Za “fandění” na osm týdnů do basy. Anglie začíná trestat extrémní projevy fotbalových fandů na sociálních sítích

Za “fandění” na osm týdnů do basy. Anglie začíná trestat extrémní projevy fotbalových fandů na sociálních sítích

Fanouškovské “škádlení mezi kamarády” s antisemitským podtextem bylo podle anglického soudu za hranou. A tak jedenadvacetiletý fanoušek Chelsea Nathan Blagg stráví osm týdnů ve vězení. Za několik rasistických zpráv směřovaných na soupeře z Tottenhamu zveřejněných na sociálních sítích v průběhu šesti měsíců.

“Kohouti jsou na cestě do Osvětimi,” byl výrok, který Nathan Blagg dokreslil známým obrázkem vlakových kolejí směřujících do polského vyhlazovacího tábora, a umístil na sociální sítě, v tomto konkrétním případě na Twitter. Podle něj se jednalo o “pošťuchování mezi kamarády.” Soudce z hrabství Oxfordshire Michael Hamilton toto hodnocení nesdílel. “Upřímně řečeno, obsah těchto zpráv byl odporný,” prohlásil v rozsudku, který citovala televizní stanice BBC. "Jakékoliv odkazy na holocaust a podobné záležitosti nelze v žádném případě označit za žert," doplnil odůvodnění, v jehož rámci odsoudil Blagga na necelé dva měsíce ve vazbě.

Podle Hamiltona má být jasné, že Blagg pouze nežertoval. V dalším - v dnes již, jako ostatně celém účtu, smazaném - tweetu, totiž zveřejnil třeba fotografii a videa s nacistickými pozdravy plus odkazující na německou frázi: "Všichni se hlásí k nacismu.”

Anglie v posledních měsících čelí rostoucí vlně verbálních útoků fotbalových fanoušků na etnické menšiny, především Židy. A to i přesto že Premier League jako celek už na konci loňského roku spustila kampaň, ve které fanoušky nabádá, aby se tohoto typu popěvků vyvarovali. Posledním skandálkem je třeba video fandů West Hamu vracejících se ze čtvrtečního zápasu v Genku zpívajících v letadle protižidovský popěvek. Nad videem už vyjádřil pobouření jak West Ham, tak jeho trenér David Moyes. Celoživotní fanda Chelsea Blagg je nicméně podle všeho první, kdo půjde sedět za nenávist směřovanou na konkurenční fotbalový klub skrze sociální sítě. V tuto chvíli jen na osm týdnů. 

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.