyvrbilo úplně jinak. Jsem za to rád, byly to cenné zkušenosti po lidské i pracovní stránce. A paradoxně mě to utvrdilo v přesvědčení, že svoji dlouhodobou pracovní budoucnost vidím v zahraničí. 

Nabídky jste měl na pozici trenéra brankářů v bundeslize. Co rozhodlo pro Bayern? 

V konečném součtu to nebylo složité rozhodování. Jednou věcí je, že pozice trenéra brankářů v bundeslize je obrovskou výzvou. Nebál bych se toho, zároveň cítím, že není kam se hnát a mám se nadále co učit. Hlavní bylo to, že Bayern je pro mě nejlepším klubem na světě. Chápu, že je to poměrně subjektivní hodnocení, ale organizací, systémem práce i vítěznou mentalitou prostě vidím klub nejvýš.  A být jeho součástí je pro mě čest. 

Jaká bude vaše pozice?

Aktuálně budu působit u juniorky, která hraje čtvrtou nejvyšší soutěž. Po návratu Waltera Junghanse bude moje pozice upřesněna, nejpravděpodobnější je práce s mládeží v rámci vyhlášené mnichovské akademie. Budu dohlížet na vývoj mladých talentů, rozvíjet je a v rámci možností je dále posouvat ve výkonnosti i v kariéře. Těším se na to. 

Počítá se do budoucna s vaším přechodem k prvnímu týmu?

Takto o své pozici vůbec nepřemýšlím. Dostal jsem nabídku práce s mladými, tu jsem přijal s nadšením a absolutním respektem. Cokoliv jiného než stoprocentní koncentrace na současnou práci je nemyslitelná. Vždy jsem chtěl po spoluhráčích maximum a stejně to mám sám se sebou. První tým Bayernu je nejen v rámci trenérství nejvyšší možná meta, tam v tuto chvíli vůbec nekoukám. 

Zažil jste hodně trenérů. Budete si z některého brát nejvíc?

Z mého úhlu pohledu nelze při výchově talentů uplatnit učebnicové postupy. Každý je individualita, každý potřebuje jiný přístup. Brankář ještě více než hráči z pole. Nějaké zkušenosti mám, dále se vzdělávám. A mým cílem bude tohle všechno skloubit a využít k tomu, abych pro Bayern vychoval další skvělé gólmany. 

Vidíte brankáře v Česku, na kterého byste kolegy v Bayernu upozornil?

Při vší úctě ke klukům v české lize bych to teď neudělal. Není to podcenění českých brankářů, je to ale obrovské specifikum týmu, jakým je Bayern. Tam navíc historicky byli skvělí němečtí brankáři, reprezentanti. A německá brankářská škola produkuje nadále skvělé gólmany. Nicméně věřím, že někteří mladí brankáři, kteří jsou nyní ve velkých klubech v zahraničí a nasávají tamní přístup k fotbalu, tu šanci třeba v budoucnu dostanou.

Slavia jen se třemi Čechy. Klíčový konec října i pro Spartu a Plzeň. A co Slovácko, ovlivní ho situace na Hradě?