Proč Kováč odmítl vábení Dunajské Stredy a jak ho nadchla stáž u Tuchela na Stamford Bridge?

Proč Kováč odmítl vábení Dunajské Stredy a jak ho nadchla stáž u Tuchela na Stamford Bridge?

Bývalý asistent Sparty i někdejší hlavní kouč Opavy Radoslav Kováč (41) má před sebou prosincové přijímací zkoušky ke studiu nejvyšší trenérské licence.

Kvůli tomu dokonce odmítl lákavou letní nabídku Dunajské Stredy, kde už absolvoval jednání. "Nakonec jsem se rozhodl, že absolutní prioritou je dokončení trenérského vzdělání. Na začátku prosince mě čekají přijímačky na nejvyšší licenci, což je zásadní pro budoucnost. A už teď jsem si jistý, že budu víc nervózní než kdykoliv během kariéry," přiznal na stránkách sport.cz bývalý zaddák Spartu Moskva, Basileje či West Hamu United.

Petr Čech mu v průběhu podzimu dokonce zařídil stáž v Chelsea a dotyčné nahlédnutí do londýnské kuchyně si nemůže vynachválit. "Musím říct, že si vůbec neuvědomujeme sílu jeho pozice v klubu. Každé ráno má mítink s trenérem Tuchelem, kde řeší vše související s prvním týmem. Dorazili jsme po dni volna následujícím po vítězství Chelsea v utkání Ligy mistrů v Malmö. Nejprve jsme viděli lehčí trénink, protože za sebou měli šestý zápas v osmnácti dnech. To byla spíše ukázka, jak udělat zábavný trénink na nejvyšší úrovni. Další den jsme pak sledovali taktický trénink. Pozdravili jsme se s Tuchelem, celou dobu nás doprovázel Petr. Na tréninku je 19 hráčů a patnáct členů realizačního týmu. Vlastně on-line kontrolují všechny, aby někdo nebyl přetrénovaný a někdo zase nedotrénovaný. Měli jsme příležitost vidět celou výstavbu hry od gólmana. Některé stáže jsou u zábradlí, ale my jsme na Chelsea mohli nahlédnout skutečně do kuchyně od samých základů. Byl jsem nadšený z příležitosti vidět Tuchela v tréninku. Vstupuje do celého procesu velice jasně, dává srozumitelné informace a je mimořádně náročný. Překvapilo mě, jak brutálně je schopný došlápnout na hráče, který neplní pokyny do defenzivy, nedrží prostor, nereaguje po ztrátě. Viděl jsem principy klubu, který vyhrál Ligu mistrů. Je to vlastně neuvěřitelně jednoduché. Samozřejmě nemluvíme o kvalitě. Nicméně je jasné, že trenér šampionů dbá na defenzivu. Zásadou je presovat tak, aby Chelsea co nejméně bránila. Nicméně v ofenzivě určí tři způsoby útoku, ale nechává na hráčích, aby rozhodli, kterou variantu použijí," přidal na sport.cz šumperský rodák, jenž v českých podmínkách oblékal trikoty Sigmy, Sparty i Liberce.

Současné výsledky Blues ze Stamford Bridge, kteří vládnou celé Premier League, podle něj představují dostatečně zpětnou vazbu pro argument, že se jedná o správnou cestu. "Načerpal jsem spoustu cvičení na určité způsoby hry a nácviky taktických variant. Mnoho věcí člověk zná a jen se utvrzuje, že jde správným směrem. Samozřejmě je třeba vždy brát v potaz hráčský materiál. Ale jedním z klíčových poznatků je minimalizování nevynucených ztrát, což je záležitost, na níž lze pracovat kdekoliv," uzavřel na sport.cz exreprezentant.

Když jsem hrál v Plzni, byli jsme herně daleko lepší, ale nedokázali jsme vytěžit výsledky, říká Brabec

Zdroj: sport.cz