Úmysl, či neumětelství? Bohemians žádají trvalé vyřazení z listiny rozhodčích pro tyto dva video sudí...

Úmysl, či neumětelství? Bohemians žádají trvalé vyřazení z listiny rozhodčích pro tyto dva video sudí...

Představenstvo Bohemians Praha 1905 stále ještě nestrávilo fakt, že bylo Klusáčkovo áčko v Liberci jednoznačně a hrubě poškozeno. Branka domácích na 1:0 byla podle Klokanů uznána nesprávně a následně jim rozhodčí odepřel pokutový kop za faul loktem do obličeje Martina Dostála. Protože vršovické vedení cítí zodpovědnost za klub, hráče, fanoušky i sponzory, na situaci reaguje otevřený dopisem určeným Ligové fotbalové asociaci i Komisi rozhodčích FAČR, jehož plné znění nabízíme níže...

 

OTEVŘENÝ DOPIS LIGOVÉ FOTBALOVÉ ASOCIACI A KOMISI ROZHODČÍCH FAČR

Nejvyšší vedení klubu Bohemians Praha 1905 musí reagovat na události ze sobotního utkání FORTUNA:LIGY FC Slovan Liberec – Bohemians Praha 1905. Zcela úmyslně reagujeme na tyto události s odstupem několika dní. Emoce, které nás ovládaly bezprostředně po utkání, v tomto vyjádření nemají místo. Nyní můžeme s klidnou hlavou konstatovat, že se cítíme velmi poškozeni řízením utkání ze strany hlavního rozhodčího utkání Marka Radiny, VAR Václava Štěrby a AVAR Jana Hurycha. Nyní máme k dispozici také stanovisko Komise rozhodčích FAČR, které nám dává za pravdu. Ve zmíněném utkání došlo ze strany jmenovaných ke dvěma závažným pochybením.

První chyby se dopustil VAR Václav Štěrba při brance Liberce na 1:0. Jsme ochotni akceptovat rozhodnutí hlavního rozhodčího z hrací plochy, který nutně nemusel vidět nedovolenou hru rukou hráče domácích Chaluše. Zcela neakceptovatelný je pro nás fakt, že VAR i přes několikaminutové přezkoumávání dané situace hlavního rozhodčího na chybné rozhodnutí neupozornil, přestože k tomu měl dostatek času i dostupných záběrů.

Druhý inkriminovaný okamžik nastal v pokutovém území domácích, kdy ve snaze hlavičkového souboje byl hráč Martin Dostál udeřen do obličeje loktem hráče domácích Chaluše. S přihlédnutím k prvnímu okamžiku zabralo zkoumání situace VAR pouze několik vteřin. Přitom z dostupných záběrů je tato situace z našeho pohledu naprosto prokazatelně přestupkem, po kterém jsme měli zahrávat pokutový kop.

Jsme ochotni akceptovat přijatá prvotní rozhodnutí hlavního rozhodčího Radiny z hrací plochy. Obě situace byly zahrány v rychlém sledu a rozhodčí utkání nemusí mít stoprocentně nejlepší pohled na hru. Naprosto nepřijatelné je pro nás však selhání kontrolního mechanismu, kterým by VAR měl být.

Z těchto důvodů se cítíme v utkání zásadním způsobem poškozeni. Plně stojíme za vyjádřením hlavního trenéra Luďka Klusáčka z pozápasové tiskové konference, ve kterém zmínil buďto úmysl rozhodčích poškodit klub Bohemians, nebo naprosté profesní selhání v daných okamžicích. Obě varianty jsou pro nás nepřijatelné a poškozují nejen klub Bohemians, jeho hráče, sponzory a fanoušky, ale především celý český fotbal.

Vyjádření lítosti VAR Václava Štěrby zveřejněné v médiích v úterý 9. listopadu 2021 pro nás není dostatečnou omluvou jeho pochybení. Stejně tak je pro nás nepřijatelné rozhodnutí Marka Radiny, který se na žádný z inkriminovaných okamžiků nešel osobně podívat k monitoru VAR. Pochybení rozhodčích v tomto utkání jsou pro nás neomluvitelná.

Bohužel jsme nuceni přihlédnout také ke skutečnosti, že se v utkáních Liberce a Bohemians jedná o opakovaná chybná rozhodnutí ve prospěch klubu FC Slovan Liberec, což následně vždy potvrdila také Komise rozhodčích FAČR. Zároveň nejde o první zásadní pochybení ovlivňující výsledek v neprospěch Bohemians v této sezoně.

Cítíme morální povinnost chránit zájmy klubu, hráčů, fanoušků a sponzorů Bohemians, ale také ostatních účastníků soutěží, které mohou budoucí chybná rozhodnutí také poškodit. Proto požadujeme přísné potrestání viníků výše popsaných chyb. Existují přísloví, že chybami se člověk učí a chybovat je lidské. S tím naprosto souhlasíme. Ovšem důraz klademe také na rčení, že za chyby se platí.

Ať už byla pochybení způsobena úmyslem či neumětelstvím, obojí je pro nás nepřijatelné na úrovni profesionálního fotbalu. Nota bene s kontrolním mechanismem VAR, které měl rozhodčí k dispozici. Proto požadujeme pro hlavního rozhodčího Marka Radinu adekvátní trest. Rozhodčí VAR Václav Štěrba a AVAR Jan Hurych dle našeho soudu pochybili takovým způsobem, který je nepřijatelný nejen pro profesionální soutěže. Proto žádáme jejich trvalé vyřazení z listiny rozhodčích pro profesionální soutěže organizované Ligovou fotbalovou asociací.

Je Slovácko českým Leicesterem? Stojí v pozadí úspěchu Mynář? A podepisovala se smlouva o přestupu na Hradě?

Zdroj: bohemians.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.