Zima zatím neuvažuje o útěku z Turína. Bojuje v konkurenci o místo a věří v návrat do sestavy. Třeba i díky italštině

Zima zatím neuvažuje o útěku z Turína. Bojuje v konkurenci o místo a věří v návrat do sestavy. Třeba i díky italštině

Stoper David Zima se po letním přestupu z pražské Slavie do italského FC Turín zatím nedokázal v novém celku prosadit a v Itálii tak zatím vysedává spíše na lavičce. V dresu české reprezentace si tak při výhře 7:0 nad Kuvajtem částečně spravil náladu. Vždyť si v základní sestavě zahrál po měsíci. Zima ale věří, že se v konkurenci ještě prosadí.

Zima si v novém působišti odbyl debut na začátku září, kdy v Serii A nastoupil na trochu nezvyklém postu pravého stopera ve tříčlenné obraně. Proti Salernitaně pomohl týmu k prvnímu čistému kontu, a především k první výhře v sezoně. Od té doby ale strávil většinu času na lavičce. Ne a ne se prostě prosadit do základní sestavy.

„Bylo to náročné, ale je tam velká kvalita. Bohužel jsem tam nový a v Itálii to takhle často bývá hlavně u těch defenzivních hráčů, že potřebují získat nějaké taktické návyky. Je to trochu víc náročné. Hrajeme po celém hřišti jeden na jednoho, takže máte velkou zodpovědnost neudělat chybu,“ komentoval Zima svou pozici v méně slavném turínskémklubu. Na jeho oblíbený post levého stopera trenér Ivan Jurić zatím preferuje švýcarského veterána Ricarda Rodrígueze či mladého Itala Alessandra Buongiorna. Druhý kraj tříčlenné obrany si zase zabral Koffi Djidji.

Právě kvůli karetnímu trestu stopera z Pobřeží Slonoviny si Zima připsal v Itálii svůj druhý a zároveň zatím i poslední start, kdy v prestižím turínském derby jeho tým prohrál s Juventusem 0:1. „Já jsem ten typ, který to nějak moc neprožívá, bral jsem to jako každý normální zápas. Kvalitativně bych to přirovnal, jako když jsme hráli s Arsenalem (ve Slavii). Kvalita hráčů je obrovská, ale daly se uhrát nějaké body. Nebylo to úplně jednoznačné,“ prohlásil Zima, který navzdory velmi dobře poskládané obraně svého chlebodárce (Turín má třetí nejlepší obranu v lize) přesto věří, že se do sestavy dostane. „O hostování zatím určitě nepřemýšlím. Teď nemá cenu myslet do budoucna, ale jít zápas od zápasu. Může se stát cokoliv, někdo může vypadnout ze sestavy a můžu se tam zase vrátit,“ řekl nadějně jednadvacetiletý stoper.

„Teď už jsem spokojený. První dva měsíce byly náročné, i vzhledem k tomu, že jsem zařizoval věci jako bydlení, vybavení do bytu. Teď už jsem si v posledním týdnu zařídil i internet, to byla poslední věc. Teď už se mohu soustředit jen na fotbal,“ uvedl bývalý obránce Slavie k zvykání si na život na Apeninském poloostrově. Zároveň věří, že mu k většímu hernímu vytížení pomůže i italština, ve které se stále zlepšuje. „Samozřejmě jsou to jen nějaké základy, ale když potřebuji, domluvím se. Nějaká slova vždy zpatlám dohromady. Myslím, že se učím dobře, snažím se. Mám lekce třikrát, někdy čtyřikrát do týdne, záleží podle zápasu,“ dodal.

Zdroj: Český rozhlas

Velký problém pro Itálii. Před závěrečným soubojem kvalifikace přišla o tři hráče

Serie A - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.